Trwają zapisy na bezpłatne badania dla mężczyzn
2014-07-28 Starostwo Powiatowe (fot.P.Dudzicki) 03

615 mężczyzn powyżej 50 roku życia zostanie przebadanych w ramach realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Głogowie programu profilaktycznego „Profilaktyka, diagnostyka i leczenie raka gruczołu krokowego”. Od dziś (20 sierpnia) przyjmowane są zapisy na bezpłatne badania. Program będzie realizowany od września do listopada, a jego całkowity koszt wyniesie 100 tys. złotych. 

Rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim, po raku płuc, nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni najczęściej. Z danych statystycznych wynika, że ponad 70 procent przypadków dotyczy osób po 65 roku. Co roku notuje się ok. 7 tys. nowych zachorowań.

Akcja Starostwa Powiatowego ma na celu nie tylko diagnostykę, ale także zwiększenie świadomości społecznej na temat wagi badań profilaktycznych. W przypadku nowotworu gruczołu krokowego wczesne wykrycie jest niezwykle ważne, ponieważ choroba przez pierwsze lata rozwija się prawie bezobjawowo. Pacjenci zgłaszają się do lekarzy dopiero wtedy, gdy zaobserwują u siebie dotkliwe i nieprzyjemne symptomy, czyli już w bardziej zaawansowanej fazie choroby.

Program „Profilaktyka, diagnostyka i leczenie raka gruczołu krokowego” adresowany jest do mężczyzn powyżej 50 roku życia, mieszkających na terenie powiatu głogowskiego. Realizowany jest rokrocznie od 2010 r. i cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów – limit miejsc na badania wyczerpuje się w ciągu zaledwie kilku dni od rozpoczęcia rejestracji. W ubiegłym roku w programie wzięło udział 500 mężczyzn. A łącznie od 2010 r. z bezpłatnych badań skorzystało ponad 2000 pacjentów.

W tym roku profilaktyką objętych zostanie więcej mężczyzn niż dotychczas. W programie będzie mogło wziąć udział 615 osób. Poszerzony został również zakres oferowanych badań profilaktycznych. – Będzie to o wiele bardziej kompleksowa forma wykonania tego badania. Do badania, poza zwykłym badaniem PSA, dodane zostanie badanie USG układu moczowego. Badania zakończone zostaną konsultacją urologiczną u specjalistów – wyjaśnia starosta głogowski Jarosław Dudkowiak.

Program będzie realizowany od września do listopada, ale już teraz należy się zarejestrować. Zapisy prowadzi Miedziowe Centrum Zdrowia przy ul. Sportowej 1b w Głogowie. Zarejestrować można się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00. Można to zrobić osobiście (trzeba wziąć ze sobą dowód tożsamości) lub telefonicznie – 76 72 76 791 (należy podać imię i nazwisko oraz nr PESEL). Rejestracja prowadzona będzie od 20 sierpnia do wyczerpania limitu miejsc.

Koszt realizacji programu wynosi 100 tys. złotych. Powiat głogowski pozyskał na ten cel 70 tys. zł z Fundacji KGHM Polska Miedź. 20 tys. przekazała Gmina Miejska Głogów, pozostałe 10 tys. pochodzi z budżetu powiatu.

2015-08-20 Trwają zapisy na bezpłatne badania dla mężczyzn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.