• Start
  • AKTUALNOŚCI
  • Głogowska Nowoczesna o manifestacji w Warszawie i propozycjach partii na poprawę sytuacji w Polsce
2016.05.11. Głogów, partia Nowoczesna Koło w Głogowie, M. Przybyłowicz-Szewczyk i Jacek Zahorski

Głogowska Nowoczesna o manifestacji w Warszawie i propozycjach partii na poprawę sytuacji w Polsce

Sekretarz Nowoczesnej Ryszarda Petru Koło Głogów, Monika Przybyłowicz-Szewczyk, w rozmowie z portalem TutajGLOGOW.pl opowiada o udziale w manifestacji w obronie swobód obywatelskich, która miała miejsce 7 maja w Warszawie, o reakcjach zwolenników partii rządzącej i o współpracy z PO i członkami KOD. Zapytaliśmy również o co walczy Nowoczesna, również w kontekście miasta Głogowa.

Redakcja TutajGLOGOW.pl: Od kiedy działa Pani w Nowoczesnej?

Sekretarz Nowoczesnej Koło w Głogowie Monika Przybyłowicz-Szewczyk: W Stowarzyszeniu Nowoczesna, które istniało w Głogowie przed powstaniem Koła działałam od jesieni zeszłego roku. Od końca stycznia pełnię rolę Sekretarza Koła w Głogowie.

TutajGLOGOW.pl: Ilu członków liczy Nowoczesna Koło w Głogowie?

 M. Przybyłowicz-Szewczyk: Koło liczy w chwili obecnej 13 członków. Procedura przyjęcia do partii wygląda tak, że potrzebna jest rekomendacja trzech członków partii. Sympatyków partii jest wielu, wiele jest też osób, które chcą złożyć deklarację członkowską.

TutajGLOGOW.pl: Jakie są trzy najważniejsze założenia Nowoczesnej?

M. Przybyłowicz-Szewczyk: Pierwsze: „Co nie jest zabronione, jest dozwolone” – wolność gospodarcza, społeczna, kulturowa i obyczajowa. W kwestii wolności gospodarczej chodzi o nieutrudnianie ludziom prowadzenia działalności gospodarczej. Zależy nam, żeby przedsiębiorcy nie byli zmuszani do zamykania firm po dwóch latach, bo nie stać ich na zrobienie opłat. Drugie: uproszczony system podatkowy „3×16”, czyli proste, równe, niewysokie i niezmienne podatki. Trzecie: sprawniejsze państwo za te same pieniądze, czyli odbiurokratyzowanie prawa i administracji. 

TutajGLOGOW.pl: Ryszard Petru apelował, o stworzenie koalicji przed wyborami, w celu stworzenia silnej opozycji względem PiS. Jesteście gotowi połączyć siły z PO, PSL, Lewicą i KOD-em. Czy taka koalicja jest możliwa?

M. Przybyłowicz-Szewczyk: W delegacji, która wyruszyła z Głogowa do Warszawy w dniu 7 maja byli członkowie Nowoczesnej, PO i KOD-u. Autokarem i busem jechało ok.70 osób, ponadto niektórzy jechali prywatnymi samochodami. Podczas wyjazdu i marszu wszyscy ze sobą współpracowaliśmy. Nie wiem, czy taka współpraca tuż przed wyborami się uda, ale myślę, że to możliwe. Można pójść razem do wyborów, a później się po prostu rozsądnie podzielić. Jedni są bardziej kompetentni w kwestii gospodarki rolnej, inni – ekonomii, ktoś jeszcze inny w kwestii obrony narodowej. Wszystko to tylko kwestia podziału. Najważniejsze jest zjednoczyć się i przeciwdziałać obecnemu totalitaryzmowi.

TutajGLOGOW.pl: Jakie były nastroje wśród członków głogowskiej delegacji, jadących do Warszawy?

M. Przybyłowicz-Szewczyk: Podobne jak na manifestacji. Wszyscy współpracowali i mieli poczucie, że jesteśmy w stolicy w jednym, konkretnym celu.

TutajGLOGOW.pl: Czy podczas uczestniczenia w marszu spotkaliście się z negatywnymi reakcjami ze strony zwolenników PiS czy po prostu przeciwników marszu?

M. Przybyłowicz-Szewczyk: Były, ale to były pojedyncze przypadki. Jedna z pań krzyczała „Pozdrawiamy Targowice”.  Przy pomniku Mikołaja Kopernika kilka pań machało w naszym kierunku krzyżami. Był przy nich transparent „Chrystus Królem Polski”. Panie były złe, zacietrzewione. Wyglądało to tak, jakby odprawiały egzorcyzmy. Protestujący jednak nie zwracali na to uwagi, a zachowania te kwitowali uśmiechem. Jak byliśmy już w drodze na parking jeden z mężczyzn zaczął wykrzykiwać, że Unia Europejska nic dobrego Polsce nie przyniesie, a Polacy będą wiecznie na „zmywaku” za granicą pracować. Od razu pojawiła mi się taka myśl, że to przecież dzięki UE mężczyzna może podróżować po Europie bez stania na granicach, pracować na terenie Unii bez pozwoleń, że dzięki UE polskie szkoły są remontowane, a drogi nie wyglądają już tak tragicznie jak kilka lat temu. Środki unijne przynoszą wiele dobrego. Niestety Polacy tego nie dostrzegają.

TutajGLOGOW.pl: Kiedy widzi Pani takie sytuacje, słyszy takie słowa, gesty jak te, wykonywane przez wspomniane panie trzymające krzyże, jaka myśl się Pani nasuwa? Jak określiłaby Pani sytuację Polski, którą rządziłyby podobne osoby?

