Szesnastolatek na wojnie
2015-11-13 Szesnastolatek na wojnie (fot. TZG)

Prof. Hans Joachim Jäschke, uczestnik walk o Głogów w 1945 r., był gościem biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie. Podczas spotkania autorskiego opowiadał o swoich przeżyciach z czasów II wojny światowej, opisanych w książce „Szesnastolatek na wojnie. Wspomnienia z lat 1944-1945”. Publikację wydało Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Hans Joachim Jäschke miał 16 lat, kiedy został powołany do służby przeciwlotniczej. Podczas ofensywy rosyjskiej w styczniu 1945 r. jego bateria została rozbita, a on rozpoczął długą wędrówkę do rodzinnego Głogowa. W przenikliwym zimnie pokonywał dziennie około 40 km, za pożywienie służył mu śnieg. Kiedy dotarł do Głogowa czekał go siedmiotygodniowy koszmar oblężenia miasta. Tuz przed kapitulacja został ranny i trafił do rosyjskiej niewoli.

W książce „Szesnastolatek na wojnie. Wspomnienia z lat 1944-1945” relacjonuje te dramatyczne wydarzenia i opisuje przemianę, jaka wówczas przeżył. Z człowieka przesiąkniętego fałszywymi ideami, stał się przeciwnikiem wojny.

Publikację wydało Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. Na język polski przełożył ją Antoni Bok. Adam Krzemiński, publicysta tygodnika „Polityka” i znawca tematyki polsko-niemieckiej, opatrzył książkę posłowiem.

Spotkanie z prof. Hansem Joachimem Jäschke odbyło się 10 listopada w bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie.

 Sala pękała w szwach, frekwencja więc dopisała. W wieczorze autorskim wzięły udział osoby zainteresowane zarówno wspomnieniową publikacją jak i spotkaniem z autorem, nie tylko z Głogowa. Byli też tacy, którzy specjalnie na to spotkanie przyjechali m.in. z Zielonej Góry, Starego Kisielina, Wschowy czy Oławy – mówi Dariusz Czaja, wiceprezes TZG.

Podczas spotkania autor książki opowiadał o swoich przeżyciach z czasów II wojny światowej i odpowiadał na pytania publiczności. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego przeczytali kilka fragmentów publikacji.

Książkę można kupić w głogowskich księgarniach i salonikach prasowych, dostępna jest także w bibliotece PWSZ oraz siedzibie Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.