Patriotyzm, podziemia i rowery, czyli przegląd wybranych majówkowych wydarzeń

1 maja to dzień szczególny. Różne środowiska i grupy społeczne postanowiły pokazać, że Święto Pracy to dla nich czas wyjątkowy. Oto krótki przegląd porannych wydarzeń, które odbyły się w Głogowie.

Odwiedziliśmy dzisiaj trzy miejsca, w których zgromadzili się Głogowianie i goście z okolic. Pierwszym był plac pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej (w Parku Słowiańskim, przy fontannach). Drugim głogowskie Sukiennice (za ratuszem). Trzecim natomiast staromiejski rynek, czyli plac przed Urzędem Miejskim. W każdym z tych miejsc działo się coś innego. Każde wydarzenie miało swój klimat i zgromadziło określoną grupę sympatyków.

Patriotyzm

Przy Pomniku Koalicji Antyhitlerowskiej zebrali się członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów wraz z sympatykami. W pierwszej kolejności odśpiewano hymn Polski. Towarzyszyła temu wzniosła atmosfera. Wszyscy stali prosto i dumnie. I choć frekwencja nie była wysoka, czuło się „to coś”.

Organizatorzy wywiesili transparenty z antykomunistycznymi hasłami oraz bannery ze wspomnieniami niektórych zbrodni dokonanych przez komunistów. Wywieszono również fotografie osób, które miały być za te zbrodnie odpowiedzialne. W tle rozbrzmiewała spokojna, patriotyczna muzyka: — Jesteśmy tutaj już po raz czwarty — mówi prezes stowarzyszenia Marcin MarciszakNie ma nas wielu, ale ostatnio jeden z Żołnierzy Wyklętych, żołnierz podziemia niepodległościowego i Armii Krajowej, pan Dominik Kiziak z Serbów, powiedział nam jedną rzecz: „Nigdy nie możecie zapomnieć”. Więc nieważne ilu nas jest. My po prostu nie możemy zapomnieć – musimy pamiętać.

Podziemia

W Sukiennicach natomiast frajdę mieli miłośnicy historii Głogowa. A zwłaszcza jego podziemnych tajemnic. Na metalowej platformie zebrała się grupa 30, może 40 osób. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać mini-wykładu o tej akurat części głogowskich podziemi. O tajnych przejściach pod ratuszem, o budowie kazamatów oraz ich przeznaczeniu. Oczy wszystkich skupione były na starych murach, zapadliskach, ukrytych bocznych przejściach ledwie widocznych gdzieś w dole. Aż czuć było powiew dawnych czasów.

Rowery

Nieco dalej, bo na placu przed Urzędem Miejskim zjechali się wielbiciele dwóch kółek. Większość w przylegających strojach, w kaskach i rękawiczkach ochronnych. Rowery były różne, górskie, crossowe, trekkingowe. Wśród rowerzystów byli zarówno panowie, jak i panie. Młodzież, dorośli, a nawet seniorzy. Wszyscy niespokojnie się wiercili, wesoło rozmawiali i widać było, że najchętniej wsiedliby na rowery i ruszyli w drogę: — Dzisiaj w ramach obchodów 1 maja organizujemy rajd rowerowy do Dalkowa — mówi jeden z organizatorów imprezy Tomasz StolarekTo 16 kilometrów w jedną stronę, czyli w sam raz na taki właśnie majówkowy wypad za miasto.

Mniej więcej o godz. 10:45 kolorowa kolumna rowerów wyruszyła w trasę.

A wszystko to działo się zaledwie w godzinach 9:00-11:00 przed południem.

Majówka trwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.