W 906. rocznicę Obrony Głogowa wycieczka z prezydentem i rajd rowerowy

Pokazy walk rycerskich, wbieg na Wieżę Ratuszową na czas, rajd rowerowy do Bytomia Odrzańskiego i zwiedzanie Kolegiaty z prezydentem – takie atrakcje przygotowano dla mieszkańców miasta z okazji 906. rocznicy Obrony Grodu Głogowskiego. Impreza upamiętniająca to ważne wydarzenie w dziejach Głogowa odbędzie się już w najbliższą niedziele, 23 sierpnia.

24 sierpnia 1109 r. wojska cesarstwa rzymskiego pod dowództwem króla niemieckiego Henryka V rozpoczęły oblężenie Głogowa. Tłem dla tych wydarzeń był konflikt Bolesława Krzywoustego z bratem Zbigniewem, który został wygnany z Polski. Henryk V poparł Zbigniewa, co doprowadziło do wojny niemiecko-polskiej.

Wojska niemieckie przybyły pod gród 24 sierpnia. Wykorzystały zaskoczenie głogowian, opanowały podgrodzie, wzięły jeńców i łupy. Nie próbowały jednak zdobywać samego grodu. Henryk V zgodził się na pięciodniowy rozejm, w czasie którego mieszkańcy Głogowa mieli wynegocjować od Bolesława Krzywoustego zgodę na poddanie się. Głogowianie wydali wojskom niemieckim zakładników pod warunkiem, że bez względu wynik negocjacji z księciem, jeńcy zostaną zwolnieni. Bolesław Krzywousty nie zgodził się jednak na kapitulację i nakazał obronę grodu. Rozgniewany tym Henryk V przywiązał głogowskich zakładników do maszyn oblężniczych. Był przekonany, że obrońcy grodu nie będa strzelać do swoich krewnych. Głogowianie jednak, zgodnie z rozkazem księcia, bronili grodu za wszelką cenę. Po trzech tygodniach walk Henryk V odstąpił od oblężenia.

Wydarzenia z 1109 r. wielokrotnie będą przypominane podczas całodziennej imprezy, która odbędzie się 23 sierpnia.

Zaczynamy o 9.30 pod głogowską Kolegiatą. Tam będzie krótki wykład, a następnie oprowadzę mieszkańców po Kolegiacie i kościele grodowym – mówi prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. – Opowiem o historii tego miejsca, bo to własnie tam, na Ostrowie Tumskim, rozegrały się wydarzenia związane z obroną grodu głogowskiego.

Spod Kolegiaty, o godz. 10.00, wyruszy Rajd Rowerowy Pamięci Dzieci Głogowskich. Uczestnicy pojadą do Bytomia Odrzańskiego. Tam zwiedzą port i Rynek. – Bytom Odrzański jest bardzo związany z wydarzeniami z 1109 r., bo wojska cesarskie szły na Głogów właśnie z tamtej strony – wyjaśnia Rafael Rokaszewicz. – Minęły Bytom Odrzański, nie zdobywając go i podeszły pod Głogów.

O godz. 14.00 głogowski Rynek zmieni się w średniowieczna osadę. – Będą pokazy walk rycerskich i średniowiecznego rzemiosła – mówi prezydent Głogowa. – Mieszkańcy będą mieli okazje przyjrzeć się średniowiecznym tradycjom i obyczajom. Mnóstwo gier i zabaw dla dzieci przygotuje także Miejskie Centrum Wspierania Rodziny.

O godz. 17.00 wystartuje bieg na Wieżę Ratuszową na czas. Będzie to pierwszy tego rodzaju wyścig zorganizowany w Głogowie. Rejestracja chętnych do udziału w zabawie do godz. 16.00 przy Wieży Ratuszowej.

Zwieńczeniem imprezy będzie plenerowy pokaz film „Obrona Głogowa, który został zrealizowany podczas inscenizacji walk o Głogów w 900. rocznicę wydarzeń z 1109 r.

2015-08-16 Obrona Głogowa plakat

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Znamy wyniki wyborów samorządowych. To oni zasiądą w Radzie Powiatu Głogowskiego

Kolejne oficjalne wyniki – radni do Rady Powiatu Głogowskiego wybrani. Podobnie jak w przypadku radnych miejskich tu również większość stanowią kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza. W gronie wybranych 21 radnych nie mogło oczywiście zabraknąć Pań – w Radzie zasiądzie 7 kobiet…