Baner reklamowy: WIELKIE PRZECENY w Media Expert w Głogowie (Galeria Glogovia ul. Piłsudskiego 19) – startujemy w czwartek 14.06 g. 8.00

‚Cyberatak’ ratowników medycznych

Protest ratowników medycznych w Głogowie trwa. Tym razem ratownictwo rozpoczyna walkę o swoje prawa w formie „cyberataku”. Na rządowe adresy wpłynie kilkanaście pytań od każdego protestującego ratownika. Jeden mail – jedno pytanie. Łącznie jeden ratownik wyśle aż 19 maili jednocześnie.

Rząd nie reaguje

25 maja pisaliśmy, że głogowscy ratownicy przystąpili do ogólnopolskiego protestu. Wbrew temu, co może się wydawać i wbrew medialnej ciszy protest nadal trwa i przybiera coraz bardziej stanowczą formę. Od 25 maja minął już miesiąc. Zdaniem ratowników rząd całkowicie zlekceważył ich protest: — Jak na razie rząd ma nas gdzieś, a co za tym idzie ma gdzieś swoich obywateli. Przegłosowali ustawę o minimalnych zarobkach w służbie zdrowia gdzie zawód ratownika wrzucono do jednego worka pod hasłem „Inne zawody medyczne”. Dwie minimalne kwoty, jakie widnieją w owej ustawie są jeszcze niższe niż teraz. Projekt jaki Porozumienie Zawodów Medycznych przedstawiło nie był nawet czytany, a miało ponad ćwierć miliona podpisów — mówi Kamila Kwaczyńska z głogowskiego pogotowia ratunkowego — Rząd sytuację by zrozumiał w chwili, kiedy karetki nie miałby by jak wyjechać, bo nie byłoby obstawy zespołów. Ale na tym ucierpiało by społeczeństwo, a przecież nie możemy na to pozwolić, bo społeczeństwo nie jest winne tej sytuacji.

W Głogowie w proteście bierze udział łącznie kilkudziesięciu pracowników pogotowia i SORu.

„Cyberatak”

Jako że protest – w przypadku braku reakcji ze strony rządu – miał się nasilać co 2 tygodnie, to teraz nadeszła kolej na jego kolejną odsłonę. Tym razem jest to swoisty „cyberatak” na strony Ministerstwa Zdrowia. Nie ma to jednak żadnego związku z hakerstwem, ani z żadnymi nielegalnymi działaniami. Ratownicy po prostu oficjalnie storpedują kilka stron rządowych serią pytań, legalnie i oficjalnie.

Jak twierdzą sami ratownicy:

Wszystkich ratowników a także ich bliskich, znajomych oraz wspierających protest prosimy o dołączenie do akcji mailingowej. To dla nas bardzo ważne a dla Was tylko chwila pracy przy komputerze.
Na czym polega akcja?
Wysyłamy pod wskazane poniżej adresy (na każdy adres) pytania do ministerstwa. Proszę, żeby każde pytanie wysyłać w osobnym mailu.
!!! WAŻNE !!!
Każdy wysłany mail musi być podpisany imieniem i nazwiskiem oraz adresem!!! Dane muszą być prawdziwe.
Np.
Jan Kowalski
ul. Kwiatowa 1/1
00-000 Warszawa

Celami akcji mailingowej będą następujące strony Ministerstwa Zdrowia:

 • Kancelaria Ministra Zdrowia: kancelaria@mz.gov.pl
 • Minister Marek Tombarkiewicz: sekretariat-mt@mz.gov.pl
 • Dyrektor Mateusz Komza: dep-so@mz.gov.pl

