Koniec z kolejkami do Sanatorium?

Osoby ubezpieczone, których stan zdrowia nie pozwala pracować mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ZUS. O skierowanie na leczenie finansowane z ZUS mogą ubiegać się osoby, które pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Z rehabilitacji mogą także skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS, ale nie pobierające żadnych świadczeń, u których występuje zagrożenie utratą zdolności do pracy. W 2017 roku z takiej formy skorzystało 3 430 osób. Czas oczekiwania na skierowanie do sanatorium jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku skierowań z NFZ. Szczegóły i zasady  funkcjonowania programu ZUS wyjaśnia Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Program bezpłatnej rehabilitacji rentowej ZUS skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, zagrożonych utratą zdolności do pracy w wyniku przebytej choroby lub urazu. Pierwszy turnus rehabilitacyjny w pełni finansowany z ZUS odbył się w 1996 roku. Od tego czasu na rehabilitację wyjechało już 1,3 miliona osób.

Na skierowanie do sanatorium z NFZ czeka się około dwóch lat, w ZUS zaledwie dwa miesiące, gdy jest pilne wskazanie lekarskie na rehabilitację wyjechać można jeszcze w czasie zwolnienia lekarskiego ― mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W przeciwieństwie do NFZ, osoba skierowana na takie leczenie nie musi ponosić żadnych kosztów związanych ze swoją kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego. Mając skierowanie lekarz wystawi nam zwolnienie lekarskie ― zapewnia Iwona Kowalska.

Aby otrzymać skierowanie wystarczy odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, który wypisze wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS.

Wniosek o rehabilitację leczniczą może lekarz wystawić także w trakcie wystawiania elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Jeśli wpisany w e-ZLA numer statystyczny choroby będzie znajdował się w systemie, na komputerze lekarza wyświetli się komunikat o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację ― informuje rzeczniczka.

Pacjent taki wniosek może również sam dostarczyć  lekarzowi. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie internetowej ZUS, w zakładce – rehabilitacja. Po złożeniu dokumentacji medycznej pacjent otrzymuje zaproszenie na badanie do lekarza orzecznika. Lekarz decyduje wówczas o przydzieleniu lub odrzuceniu wniosku o skierowanie do sanatorium.

Turnus trwa 24 dni, odbywa się w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym.

Jak wyjaśnia Iwona Kowalska ― Prewencja rentowa ma na celu przeciwdziałanie pogarszającemu się stanowi zdrowia. Czas w tym przypadku jest kluczowy, bo dalsze miesiące pracy mimo pogarszającego się stanu zdrowia mogą przynieść nieodwracalne skutki (…) i dodaje Odsetek pozytywnie rozpatrzonych wniosków to około 80%.

Ponieważ ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych co roku podpisuje umowy z najlepszymi placówkami medycznymi w kraju. Jakość świadczonych usług poddawana jest licznym kontrolom.  ZUS regularnie sprawdza także warunki hotelowe, żywieniowe, sprzęt, kwalifikacje kadry medycznej oraz stosowane metody leczenia i terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.