Wkrótce referendum
2015-08-21 Wkrótce referendum @Urząd Miejski, Bożena Dąbrowska (fot. A. Błaszczyk)

Do ogólnopolskiego referendum pozostało jeszcze tylko 15 dni. 6 września Polacy wypowiedzą się w kwestii jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych oraz prawa podatkowego. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 6.00 do 22.00. Będzie można głosować osobiście, korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Osobom niepełnosprawnym i starszym Urząd Miejski w Głogowie pomoże w transporcie do lokali wyborczych.

Zarządzenie w sprawie ogólnopolskiego referendum prezydent Bronisław Komorowski podpisał 17 czerwca. Polacy odpowiedzą w nim na trzy pytania:

1. „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”.

2. „Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”

3. „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?”

Aby referendum było ważne, a udzielone przez Polaków odpowiedzi, wpłynęły na zmianę politycznej rzeczywistości, frekwencja musi wynieść ponad 50%.

W Głogowie uprawnionych do głosowania w drugim kwartale tego roku było 54 313 osób. 6 czerwca lokale wyborcze zostaną otwarte o godz. 6.00. Głosować będzie można do godz. 22.00. – Mamy powołanych 38 obwodowych komisji, w tym trzy w lokalach odrębnych, tzn. w szpitalu, w Domu Pomocy Społecznej i Zakładzie Karnym – informuje Naczelnik Wydziału Organizacji Urzędu Miejskiego w Głogowie Bożena Dąbrowska.

Osoby niepełnosprawne lub po 75 roku życia nie musza fatygować się na referendum osobiście. Mogą głosować przez pełnomocnika, pod warunkiem, że złożą odpowiedni wniosek w Urzędzie Miejskim w terminie do 28 sierpnia, do godz. 15.30. Jeśli jednak chciałyby osobiście zagłosować, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu – Auto będzie do dyspozycji w niedzielę, 6 września, w godz. 10.00-16.00. Osoby, które wymagają pomocy w poruszaniu się, musza zabrać ze sobą opiekuna, który im pomoże, ponieważ kierowca będzie tylko dowoził. Można zadzwonić do Ratusza w dniu wyborów lub wcześniej i umówić się na transport – mówi Bożena Dąbrowska.

Głos można także oddać korespondencyjnie. Wniosek w tej sprawie należy złożyć w Urzędzie do 24 sierpnia. – Można go złożyć telefonicznie, mailowo, przez pośrednika. Należy jednak wskazać, w jaki sposób będzie odebrana karta do głosowania, tzw. pakiet wyborczy, ponieważ trzeba to zrobić osobiście. Pakiet wyborczy może przynieść listonosz, ale przekaże go tylko wnioskodawcy do rąk własnych. Pakiet po głosowaniu można przekazać listonoszowi albo wrzucić do dowolnej skrzynki pocztowej, przynieść do Urzędu lub nawet w dniu wyborów do swojej komisji wyborczej. Dokumenty dołączone do pakiety trzeba wypełnić zgodnie z instrukcją. Należy do nich dołączyć także oświadczenie, że wyborca osobiście jej wypełnił – wyjaśnia Bożena Dąbrowska.

Jeśli 6 września będziemy w podróży, możemy z Urzędu Miejskiego pobrać zaświadczenie uprawniające nas do głosowania w dowolnym obwodzie w Polsce i zagranicą. Termin na pobranie tego dokumentu mija 1 września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.