19 pytań do Ministerstwa Zdrowia

Oto jakie pytania będą wysyłać ratownicy (i nie tylko

 1. Dlaczego dodatek dla pielęgniarek, tzw. „zembalowe” może być wypłacane z rezerw budżetu NFZ (notabene przeznaczonego na leczenie Polaków, a nie na dodatki dla personelu), a dla ratowników musi być wypłacany z budżetu na PRM? (PRM – Państwowe Ratownictwo Medyczne, red.).
 2. Czy dodatek dla pielęgniarek, które były zatrudnione u podwykonawców, będzie wypłacany z rezerw budżetu NFZ (NFZ – Narodowy Fundusz Zdrowia, red.), czy z budżetu PRM?
 3. Dlaczego w ustawie o ustalaniu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia ratownicy (najliczniejsza grupa zawodowa Systemu PRM) są ujęci w grupie „Inne zawody medyczne”?
 4. Dlaczego minister zdrowia, działając świadomie i w ściśle określonym zamiarze, łamie zapisane w Kodeksie Pracy Art.18 3c prawo do jednakowego wynagrodzenia wraz ze wszystkimi jego składnikami (bez względu na ich nazwę czy charakter) za jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości? (zgodnie z propozycją rządu, pielęgniarki pracujące w systemie ratownictwa medycznego, mimo identycznych uprawnień jak ratownicy, dostaną większe podwyżki). Pielęgniarki zatrudnione w zespołach ratownictwa medycznego oraz dyspozytorniach medycznych otrzymują dodatki do wynagrodzenia zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 8 września 2015 r. (Dz.U. 2015 poz. 1400), natomiast ratownicy medyczni zatrudnieni w zespołach ratownictwa medycznego oraz dyspozytorniach medycznych wykonujący jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości takich dodatków nie otrzymują.
 5. Kiedy zostanie rozwiązany problem ochrony prawnej funkcjonariusza państwowego?
 6. Kiedy można się spodziewać ujednolicenia sprzętu w karetkach? Obecnie każdy dysponent wyposaża Zespoły wedle uznania.
 7. Jeśli ma być państwowy System, czy brane jest pod uwagę ujednolicenie zabudowy przedziałów medycznych?
 8. Jeśli ma być państwowy System, czy brane jest pod uwagę ujednolicenie środków transportu medycznego?
 9. Jeżeli, biorąc pod uwagę zmiany wniesione ustawą o informacji w ochronie zdrowia (staże ratowników są uregulowane głównie ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym – red.) nakłada się obowiązek odbycia stażu przez absolwentów kierunku ratownictwo medyczne, to kto będzie finansował ten staż, czy będzie niepłatny w ramach np. wolontariatu?
 10. Jeżeli, biorąc pod uwagę zmiany wniesione ustawą o informacji w ochronie zdrowia nakłada się obowiązek odbycia stażu przez absolwentów kierunku ratownictwo medyczne, czy opiekun stażu z racji długotrwałego wykonywania nadzoru i oceny tego nadzoru, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, będzie dodatkowo wynagradzany?
 11. Czy jest możliwość wprowadzenia ścieżki kariery, stopniowania kariery ratownika, np. młodszy ratownik, starszy ratownik?
 12. Kiedy powstanie samorząd ratowników?
 13. Jeżeli wejdzie w życie zapis z projektu ustawy o PRM, dotyczący możliwości brania dyżurów medycznych, to czy zostanie zmieniony zapis dotyczący możliwości brania tych dyżurów przez osoby ze średnim wykształceniem (ratownicy po studium)? Obecnie zapis w kodeksie pracy zakłada, że taką możliwość mają tylko osoby z wyższym wykształceniem.
 14. Czy istnieje możliwość, aby Zespoły Ratownictwa Medycznego obligatoryjnie posiadały na wyposażeniu mierniki czadu i gazów niebezpiecznych?
 15. Dlaczego ministerstwo nie wyraża tzw. zgody kierownictwa na powstanie samorządu?
 16. Czy tylko ratowników medycznych ma objąć etatyzacja, a lekarze i pielęgniarki będą mieć zachowane kontrakty?
 17. Czy ratownicy medyczni po studium otrzymają szansę na studia pomostowe tak jak miało to miejsce w przypadku pielęgniarek?
 18. Dlaczego podczas przyznawania dodatku 2×400 dla ratowników medycznych Ministerstwo Zdrowia przyznało go tylko ratownikom pracującym w ZRM i SDM pomijając ratowników pracujących w SOR, IP i oddziałach szpitalnych czyli podzieliło środowisko na tych którym się ten dodatek należy i na takich którym się nie należy a podczas przyznawania dodatku dla pielęgniarek nie różnicowało ich na podstawie miejsca pracy i dostały go praktycznie wszystkie pielęgniarki zatrudnione w podmiotach finansowanych z budżetu państwa?
 19. Dlaczego MZ podczas przyznawania dodatku pominęło ratowników pracujących w SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy – red.), IP i oddziały szpitalne czyli poza ZRM (Zespoły Ratownictwa Medycznego – red.) i SDM a przyznało go pielęgniarkom które pracowały w podmiotach który były zatrudnione u podwykonawców?

Tagi:, , ,

Ł. Famulski

Absolwent PWSZ w Głogowie. Z wykształcenia kulturoznawca. Interesuje się literaturą fantasy i muzyką ambient. Wędrówki przez południowe Włochy, po północną Anglię nauczyły go, że wszędzie dobrze, ale w Głogowie najlepiej. Z wykształcenia kulturoznawca, interesuje się literaturą. Dużo czyta, pisze, a w wolnych chwilach komponuje muzykę.

Nadchodzące Wydarzenia

Sie
17
pt
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Sie 17@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
21:00 Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Sie 17@21:00
Dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej @ Gospoda Głogowska
Piątkowe dyskoteki w Gospodzie Głogowskiej. Wstęp od lat 18. Impreza rozpoczyna się o godz. 21:00, a zabawę rozkręci DJ Scratchbasse. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
Sie
18
sob
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sie 18@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Sie 18@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:00 Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Sie 18@14:00
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Serdecznie zapraszamy na spotkania Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej. W sezonie 2015/2016 rozgrywki składają się z czterech poziomów – Extraligi, I, II oraz III ligi. Mecze rozgrywane są w soboty i niedziele na parkiecie hali widowiskowo-sportowej[...]
Sie
19
nie
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Sie 19@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:00 Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Sie 19@14:00
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Serdecznie zapraszamy na spotkania Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej. W sezonie 2015/2016 rozgrywki składają się z czterech poziomów – Extraligi, I, II oraz III ligi. Mecze rozgrywane są w soboty i niedziele na parkiecie hali widowiskowo-sportowej[...]
Sie
20
pon
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Sie 20@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Sie 20@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Sie 20@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sie 20@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:00 Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Sie 20@16:00 – 17:30
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
UKS Głogowski Klub Judo zaprasza na treningi, które odbywają się w Świetlicy Wiejskiej w Borku. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) w godz. 16:00-17:30. Więcej szczegółów na plakacie. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!