2016.04.01. Głogów, 71 rocznica zakończenia walk o Głogów, Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej

71 rocznica zakończenia walk o Głogów

W piątek pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej odbyły się uroczystości związane z obchodami 71 rocznicy zakończenia walk o Głogów. Jak co roku wspomniano bohaterskie czyny Polaków, broniących kraju, a kampania głogowskich żołnierzy oddała salwę honorową. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele głogowskich instytucji. Obchody zapoczątkowało przekazanie szabli żołnierzom głogowskim.

W piątek 1 kwietnia br w Głogowie pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej odbyły się uroczystości, związane z obchodami 71 rocznicy zakończenia walk o Głogów. Na początku uroczystości odbył się apel, podczas którego żołnierzom przekazano szable. O poświęceniu Polaków, walczących w obronie kraju, mówił Wiktor Wolski ze Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Przemówienie wygłosił również Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Uroczystości związane z obchodami rocznicy zakończenia walk o Głogów rozpoczęły się od przekazania szabli okolicznościowych na rzecz Kampanii Honorowej IV Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego. Ufundowane zostały przez społeczność Głogowa. Przekazania szabli dokonał Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Białą broń odebrał z rąk prezydenta dowódca batalionu głogowskiego, ppłk Adam Kliszka. – Chciałbym serdecznie podziękować za ten piękny dar od mieszkańców naszego miasta – mówił ppłk Adam Kliszka. – Od dnia dzisiejszego w każdej uroczystości patriotycznej te szable będą nam towarzyszyły – dodaje.

W dalszej części obchodów rocznicy kilka słów wygłosił Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz. – To miejsce gromadzi nas od dawna. Pozwala postawić nam codzienne sprawy i podjąć przez chwilę osobistą refleksję nad przeszłością Głogowa i nad naszą obecnością tu i teraz – mówił Prezydent Rafael Rokaszewicz. Wspomniał ważną dla miasta datę – 1 kwietnia, czyli datę zakończenia walk o Głogów. – To data ważna nie tylko dla pasjonatów historii. To przede wszystkim symboliczny, nowy początek dla miasta, które zniknęło w starciu dwóch totalitaryzmów – zaznaczył prezydent.

Po przemowie prezydenta głos zabrał wiceprezes głogowskiego oddziału Związku Kombatantów i Byłych Więźni Politycznych, Wiktor Wolski. Wyraził między innymi wdzięczność dla funkcjonowania Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Odczytał także wzruszające wspomnienia, związane z okresem powojennym. – Wracając na tę ziemię patrzyliśmy na nią z lękiem, gdyż po zwycięzkiej wojnie spotkaliśmy ruiny i zgliszcza i zupełnie bezludne miasto – wspomina Wiktor Wolski. – Obecnie jesteśmy dumni z rozwoju naszego miasta, które podbija Polskę i świat. (…) W naszym Związku Kombatantów zrzeszamy wszystkich, którzy walczyli o wolność naszej umiłowanej ojczyzny. (…) Pragniemy prawdziwego pojednania. Porzućmy nić niezgody z lat wojennych i powojennych – dodaje.

W następnej kolejności apel pamięci, poświęcony losom Polaków walczących o ojczyznę, odczytała porucznik Maria Gajewska. Następnie żołnierze oddali salwę honorową, po czym pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej złożono wieńce. Uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Dęta Huty Miedzi Głogów.

Tagi:, , , , ,

K. Piekarz

Reporterka działu Aktualności. Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania blogerka, artystka i projektantka. Pasjonatka rustykalnych wnętrz, pisuje reportaże dla ogólnopolskich mediów. Ceniąca miejsca z duszą i nietuzinkowych ludzi. Kocha wyzwania, które stawia przed nią życie.

Skomentuj

Nadchodzące Wydarzenia

Paź
16
wt
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Paź 16@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Paź 16@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Paź 16@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
17:00 Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Paź 16@17:00 – 18:30
Kreatywka - zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat @ Sala plastyczna MCK Mayday
KREATYWKA, zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat wtorki, godz. 17.00 – 18.30 sala plastyczna MCK Mayday prowadząca: Agnieszka Wilczyńska-Urbanowska Opłata: 35zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
19:30 Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 16@19:30 – 20:30
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday zaprasza na zajęcia zumby, które prowadzi Mateusz Śmikiel. Lekcje odbywają się w każdy wtorek oraz czwartek w sali koncertowej. wtorki, godz. 19:30 – 20:30 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz.[...]
20:00 Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Paź 16@20:00 – 22:00
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na próby „Teatru Jednego Mostu”, które odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godz. 20:00 – 22:00 w sali widowiskowej MOK. Instruktorem grupy jest Michał Wnuk. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!Podziel[...]
Paź
17
śr
10:00 Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Paź 17@10:00 – 12:00
Chór Radocha zaprasza wszystkich zainteresowanych seniorów na zajęcia, które odbywają się w każdą środę w godz. 10:00 – 12:00. Opiekun grupy: Helena Kamińska. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 17@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Paź 17@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Paź 17@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
18:00 Kurs aktorski w Miejskim Ośrodku... @ MOK, sala baletowa
Kurs aktorski w Miejskim Ośrodku... @ MOK, sala baletowa
Paź 17@18:00 – 20:00
KURS AKTORSKI środy, godz. 18.00 – 20.00, sala baletowa MOK, prowadząca: Aleksandra Leosz koszt: 40zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
Paź
18
czw
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 18@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!