Jedyny taki plac zabaw – głogowianie proponują jak go nazwać

Plac zabaw w Parku Słowiańskim w Głogowie wkrótce ma zostać oddany do użytku. Tymczasem głogowski Ratusz jakiś czas temu zaprosił mieszkańców do zabawy. Chodzi o nadawanie nazwy temu placowi zabaw. Obecnie określany jest jako „Plac zabaw – Gród”.

Gród istniał naprawdę

Powszechnie wiadomo, że Głogów kiedyś był grodem. Jego początki sięgają X w., kiedy to plemię Dziadoszan stworzyło na Brzegu Baryczy pierwszą warownię. Pod koniec X w., około 989 r. została ona zdobyta przez Mieszka I i przekształcona w większą twierdzę. na terenie dzisiejszej Kolegiaty na Ostrowie Tumskim. Miała ona kształt owalu o rozmiarach ok. 108 na 78 metrów.

Mijały lata i całe wieki. W końcu przeminęło tysiąclecie. Czasy Mieszka I stały się historią, której uczymy się w szkołach. Jednak wspomnienie tamtego okresu nadal żyje i pobudza wyobraźnię wielu ludzi.

W Parku Słowiańskim w Głogowie powstaje bowiem „Gród”

Nie będzie to jednak bitewna warownia, ale… plac zabaw. Taka atrakcja z pewnością przyciągnie kolorowe watahy dzieci. Cała instalacja nie będzie jednak raziła w oczy kolorami. W ogóle nie będzie przypominała standardowego placu zabaw, z drewnianymi konikami na sprężynie i karuzelami. „Gród” ma przypominać dawną głogowską twierdzę – tą znaną z historii. Tyle, że w rozmiarze mini. Tak naprawdę wszystko już jest gotowe. No, prawie. Teraz trwają tylko ostateczne prace wykończeniowe. Już w czerwcu wrota „Grodu” zostaną uchylone. „Grodu”? A może „Grodu Woja z Głogowa”?

Kreatywność głogowian

Nazwa placu zabaw jest bowiem dyskusyjna. Na facebookowym profilu miasta Głogowa trwa na ten temat żywa dyskusja. Pomysłów na nazwę dla „Grodu” jest całe mnóstwo. Wśród propozycji mieszkańców pojawiły nazwy związane bezpośrednio z głogowskim grodem, np.: Bajkowy Gród Głoga, Głogród, Gród Słowiański, czy wspomniany „Gród Woja z Głogowa”, ale także propozycje nieco bardziej fantazyjne. Niekoniecznie poważne, ale z pewnością warte uwagi, np.: Ciemnogród, czy – i tu już prawdziwy rarytas – Glogau Kinder Lager.

Nazwy są fantazyjne, bo i sam obiekt nie należy do zwyczajnych. W Polsce niewiele jest tego typu miejsc. Zwłaszcza pełniących rolę placu zabaw. Warto zwrócić uwagę, że „Gród” umiejscowiony został w przyjaznym dla dzieci środowisku. Jest otoczony przez drzewa. Maluchom towarzyszyć więc będzie drewno i zieleń – kolor symbolizujący spokój i równowagę.

Miejmy tylko nadzieję, że „Gród” w Parku Słowiańskim będzie służył dzieciom przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Radni do Rady Miejskiej w Głogowie – oficjalne wyniki!

Są już oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Głogowie. W niedzielę, 21. października głogowianie oddali swoje głosy i zadecydowali, kto zasiądzie w Radzie.Wśród doskonale znanych nazwisk pojawiły się również nowe osoby. Najwięcej, bo aż 10 radnych to kandydaci KWW Rafaela Rokaszewicza…

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.