Głogów w pierwszej 10 najlepszych miast do 100 tys. mieszkańców
2014-12-08 zaprzysiężenie rokaszewicz (fot.P.Dudzicki) 02 (1)

W Polsce jest ponad 70 miast z liczbą ludności od 40 do 100 tys. Jednym z nich jest Głogów. Wczoraj w trakcie wieczornej gali „Perły Samorządu 2017” w Gdyni nasze miasto znalazło się w dziesiątce najlepszych w kategorii „Gmina miejska do 100 tys. mieszkańców”.

Głogów w czołówce

Wczoraj wieczorem w Gdyni w Muzeum Emigracji odbyła się V edycja rankingu „Perły Samorządu”. Był on współtworzony przez ogólnopolski Dziennik Gazetę Prawną. Ideą rankingu jest wybranie najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miast poniżej 100 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Natomiast tytułem dla najlepszych jest właśnie „Perła Samorządu”.

No i co się okazało? Okazało się, że Głogów wczoraj wieczorem stał się taką perłą. Znalazł się w dziesiątce miast wyróżnionych w kategorii „Gmina miejska do 100 tys. mieszkańców”. W trakcie uroczystej gali nagrodę odebrał Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Oprócz naszego miasta wyróżnienia otrzymały: Świdnica, Legionowo, Nowy Sącz, Kędzierzyn-Koźle, Kutno, Oświęcim, Sopot, Krosno i Puławy.

Co brano pod uwagę?

Wszystkie gminy w Polsce realizują te same cele i muszą wypełniać określone przez prawo obowiązki względem mieszkańców. „Perła Samorządu” jest natomiast przyznawana tym, które na tych obszarach szczególnie się wyróżniają. W tegorocznym, piątym już rankingu „Perły Samorządu” oceniano osiągnięcia włodarzy gmin w czterech głównych kategoriach:

  • włodarz jako menedżer
  • włodarz jako koordynator
  • włodarz jako wizjoner
  • włodarz jako reprezentant

Istotnym kryterium oceny jest również wizja gminy, którą włodarz stara się realizować, aby sprostać aktualnym trendom wpływającym na rozwój samorządu terytorialnego.

To była część większego wydarzenia

Ranking „Perły Samorządu 2017” wpisany był w o wiele większe wydarzenie – „Kongres Perły Samorządu 2017”. Program imprezy rozłożony został na dwa dni: 25–26 maja. Wczoraj o godz. 10:00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyło się otwarcie kongresu. Później, do samego wieczora następowały po sobie rozmaite panele dyskusyjne. Były one poświęcone obecnej sytuacji samorządów i ich przyszłości.

Natomiast o godz. 20:00 rozpoczęła się wieczorna gala połączona z wręczeniem wspomnianych nagród „Perły Samorządu 2017”. Odbyła się ona już w innym miejscu: w oddalonym od PPNT o jakieś 5 km Muzeum Emigracji. To właśnie tam Prezydent Rafael Rokaszewicz odebrał wyróżnienie.

Dzisiaj natomiast, po raz kolejny w PPNT odbyła się sesja plenarna. Tutaj również wręczono nagrody. Tym razem jednak w rankingu „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży” Dziennika Gazety Prawnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Znamy wyniki wyborów samorządowych. To oni zasiądą w Radzie Powiatu Głogowskiego

Kolejne oficjalne wyniki – radni do Rady Powiatu Głogowskiego wybrani. Podobnie jak w przypadku radnych miejskich tu również większość stanowią kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza. W gronie wybranych 21 radnych nie mogło oczywiście zabraknąć Pań – w Radzie zasiądzie 7 kobiet…