M. Przybyłowicz-Szewczyk: Chyba mianem średniowiecza. Nie neguję kościoła jako takiego. Każdy ma prawo do swojej wiary, wyznania. Szanuję to. Ale nie toleruję fanatyzmu i agresywnych ataków.

TutajGLOGOW.pl: Pojawiają się ostatnio takie sformułowania, że rząd dąży do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Nowoczesna też się tego obawia? Jeśli tak, to dlaczego?

M. Przybyłowicz-Szewczyk: PiS rzuca hasła, że Polska jest sługusem w Europie, co jest nieprawdą. Flagę UE nazywa szmatą. Teraz mówi się źle, bo taka jest propaganda PiS. Nie zaznacza się, jak wiele środków z Unii otrzymujemy. Jak ich zabraknie, zacznie się narzekanie. W Warszawie manifestowało 213 tysięcy osób. Wiele z nich obawia się odsunięcia od UE, która daje Polsce wiele korzyści, przyczynia się do jej rozwoju. Podczas demonstracji zaczepiło mnie dwóch obcokrajowców. Spytali mnie co się dzieje w Warszawie. Odpowiedziałam, że trwa demonstracja antyrządowa, proeuropejska. Pytali, ponieważ chwilę wcześniej podeszli do nich jacyś ludzie z kamerą i spytali, czy się nie boją, że zostaną zaraz zaatakowani. Mężczyźni nie rozumieli, dlaczego mieliby być zaatakowani. Okazało się, że to była telewizja narodowa.

TutajGLOGOW.pl: Krytykuje Pani obecną władzę. Czy Głogów również jest w jakiś sposób zagrożony?

M. Przybyłowicz-Szewczyk: Zagrożeniem jest to, że ludzie są niewystarczająco edukowani. Ludzie nie znają swoich praw, nie znają treści konstytucji. Nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest dla nich Konstytucja i prawa, które zapewnia. To dotyczy każdego Polaka. PiS natomiast blokuje wiele pozytywnych działań. Na szczęście jest tak, że blokuje mniej, niż jest w stanie, a mieszkańcy Głogowa zaczynają to dostrzegać. Prezydent Rokaszewicz robi dużo dobrego w Głogowie i ludzie to widzą. Ludzie patrzą na ręce radnym PiS-u.My, jako Nowoczesna, chcemy rozwoju, progresu, a radni PiS robią wszystko, by zablokować te działania.

TutajGLOGOW.pl: Czy to nie jest trochę tak, że Nowoczesna jest stosunkowo nową partią i widoczny udział – mam na myśli liczne transparenty Nowoczesnej – ma jej pomóc zaistnieć? Pokazać się?

M. Przybyłowicz-Szewczyk: Nie. Nowoczesna nie poszła do sejmu po to, by się pokazać, lecz by coś zrobić. Coś konkretnego. Wiele partii politycznych od 15-25 lat zasiada w ławach sejmu i nadal nie planuje ani nie czyni żadnych konstruktywnych zmian. My dostaliśmy mandat i chcemy działać. To Ryszard Petru jako pierwszy krzyczał o KOD, o obronie praw obywatelskich. Musimy działać. Jestem pewna, że niedługo zabraknie środków na 500+ i wkrótce zostanie określony górny próg dochodowy dla starających się o dofinansowanie. Będziemy mieć też wiele innych problemów przez działania obecnego rządu, dlatego trzeba temu przeciwdziałać.

TutajGLOGOW.pl: Dziękuję za rozmowę.

Tagi:, , , , ,

K. Piekarz

Reporterka działu Aktualności. Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania blogerka, artystka i projektantka. Pasjonatka rustykalnych wnętrz, pisuje reportaże dla ogólnopolskich mediów. Ceniąca miejsca z duszą i nietuzinkowych ludzi. Kocha wyzwania, które stawia przed nią życie.

Skomentuj

Nadchodzące Wydarzenia

Paź
21
nie
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Paź 21@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:00 Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Paź 21@14:00
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Serdecznie zapraszamy na spotkania Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej. W sezonie 2015/2016 rozgrywki składają się z czterech poziomów – Extraligi, I, II oraz III ligi. Mecze rozgrywane są w soboty i niedziele na parkiecie hali widowiskowo-sportowej[...]
Paź
22
pon
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Paź 22@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Paź 22@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 22@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:00 Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Paź 22@16:00 – 17:30
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
UKS Głogowski Klub Judo zaprasza na treningi, które odbywają się w Świetlicy Wiejskiej w Borku. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) w godz. 16:00-17:30. Więcej szczegółów na plakacie. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Paź 22@16:30 – 18:30
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia teatralne „Laboratorium kreacji artystycznej”, które odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 16:30 – 18:30. Koszt to 30 zł za miesiąc. Zajęcia prowadzi Aleksandra Leosz. LABORATORIUM KREACJI ARTYSTYCZNEJ poniedziałki,[...]
Paź
23
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 23@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Paź 23@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Paź 23@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
17:00 Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Paź 23@17:00 – 18:30
Kreatywka - zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat @ Sala plastyczna MCK Mayday
KREATYWKA, zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat wtorki, godz. 17.00 – 18.30 sala plastyczna MCK Mayday prowadząca: Agnieszka Wilczyńska-Urbanowska Opłata: 35zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
19:30 Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 23@19:30 – 20:30
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday zaprasza na zajęcia zumby, które prowadzi Mateusz Śmikiel. Lekcje odbywają się w każdy wtorek oraz czwartek w sali koncertowej. wtorki, godz. 19:30 – 20:30 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz.[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!