TBMECA zainwestuje w LSSE 15 mln zł. Czy jest szansa na wzrost zatrudnienia?

Japońsko-francuska TBMECA zainwestuje 15 mln zł w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Produkcja ma wzrosnąć o 20 procent. Czy przełoży się to na nowe miejsca pracy?

W ostatni piętek 7 kwietnia Prezes TBMECA Poland Ota Yoshifumi otrzymał z rąk Prezesa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Witolda Lecha Idczaka zezwolenie na prowadzenie działalności w LSSE. Firma chce zainwestować tutaj kolejne 15 mln zł. Kolejne, ponieważ od momentu powstania (2003) aż do teraz TBMECA zainwestowała w LSSE około 85 mln zł.
Celem 15-milionowej inwestycji jest zwiększenie zdolności produkcyjnej w istniejącym zakładzie o nawet o 20 procent.

Konkretnie chodzi o rozbudowę parku produkcyjnego i stworzenie linii produkcyjnej o bardzo wysokim standardzie technologicznym: — Niecały miesiąc temu wręczaliśmy zezwolenie spółce Gates, która zdecydowała się rozszerzyć swoją działalność w LSSE. Teraz przekazaliśmy nowe zezwolenie kolejnej bardzo ważnej z punktu widzenia rozwoju Strefy firmie — informuje Witold Lech Idczak, prezes LSSE — TBMECA pierwsze zezwolenie otrzymała w 2004 r. Od tego momentu nieustannie się rozwija, realizując nowe projekty. To pokazuje, że firmy obecne od lat w LSSE nadal chcą u nas inwestować. To najlepsza motywacja dla stwarzania jeszcze lepszych warunków i możliwości dla inwestorów.

TBMECA to firma z branży motoryzacyjnej zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych i produkcją filtrów powietrza. Mieści się w Legnicy w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firma powstała na mocy porozumienia typu joint venture (kilka podmiotów łączy siły w celu osiągnięcia wspólnego celu) z japońskim Toyota Bashoku, Denso oraz francuskim Mecaplast. TBMECA produkuje komponenty do silników oraz pokrywy głowicy cylindra, elementy układu paliwowego i chłodzenia, filtry powietrza, ssaki olejowe, separatory, kolektory dolotowe, czy obudowy termostatu – słowem, samochodowe wnętrzności. Dziennie zakład wytwarza około 20 tys. części. 50 procent produkcji wędruje do krajów Unii Europejskiej.

Można w związku z tym zapytać, czy istnieje szansa na wzrost zatrudnienia w firmie TBMECA. 15 mln zł przeznaczone na rozwój parku maszynowego oraz stworzenie linii produkcyjnej o bardzo wysokim standardzie technologicznym mogłoby oznaczać nowe miejsca pracy. Mogłoby. I być może tak się stanie. Nadmierny optymizm warto jednak szybko ugasić. Otóż w roku 2005, kiedy TBMECA działała już na pełnych obrotach pracowało tam 100 osób. W międzyczasie – od roku 2005 do 2016 – zakład zainwestował w LSSE około 75 mln zł. Czy przełożyło się to na radykalny wzrost zatrudnienia? Niestety nie. Obecnie w TBMECA pracuje około 115 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Sprawdź jak kursują autobusy 1 listopada.Tego dnia Komunikacja Miejska w Głogowie jest darmowa!

W czwartek, 1 listopada zgodnie z uchwałą Rady Miasta przejazdy autobusami Komunikacji Miejskiej w Głogowie są bezpłatne. Tego dnia uruchomiona zostanie specjalna linia z osiedla Piastów Śląskich w kierunku cmentarza na Brzostowie. Pełny rozkład jazdy autobusów, obowiązujący w dniu Wszystkich Świętych poniżej…