Policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”
zdjęcie 2013-09-04-akcja-bezpieczna-droga-do-szkoly-@SP7-(fot.-D.Jeczmionka)-01

W dniach 1-4 września głogowska policja przeprowadzi akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. W pobliżu szkół pojawi się więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracać będą na bezpieczeństwo dzieci w pobliżu przejść dla pieszych.

Z policyjnych statystyk wynika, że te pierwsze dni września mogą być dla najmłodszych szczególnie niebezpieczne, dlatego w rejonach przyszkolnych pojawi się znacznie więcej patroli. Wielu uczniów będzie musiało po raz pierwszy samodzielnie pokonać drogę do szkoły. Głogowscy policjanci zadbają o to, by dla wszystkich rok szkolny zaczął się bezpiecznie.  – Pierwsze dni września stanowią dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego trudny okres adaptacyjny związany z rozpoczęciem przez pierwszoklasistów nauki w szkole i powrotem do obowiązków szkolnych uczniów pozostałych klas. Najbardziej narażone są dzieci najmłodsze, które często samodzielnie będą pokonywać drogę do szkoły, dlatego czuwanie nad ich bezpieczeństwem to podstawowe założenia policyjnej akcji „Bezpieczna droga do szkoły” – informuje mł.asp. Łukasz Szuwikowski z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Warto pamiętać, że samodzielnie drogę do szkoły pokonać mogą dzieci w wieku od 7 lat. Sześciolatki musza być odprowadzone przez osoby dorosłe lub dzieci, które ukończyły 10 lat. Rodzice, którzy poślą sześciolatka samego do szkoły, mogą zapłacić kare nawet do 5 tysięcy złotych.

Policjanci zachęcają, by podczas drogi do szkoły uczyć najmłodsze dzieci właściwego zachowania się na ulicach i przejściach dla pieszych. Według policji to na rodzicach i opiekunach spoczywa obowiązek pokazania dziecku nie najkrótszej, ale najbezpieczniejszej drogi do szkoły.

Głogowscy policjanci w pierwszych dniach września szczególnie uważnie będą obserwować zachowanie kierowców w okolicach szkół. Skontrolują trzeźwość, zwrócą uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, szczególnie zakazu wyprzedzania na przejściach dla pieszych i przekraczania dozwolonej prędkości. Na pobłażliwość funkcjonariuszy nie mogą liczyć kierowcy, przewożący dzieci w niesprawnych technicznie pojazdach lub w sposób zagrażający bezpieczeństwu najmłodszych. Szczególna uwagę zwrócą także na zachowanie rodziców lub opiekunów odwożących dzieci do szkoły. – Bardzo często, bowiem to sami rodzice i opiekunowie dopuszczają się rażących wykroczeń, stwarzając realne zagrożenie dla swych podopiecznych – informuje mł.asp. Łukasz Szuwikowski.

Policja przypomina także o obowiązku noszenia odblasków po zmroku na obszarach niezabudowanych. Plecak do szkoły oraz ubranie dziecka warto oznaczyć odblaskowymi elementami. Zwiększy to bezpieczeństwo najmłodszych podczas powrotów do domu po zmierzchu.

Jako rodzice i opiekunowie dajmy najmłodszym dobre wzorce. Pokażmy dziecku najbezpieczniejszą drogę do szkoły – apeluje głogowska policja. – Przechodźmy przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w bezpieczny i rozsądny sposób.To podstawowe rzeczy, o które możemy zadbać sami, a na pewno zwiększą one bezpieczeństwo naszych pociech. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.