‘Hańba’ czy ‘chańba’? ‘Pojedyńczy’? A może ‘pojedynczy’?
2014-02-13-wielkie-glogowskie-dyktando@glogow@-2013-02-23-Dzien-Jezyka-Ojczystego-@MOK-(fot.P.Dudzicki)-16

Ortografia. Bolączka wielu uczniów i studentów. Dyktando ortograficzne to częsty powód nieprzespanych nocy i masowych zachorowań na grypę. A tymczasem ortografia działa na określonych zasadach. Wystarczy je poznać i stosować. Już jutro o godz. 9:00 w PWSZ w Głogowie odbędzie się III Międzyszkolne Głogowskie Dyktando Ortograficzne.

Różnego rodzaju konkursy językowe i dyktanda ortograficzne od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością w całym kraju. Również w Głogowie organizowane są tego typu turnieje. Przykładem może być chociażby Wielkie Głogowskie Dyktando. Na nieco mniejszą skalę konkursy językowe odbywają się w szkołach. Co jakiś czas różne placówki zbierają uczniów, dyktują tekst, weryfikują poziom znajomości ortografii, a później wyłaniają najlepszych. Tego rodzaju impreza odbędzie się już jutro w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie o godz. 9:00.

Kto weźmie udział w dyktandzie?

Będzie to już trzecia edycja Międzyszkolnego Głogowskiego Dyktanda Ortograficznego. W zeszłym roku rónież odbyło się ono w PWSZ, lecz nosiło wówczas nazwę II Międzyszkolnego Powiatowego Dyktanda Głogowskiego. Uczestnicy konkursu walczyli o tytuł Mistrza Ortografii 2016. I podobnie jak było rok temu, teraz również do turnieju przystąpią uczniowie wszystkich typów szkół – od podstawówek po uczelnie wyższe – a także rodzice (z wyjątkiem nauczycieli języka polskiego i bibliotekarzy). Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie 3 uczniów i 3 rodziców. W Głogowie jest około 30 szkół. Gdyby każda wykorzystała limit przedstawicieli, to wówczas wychodzi nam około 90 konkursowiczów.

Głogowska Ścieżka Ortograficzna

Co ciekawe, jutrzejsze III Międzyszkolne Głogowskie Dyktando Ortograficzne nie będzie opierało się na losowym tekście. Wszystko jest połączone z projektem Głogowskiej Ścieżki Ortograficznej, założonej w roku 2013. Jej celem jest propagowanie umiejętności poprawnego pisania. GŚO jest wspólnym projektem następujących szkół:

  • Gimnazjum nr 2
  • Szkoła Podstawowa nr 3
  • Zespół Szkół Ekonomicznych
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa

Jak to się ma do jutrzejszego dyktanda? Otóż jego uczestnicy będą musieli zmierzyć się z tekstem opracowanym na podstawie 160 słówek publikowanych w roku szkolnym 2016/2017 właśnie na portalu Głogowskiej Ścieżki Ortograficznej. Co jakiś czas na profilu GŚO pojawiała się określona liczba słów, które pojawią się na jutrzejszym dyktandzie. Ostatnie to: przecież, alei, krzyżówka, nieurodzaj, podwórze, przerzucam, potrzebować, wspólny, hydraulik, długoterminowy. Niby nic trudnego, ale w stresie i w połączeniu z innym słowami i związkami wyrazowymi nawet najprostsze słowo może sprawiać problemy.

Współpraca szkół i władz miasta

Organizatorami III Międzyszkolnego Głogowskiego Dyktanda Ortograficznego są twórcy Głogowskiej Ścieżki Ortograficznej, dyrektorzy szkół oraz Rektor PWSZ w Głogowie. Patronat nad konkursem objęli i główne nagrody fundują Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz, Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak oraz Rektor PWSZ w Głogowie dr Katarzyna Rusak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.