Retroteka, czyli biblioteka w stylu lat 60-tych zostanie otwarta już tego lata

Latem tego roku Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie zmieni swój wizerunek. Pojawią się meble i wyposażenie w stylu lat 60-tych. Będzie też grała muzyka ze starych płyt. Pomysłodawcy stawiają na relacje międzyludzkie.

Na osiedlu Piastów Śląskich w bibliotece nr 3 przy Placu Mieszka I, powstanie Retroteka. Będzie to biblioteka w stylu retro. Całość nawiązywać ma do lat 60-tych. Dotyczy to zarówno mebli, jak i regałów na książki. Nowe też będą sofy, fotele i pufy. Zmienią się również zasoby biblioteczne. Pojawi się lampa stylizowana na lata 60-te, zaś w tle cicho rozbrzmiewać będzie dawna muzyka: — Pomysł na Retrotekę pojawił się już rok temu, kiedy dopiero planowaliśmy remont naszej filii na Piastowie — mówi Izabela Owczarek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie — Chcemy nadać nowy wymiar remontowanym placówkom. Tak było w przypadku Biblioteki Lokalnej Osiedla Głogowskiego, czyli BLOG-u przy ulicy Perseusza.

Początkowa nazwa nowej biblioteki miała brzmieć Da-Da. W zamyśle twórców miało to symbolizować popularny w XX wieku nurt artystyczny. Reakcja społeczeństwa była jednak inna. Zamiast ze sztuką kojarzyli to określenie z marką pieluszek jednej z sieci handlowych. Dlatego postanowiono obmyślić inną nazwę i tak zrodziła się myśl o Retrotece.

Prócz mebli i wyposażenia zmianie ulegnie też wiele innych rzeczy. Pomysłodawcy i projektanci największy nacisk kładą na kontakty międzyludzkie: — Ludzie coraz częściej przykuci są do ekranów smartfonów, doskonale porozumiewają się przez komunikatory, ale nie najlepiej radzą sobie w relacjach ‘face to face’ — twierdzi Owczarek — Dlatego nie chcieliśmy tworzyć kolejnej nowoczesnej placówki. Tym razem chcemy wykreować miejsce, gdzie będzie możliwy pogłębiony kontakt z drugim człowiekiem, gdzie będzie można porozmyślać, wyciszyć się.

Retroteka zostanie zaaranżowana w taki sposób, że w każdym miejscu będzie można się zatrzymać, lub usiąść i porozmawiać z innymi ludźmi. Muzyka ze starych płyt z pewnością w tym pomoże. Twórcy myślą także nad możliwością – i tutaj całkowite zaskoczenie – pisania po ścianach. Zostałyby one pokryte specjalną farbą, dzięki której po jakimś czasie będzie można zmyć napisy.

Retroteka ma zostać udostępniona już na przełomie maja i czerwca. Oczywiście wszystko zależy od wielu czynników, ale optymalny termin to czerwiec: — W porównaniu z BLOG-iem biblioteka filia na osiedlu Piastów Śląskich jest mała. Ponadto nie trzeba tam robić generalnego remontu jak to było w przypadku BLOG-u. Dlatego będziemy się starać uzyskać pełny efekt dość szybko, mniej więcej na przełomie maja i czerwca — informuje Izabela Owczarek.

Projekt otrzymał wsparcie ze strony władz miasta w wysokości 50 tys zł. Pozostałe pieniądze to kapitał własny Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00. Które ulice obejmie?

Bardzo ważny komunikat dla mieszkańców Głogowa!W związku ze znalezieniem na terenie budowy przy ul. Alei Wolności bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej wystąpiła konieczność jej wydobycia i wywiezienia.15 listopada od godziny 7.00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców, klientów i pracowników z obiektów oraz terenów przyległych. Przewidywany czas zakończenia działań to godzina 12.00.