Baner reklamowy: WIELKIE PRZECENY w Media Expert w Głogowie (Galeria Glogovia ul. Piłsudskiego 19) – startujemy w czwartek 14.06 g. 8.00
2016.04.01. Głogów, 71 rocznica zakończenia walk o Głogów, Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej

71 rocznica zakończenia walk o Głogów

W piątek pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej odbyły się uroczystości związane z obchodami 71 rocznicy zakończenia walk o Głogów. Jak co roku wspomniano bohaterskie czyny Polaków, broniących kraju, a kampania głogowskich żołnierzy oddała salwę honorową. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele głogowskich instytucji. Obchody zapoczątkowało przekazanie szabli żołnierzom głogowskim.

W piątek 1 kwietnia br w Głogowie pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej odbyły się uroczystości, związane z obchodami 71 rocznicy zakończenia walk o Głogów. Na początku uroczystości odbył się apel, podczas którego żołnierzom przekazano szable. O poświęceniu Polaków, walczących w obronie kraju, mówił Wiktor Wolski ze Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Przemówienie wygłosił również Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Uroczystości związane z obchodami rocznicy zakończenia walk o Głogów rozpoczęły się od przekazania szabli okolicznościowych na rzecz Kampanii Honorowej IV Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego. Ufundowane zostały przez społeczność Głogowa. Przekazania szabli dokonał Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Białą broń odebrał z rąk prezydenta dowódca batalionu głogowskiego, ppłk Adam Kliszka. – Chciałbym serdecznie podziękować za ten piękny dar od mieszkańców naszego miasta – mówił ppłk Adam Kliszka. – Od dnia dzisiejszego w każdej uroczystości patriotycznej te szable będą nam towarzyszyły – dodaje.

W dalszej części obchodów rocznicy kilka słów wygłosił Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz. – To miejsce gromadzi nas od dawna. Pozwala postawić nam codzienne sprawy i podjąć przez chwilę osobistą refleksję nad przeszłością Głogowa i nad naszą obecnością tu i teraz – mówił Prezydent Rafael Rokaszewicz. Wspomniał ważną dla miasta datę – 1 kwietnia, czyli datę zakończenia walk o Głogów. – To data ważna nie tylko dla pasjonatów historii. To przede wszystkim symboliczny, nowy początek dla miasta, które zniknęło w starciu dwóch totalitaryzmów – zaznaczył prezydent.

Po przemowie prezydenta głos zabrał wiceprezes głogowskiego oddziału Związku Kombatantów i Byłych Więźni Politycznych, Wiktor Wolski. Wyraził między innymi wdzięczność dla funkcjonowania Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Odczytał także wzruszające wspomnienia, związane z okresem powojennym. – Wracając na tę ziemię patrzyliśmy na nią z lękiem, gdyż po zwycięzkiej wojnie spotkaliśmy ruiny i zgliszcza i zupełnie bezludne miasto – wspomina Wiktor Wolski. – Obecnie jesteśmy dumni z rozwoju naszego miasta, które podbija Polskę i świat. (…) W naszym Związku Kombatantów zrzeszamy wszystkich, którzy walczyli o wolność naszej umiłowanej ojczyzny. (…) Pragniemy prawdziwego pojednania. Porzućmy nić niezgody z lat wojennych i powojennych – dodaje.

W następnej kolejności apel pamięci, poświęcony losom Polaków walczących o ojczyznę, odczytała porucznik Maria Gajewska. Następnie żołnierze oddali salwę honorową, po czym pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej złożono wieńce. Uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Dęta Huty Miedzi Głogów.

Tagi:, , , , ,

K. Piekarz

Reporterka działu Aktualności. Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania blogerka, artystka i projektantka. Pasjonatka rustykalnych wnętrz, pisuje reportaże dla ogólnopolskich mediów. Ceniąca miejsca z duszą i nietuzinkowych ludzi. Kocha wyzwania, które stawia przed nią życie.

Nadchodzące Wydarzenia

Sie
17
pt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sie 17@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Sie 17@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
21:00 Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Sie 17@21:00
Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Piątkowe dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej. Wstęp od lat 18. Impreza rozpoczyna się o godz. 21:00, a zabawę rozkręci DJ Scratchbasse. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
Sie
18
sob
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sie 18@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Sie 18@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:00 Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Sie 18@14:00
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Serdecznie zapraszamy na spotkania Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej. W sezonie 2015/2016 rozgrywki składają się z czterech poziomów – Extraligi, I, II oraz III ligi. Mecze rozgrywane są w soboty i niedziele na parkiecie hali widowiskowo-sportowej[...]
Sie
19
nie
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Sie 19@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:00 Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Sie 19@14:00
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Serdecznie zapraszamy na spotkania Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej. W sezonie 2015/2016 rozgrywki składają się z czterech poziomów – Extraligi, I, II oraz III ligi. Mecze rozgrywane są w soboty i niedziele na parkiecie hali widowiskowo-sportowej[...]
Sie
20
pon
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Sie 20@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Sie 20@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Sie 20@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sie 20@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!