Przedmoście wygrało Pracownię Orange
2015-07-26 Przedmoście ma szansę na nowoczesną pracownię multimedialną (fot. GBP w Przedmościu)

W Przedmościu powstanie Pracownia Orange, czyli nowoczesna, multimedialna świetlica z bezpłatnym dostępem do internetu. Miejscowość zwyciężyła w plebiscycie, zorganizowanym przez Fundację Orange. Na Przedmoście oddano blisko 70 tys. głosów.

Pracownie Orange to program społeczny, polegający na tworzeniu w małych miejscowościach i na wsiach nowoczesnych, multimedialnych świetlic, które stałyby się miejscem spotkań, rozwoju zainteresowań i pasji mieszkańców oraz podnoszenia ich kompetencji komputerowych. Podobne pracownie funkcjonują już w 50 miejscowościach. Każda wyposażona jest w komputery z bezpłatnym dostępem do internetu, konsole do gier, telewizor LCD oraz funkcjonalne meble. Program Fundacji Orange ma także na celu zmianę statystyk, mówiących o tym, że 1/3 Polaków w ogóle nie korzysta z internetu, ponieważ nie wie, jakie stwarza on możliwości.

Pierwsza edycja programu odbyła się w 2012 r. Powstało wówczas 50 pracowni. W ramach drugiej edycji Fundacja Orange utworzy 26 multimedialnych świetlic we wszystkich 16 województwach.

Aby wziąć udział w projekcie i zawalczyć o powstanie takiej pracowni, należało złożyć wniosek do Fundacji Orange. W imieniu mieszkańców Przedmościa zrobili to pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Przedmościu oraz Grupa Inicjacyjna Pracowni Orange, złożona z Małgorzaty Pinkowskiej, Natalii Szymczak, Jolanty Bagińskiej i Marcina Kuchnickiego.

 Na pierwszym etapie kwalifikacji złożonych zostało 1018 wniosków – mówi Mateusz Krasicki, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Przedmościu – Do dalszego etapu przeszło 50 wniosków, wybranych przez komisje Fundacji Orange.

Miejscowości, w których powstaną świetlice wybrali internauci w głosowaniu on-line. Plebiscyt zakończył się 2 sierpnia. Oddano w nim łącznie ponad 4 mln głosów, w tym blisko 70 tys. na Przedmoście, które rywalizowało z dwiema innymi miejscowościami z Dolnego Śląska: Czeszowem i Sokołowskiem.

Kiedy otrzymaliśmy oficjalnego maila, informującego o wygranej, radość była ogromna –mówi Mateusz Krasicki. – Bardzo wiele osób zaangażowało się w ten projekt. Wspierała nas sołtys Przedmościa Małgorzata Pinkowska, wójt gminy Joanna Gniewosz, radni powiatowi z radną Agnieszką Rajchel na czele, radni miejscy. W trakcie trzech tygodni głosowania zdobyliśmy aż 70 tys. głosów. To jest bardzo dużo. Serdecznie dziękujemy za każdy oddany na nas głos.

Pracownia zostanie oddana do użytku najprawdopodobniej na przełomie września i października. – Takie są wstępne założenia – mówi Mateusz Krasicki. – Pomieszczenie zostanie wyremontowane i umeblowane przez Fundację Orange oraz wyposażone w stanowiska komputerowe, dostęp do internetu, telewizor i PlayStation. Pracownia będzie miejscem spotkań mieszkańców, miejscem warsztatów, szkoleń – dodaje dyrektor biblioteki w Przedmościu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.