Nie daj się oszukać ! ZUS ostrzega

Od 1 Października Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do przedsiębiorców polecone listy zawierające nowy numer bankowy rachunku, na który od stycznia będą musieli wpłacać składki. Sytuację postanowili wykorzystać fałszerze i podszywając się pod ZUS próbują wyłudzić pieniądze. Do ZUS docierają już pierwsze sygnały o takich próbach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje o ostrożność i wyjaśnia jak w łatwy sposób rozróżnić fałszywkę od prawdziwego listu z ZUS.

Otrzymując list urzędowy zwykle skupiamy się na treści, jaką on zawiera, natomiast rzadziej weryfikujemy i sprawdzamy jego oryginalność. Widząc znak ZUS, pieczątkę czy podpis, wierzymy, że to korespondencja z urzędu. W dzisiejszych czasach oszuści wykorzystują wiele sytuacji i zarabiają bazując na naszej naiwności lub braku wiedzy. Na pierwszy rzut oka podrabiane pisma mogą zmylić każdego, zwłaszcza, że nikt z nas się przecież tego nie spodziewa. Fałszywe listy mogą zawierać na przykład logotyp zbliżony, niemalże identyczny do logotypu ZUS. – Nawet gdy nie mamy wątpliwości co do autentyczności listu warto sprawdzić numer nowego konta bankowego w wyszukiwarce NRS (numer rachunku składkowego), który działa na stronie http//www.eskladka.pl/ zachęca Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy na Dolnym Śląsku. Wystarczy tylko wpisać dane identyfikacyjne, z którymi zgłosił się płatnik do ZUS (NIP, REGON lub PESEL). Gdy przedsiębiorca je poda wyświetli się jego NRS. –Trwa to zaledwie chwile, a pozwala upewnić się, że składki odprowadzimy na prawidłowe, a nie fałszywe konto – przekonuje rzeczniczka. Każdy dolnośląski przedsiębiorca powinien otrzymać przesyłkę do końca roku.Od 1 stycznia 2018 roku dotychczasowe rachunki dla wpłat składek zostaną zamknięte, a każdy przedsiębiorca będzie je przekazywać na swój numer rachunku składkowego – NRS. Dlatego tak ważne jest, by na przelewie podać prawidłowy numer NRS. Z wyszukiwarki mogą też korzystać biura rachunkowe, pełnomocnicy lub osoby trzecie, które opłacają należności za płatnika składek. Jeśli przedsiębiorca nie będzie miał indywidualnego numeru konta bankowego- w styczniu nie zapłaci składek do ZUS. Przypomnijmy, że dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorca jednym przelewem zapłaci wszystkie składki od razu. Płatnik zrobi przelew, natomiast ZUS podzieli wypłatę proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze. Trzeba jednak wiedzieć, że wpłaty będą trafiały na najstarsze zadłużenie, a więc płatnik nie będzie mógł opłacić tylko bieżących składek, bez uregulowania zaległości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.