Turyści coraz liczniej odwiedzają Głogów
2015-08-22 Turyści coraz liczniej odwiedzają Głogów @Centrum Informacji Turystycznej (fot. A. Błaszczyk)

Ponad 25 tysięcy turystów odwiedziło Głogów od początku tego roku. Przyjeżdżają z bliska i bardzo daleka. Z Wielkopolski, Czech, Stanów Zjednoczonych, a nawet Filipin i Indii.

Josh ze Stanów Zjednoczonych przyjechał do Głogowa śladem jednego pomnika. Młodego Amerykanina bardzo interesują polsko-niemieckie relacje, zarówno współczesne, jak i te z okresu wojennego. Ponadto pisze pracę naukową, której część będzie poświęcona polskim monumentom, związanym z II wojną światową. Do Głogowa trafił, ponieważ zależało mu na obejrzeniu Pomnika Ofiar Wojny, znajdującego się w Parku Leśnym.

Josh, mieszkający na co dzień w Waszyngtonie, nie jest wyjątkiem wśród turystów odwiedzających nasze miasto. Pracownicy Centrum Informacji Turystycznej coraz częściej przyjmują gości z bardzo odległych zakątków świata. – Oprowadzałem już turystów z Filipin, Indii i Mongolii – mówi kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie Józef Wilczak. – Mongołowie byli zachwyceni mundurem z początku XIX w. Tak im się spodobało przebieranie, że myślałem, że nie skończymy – śmieje się kierownik CIT.

Jak mówi Józef Wilczak przewodnicy starają się przyjąć i oprowadzić po mieście nawet pojedynczego turystę, bo mają świadomość, że w ten sposób mogą zachęcić kolejnych gości do odwiedzenia Głogowa. – Taki turysta na pewno powie innym, że do Głogowa warto przyjechać – dodaje kierownik CIT.

Bardzo często Głogów odwiedzają goście ze wschodniej Europy, z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Wiele z tych osób pracuje na Dolnym Śląsku i w wolne od pracy dni zwiedza okolicę. Najwięcej polskich turystów przyjeżdża do Głogowa z Wielkopolski.

Centrum Informacji Turystycznej może opracować dowolną trasę wycieczkową dla każdego turysty, uwzględniająca jego zainteresowania i kondycję fizyczną. Przewodnicy dla rodzin dziećmi proponują krótsze wycieczki, szlakiem najważniejszych zabytków w okolicach Rynku. Trasa obejmuje wówczas m.in. Ratusz, Wieżę Ratuszową oraz Sukiennice. Najbardziej wytrwałym turystom oferują natomiast 3-4 godzinne zwiedzanie miasta. – Ta długa trasa prowadzi od Ratusza, obok „starej poczty”, w kierunku Zatoki Neptuna, przez most, Kolegiatę i urządzenia Twierdzy – mówi Józef Wilczak.

I to własnie Twierdza Głogów i jej obiekty interesują wielu turystów najbardziej. Niektórzy zwiedzają miasto tylko tym szlakiem. Jak twierdzi kierownik CIT to bardzo określona i coraz liczniejsza grupa turystów. – Oni chcą wejść wszędzie i wszystko zobaczyć. Najbardziej interesują ich obrzeża miasta, wszystkie ciekawostki związane z Twierdzą – mówi Wilczak.

Za wstęp do głogowskich zabytków CIT pobiera symboliczną opłatę w wysokości 1 zł. O początku roku sprzedano już ponad 25 tysięcy takich biletów. – Mam nadzieję, że tym roku po raz pierwszy przekroczymy liczbę 30 tysięcy turystów – mówi kierownik CIT.

Podczas różnego rodzaju imprez, takich jak np. Dni Głogowa, wstęp do obiektów jest darmowy. Józef Wilczak szacuje, że podczas takich dni otwartych CIT obsługuje dodatkowo tysiące gości.

Centrum Informacji Turystycznej znajduje się w Bloku Koszarowej, przy ul. Koszarowej 1. Czynne jest codziennie; od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, a w soboty i w niedziele w godz. 10.00-18.00, tel. 76 7265 451/551, kom. 883 621 220, 603 390 280.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.