Surowsze kary dla piratów drogowych

2 lata więzienia bez zawieszenia dla pijanego lub odurzonego narkotykami. 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów za kierowanie bez prawa jazdy. 5 lat więzienia i nawet 15 lat zakazu prowadzenia pojazdu za sprowokowanie pościgu policyjnego. Te i wiele innych zmian już obowiązują. Głogowska policja informuje i ostrzega.

Im więcej samochodów… tym mniej wypadków

Liczba samochodów osobowych na polskich drogach cały czas rośnie. W roku 2006 było to ich 13,5 mln, w roku 2015 ponad 20,5 mln. Włączając w to samochody ciężarowe i motocykle skala wzrostu jest jeszcze większa: 18 mln w roku 2006 i 27,5 mln w 2015. Ale czy musi to oznaczać wzrost liczby wypadków?

Kiedy w 2007 r. po polskich drogach jeździło 19,5 mln pojazdów, doszło wówczas do 49,5 tys. wypadków. Ale gdy roku w 2015 jeździło już 27,5 mln, w Polsce odnotowano „zaledwie” 33 tys. wypadków. Do tego niemal dwukrotnie spadła liczba zabitych. Ale nie to jest najciekawsze. Kiedy w 1980 r. po Polsce jeździło około 2,4 mln samochodów osobowych, a w 2011 r. ponad 18 mln, to liczba wypadków drogowych w tych latach była właściwie taka sama (około 40 tys.).

O czym to może świadczyć? Po pierwsze, ani liczba kierujących, ani liczba pojazdów niekoniecznie wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Po drugie, stan dróg i infrastruktury drogowej wcale nie muszą być tak istotne, jak się niektórym wydaje. Przecież w latach 80-tych polskie drogi wyglądały fatalnie. Obecny stan dróg też pozostawia wiele do życzenia, ale w porównaniu z ulicami z czasów PRL są i tak o niebo lepsze. A mimo to liczba wypadków wcale tak drastycznie nie zmalała: w roku 1976 – 40 tys., a w roku 2016 (40 lat później!) – 33,5 tys.

Przestrzeganie przepisów, ostrożność i kultura jazdy

Co się może za tym kryć? Wydaje się, że chodzi o brawurę. Reklamy telewizyjne malują przed kierowcami obrazy superbezpiecznych aut, z niemalże kosmiczną technologią i bajerami na miarę NASA. Prawda jest jednak taka, że jadąc 100 km/h i zderzając się czołowo z autem jadącym tak samo szybko, jesteśmy właściwie bez szans.

Dlatego tak ważne są pasy bezpieczeństwa, sygnalizacja świetlna, zwracanie uwagi na znaki drogowe, przestrzeganie reguł pierwszeństwa i wymijania. No i oczywiście zasada „zero alkoholu”. Brak respektowania tych zasad prowadzi do brawury, nadmiernej wiary we własne umiejętności i… piractwa drogowego. To z kolei rodzi wiele tragedii. Szczęśliwe dzieci zostają sierotami. Matki i ojcowie pogrążają się w żałobach, a młodzi ludzie muszą do końca życia poruszać się na wózkach. Koniec z tym.

Nowe reguły gry

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy. Dotyczą one zmian w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.

Oto co zawierają nowe przepisy:

  • Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
  • Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45§1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
  • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do 2 lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od 1 do 15 lat.
  • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od 1 do 15 lat.
  • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Ponadto sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 15 lat.
  • Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
  • W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Zaostrzenie przepisów pomoże Policji na skuteczne ściganie sprawców przestępstw drogowych i wykroczeń. Tylko w 2016 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 1686 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 221 osób, a 2100 odniosło obrażenia ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj nasz Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o wydarzeniach z powiatu głogowskiego prosto do swojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Bus roztrzaskał się na drzewie. Ciężkie obrażenia 3 pasażerów!

Wczoraj, w godzinach popołudniowych, na drodze 292, w miejscowości Żukowice miał miejsce poważny wypadek. Kierujący busem marki Renault, stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Trzej pasażerowie busa zostali przewiezieni do szpitala z ciężkimi obrażeniami ciała. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i dostosowanie prędkości do panujących warunków.

Desperat nad Odrą – chciał się zabić bo rzuciła go dziewczyna.

12 listopada w godzinach wieczornych głogowscy policjanci zostali poinformowani o zamiarze próby samobójczej 26-letniego mężczyzny. Akcja jego poszukiwania absorbowała przez dłuższy czas spore siły policyjne. Mężczyzna został odnaleziony w okolicach Odry, biegł w kierunku rzeki wykrzykując, że się zabije…