Głogowianin zwyciężył w konkursie na Hejnał Głogowskiej Kolegiaty

Głogowianin, Mateusz Kaczorek, jest autorem kompozycji, która już wkrótce rozbrzmiewać będzie z wieży głogowskiej Kolegiaty. „To mój pierwszy skomponowany utwór. Pomyślałem, że to dobra okazja, żeby zacząć komponować” – mówił zwycięzca konkursu na Hejnał Głogowskiej Kolegiaty.

Organizatorem konkursu na Hejnał Głogowskiej Kolegiaty był Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak. Aby wziąć udział w konkursie należało opracować utwór na trąbkę solo. Kompozycja nie mogła trwać krócej niż 20 i dłużej niż 60 sekund. Uczestnicy musieli do 10 sierpnia dostarczyć do siedziby Starostwa Powiatowego w Głogowie zarówno zapis nutowy utworu wraz z oznaczeniem metrum, tempa, tonacji, dynamiki i artykulacji, jak i nagranie w formacie mp3 na płycie CD.

Spośród zgłoszonych utworów jury, pod przewodnictwem Kazimierza Walendzika – muzyka, kapelmistrza Orkiestry Hutniczej i wieloletniego dyrektora głogowskiej Szkoły Muzycznej oraz Marka Stroińskiego – trębacza, nauczyciela gry na trąbce, wybrało 4 finałowe kompozycje.

Z wybranymi utworami można było się zapoznać na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Głogowie. Zostały one również zaprezentowane głogowianom 15 sierpnia podczas święta „W cieniu Kolegiaty”. I to właśnie publiczność, poprzez głosowanie, wybrała kompozycję, która już wkrótce będzie rozbrzmiewać z wieży głogowskiej Kolegiaty.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w Kolegiacie. Według planu powinno ono nastąpić o godz. 18.00 na scenie na Placu Kolegiackim, ale gwałtowna burza sprawiła, że uroczystość przeniesiono do kościoła.

Po przeliczeniu głosów okazało się, że głogowianom najbardziej spodobała się kompozycja nr 2. Głosowało na nią aż 349 osób. Zwycięski utwór skomponował Mateusz Kaczorek, głogowianin, który od 18 lat zajmuje się muzyką, chociaż na co dzień zawodowo związany jest z polskim wojskiem.

Nie zdarzyło mi się wcześniej niczego skomponować – mówił zwycięzca konkursu po ogłoszeniu wyników. – Jestem trochę zaskoczony, bo pierwszy raz coś skomponowałem. Zajęło mi to ok. 5, 6 godzin. Podczas pracy nad utworem starałem się niczym nie sugerować. Chciałem, żeby to była moja własna kompozycja. Chwilę pomyślałem, grałem coś i powoli to się układało. Trąbka towarzyszy mi od wielu lat. Od 18 lat gram w rożnych orkiestrach.

Autor zwycięskiej kompozycji w nagrodę otrzyma 1000 zł. Tuż po ogłoszeniu wyników konkursu nowy Hejnał Głogowskiej Kolegiaty został odegrany na trąbce przez ucznia głogowskiej szkoły muzycznej.

Zarówno ja, jak i ksiądz proboszcz Rafał Zendran z zadowoleniem przyjęliśmy werdykt. Mam nadzieję, że ten hejnał będzie równie pięknie brzmiał z wieży kolegiackiej jak dzisiaj w wykonaniu młodego adepta szkoły muzycznej, który otrzymał gromkie brawa – mówił Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak, organizator konkursu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Znamy wyniki wyborów samorządowych. To oni zasiądą w Radzie Powiatu Głogowskiego

Kolejne oficjalne wyniki – radni do Rady Powiatu Głogowskiego wybrani. Podobnie jak w przypadku radnych miejskich tu również większość stanowią kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza. W gronie wybranych 21 radnych nie mogło oczywiście zabraknąć Pań – w Radzie zasiądzie 7 kobiet…