Stachuriada prosi o głosy

Stachuriada zakwalifikowała się do udziału w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska. Impreza, której organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli oraz gmina Kotla, walczy o tytuł najciekawszego wydarzenia kulturalnego na Dolnym Śląsku.

Celem Plebiscytu jest wyłonienie i promocja najciekawszych oraz najbardziej wartościowych ofert dla turysty i mieszkańca zwiedzającego i podróżującego po Dolnym Śląsku – informuje Kamila Suchocka-Szperlik,
kierownik referatu rozwoju Gminy i pozyskiwania środków zewnętrznych Urzędu Gminy w Kotli – Organizatorzy wraz z czytelnikami wybiorą najciekawsze miejsca na Dolnym Śląsku. Dlatego prosimy o oddawanie głosów na nasze wydarzenie.

Stachuriada to wydarzenie poetycko – muzyczne skupiające miłośników poezji Edwarda Stachury od ponad 30 lat. Tradycyjnie impreza odbywa się na leśnej polanie w Grochowicach.  Miejsce to jest nieprzypadkowe. W 1967 r. Edward Stachura pracował w Grochowicach przez kilka miesięcy przy wyrębie lasu. Przeżycia i doświadczenia z tego okresu zainspirowały go do napisania powieści „Siekierezada albo Zima leśnych ludzi”.

Stachuriada co roku przyciąga tysiące wielbicieli muzyki „Z Krainy Łagodności”. W ramach imprezy odbywają się koncerty znanych i cenionych wokalistów i zespołów poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Podczas tegorocznej 21. edycji imprezy wystąpili m.in. Cała Góra Barwinków, Robert Kasprzycki, Marek Gałązka i zespół Raz Dwa Trzy.

ZDJĘCIE: 2015-06-19 Stachuriada 2015 (fot.P.Dudzicki)

Jednym ze stałych już elementów imprezy jest Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”, adresowany do młodych ludzi poszukujących nowatorskich i autorskich form artystycznego wyrazu. Przegląd daje początkującym zespołom i wokalistom możliwość zaistnienia i zaprezentowanie swojej twórczości szerszemu gronu odbiorców, a także szansę na wygranie atrakcyjnych nagród pieniężnych.  W tym roku pierwszą nagrodę otrzymał głogowski zespół „Trzy Tony Gruzu”, drugą grupa „Póki Co” z Ząbkowic Śląskich, a trzecią Piotr Kędziora ze Starachowic.

W ramach Stachuriady odbywa się kilka imprez towarzyszących, m.in. Nocny Turniej Jednego Wiersza, Nocne Stedogranie, Turniej cięcia i rąbania drewna „Siekierezada”, zainspirowany pracą, jaką Stachura wykonywał w Grochowicach. W tegorocznej rywalizacji udział wzięło pięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu głogowskiego. Pierwsze miejsce zajęła jednostka OSP Kotla, drugie OSP Kromolin, trzecie OSP Ruszowice. Strażacy ochotnicy zmagali się w takich konkurencjach jak rzut wałkiem, bieg na “nartach”, łupanie wałka, rzut toporem do tarczy czy ścinka stojącego pala.

ZDJĘCIE: 2015-06-19 Stachuriada 2015 (fot.P.Dudzicki)

W Programie Stachuriady znajdują się także zloty motocyklowe pod nazwa MotoStachuriada, gry terenowe związane z życiem i twórczością Edwarda Stachury oraz warsztaty i zajęcia artystyczne.

W plebiscycie Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska Stachuriada rywalizuje m.in. z takimi imprezami jak Przemkowskie Święto Wina i Miodu, Satyrykon w Legnicy, Bieg Piastów, Castle Party w Bolkowie. Głosowanie trwa do 31 sierpnia. Szczegóły na temat plebiscytu i sposobach głosowania dostępne na stronie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli

Stachuriada liczy na Wasze głosy

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Sprawdź jak kursują autobusy 1 listopada.Tego dnia Komunikacja Miejska w Głogowie jest darmowa!

W czwartek, 1 listopada zgodnie z uchwałą Rady Miasta przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej w Głogowie są bezpłatne. Tego dnia uruchomiona zostanie specjalna linia z osiedla Piastów Śląskich w kierunku cmentarza na Brzostowie. Pełny rozkład jazdy autobusów, obowiązujący w dniu Wszystkich Świętych poniżej…

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…