Obwodnica Głogowa do 2024 r.
2014-02-06-blokada-mostu@Glogow-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2014-02-07 125322

W środę, 26 sierpnia, premier Ewa Kopacz ogłosiła Program Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025), w którym znalazła się obwodnica Głogowa wraz z drugą przeprawą przez Odrę oraz kilka mniejszych inwestycji ważnych dla powiatu głogowskiego.

Na realizację inwestycji ujętych w Programie Budowy Dróg i Autostrad zostało przeznaczonych 107 mld zł. Pieniądze te będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego. Priorytetem jest dobre skomunikowanie kraju na linii północ-południe i wschód-zachód. W ramach programu zostanie wybudowanych 3,9 tys. km dróg szybkiego ruchu i autostrad oraz powstanie 57 obwodnic, w tym 4 na Dolnym Śląsku: w Głogowie, Kłodzku, Wałbrzychu i Bolkowie.

Trudno było na początku przekonać nawet wojewodę, że obwodnica Głogowa to  ważna inwestycja dla naszego regionu. Dzisiaj, nie dość, że przekonaliśmy województwo, przekonaliśmy również ministerstwo i panią premier i dzięki temu z listy rezerwowej trafiliśmy na listę podstawową – mówi posłanka Ewa Drozd, która lobbowała na rzecz powstania obwodnicy i drugiej przeprawy przez Odrę. – W działaniach wspierał mnie wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki, który pochodzi z województwa lubuskiego i zna problem. To zasługa również ogromnego zaangażowania mieszkańców.

Program Budowy Dróg i Autostrad na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) zostanie przyjęty przez Radę Ministrów we wrześniu. W dokumencie budowa obwodnicy Głogowa planowana jest na lata 2020-2024, ale jak twierdzi Ewa Drozd, inwestycja może zakończyć się wcześniej. – Kolejność zadań na tej liście nie przesądza o kolejności ich realizacji. Co ważne, pod uwagę będzie brany stopień przygotowania do realizacji – wyjaśnia posłanka. – Przybliżyć termin może gotowa dokumentacja środowiskowo-techniczna – dodaje Ewa Drozd.

Koszt przygotowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wynosi ok. 3,5 mln zł. Wyłożą na nie pieniądze gminy powiatu głogowskiego, powiat polkowicki oraz KGHM.  Najwięcej pieniędzy zadeklarowała gmina miejska Głogów, która zgodziła się przeznaczyć na ten cel 2 mln zł. Opracowanie STEŚ będzie trwało ok. 2-3 lat. Dokumentacja pozwoli wybrać najlepszy wariant poprowadzenia obwodnicy. Na głogowską inwestycję przeznaczonych zostało 490 mln zł.

W rządowym programie znalazło się kilka mniejszych inwestycji, które będą realizowane w gminach powiatu głogowskiego. W założeniu mają one zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania dróg. Będą to budowy chodników w Nielubi, Dańkowicach i Czernej, montaż aktywnych znaków w Serbach i Nielubi, budowa lewoskrętu w Nielubi i Kurowicach. W ramach programu powstać ma także ciąg rowerowo-pieszy w Serbach. Te inwestycje będą finansowane z budżetu Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Znamy wyniki wyborów samorządowych. To oni zasiądą w Radzie Powiatu Głogowskiego

Kolejne oficjalne wyniki – radni do Rady Powiatu Głogowskiego wybrani. Podobnie jak w przypadku radnych miejskich tu również większość stanowią kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza. W gronie wybranych 21 radnych nie mogło oczywiście zabraknąć Pań – w Radzie zasiądzie 7 kobiet…