Głogowska VITA-MED leczy pacjentów i szkoli specjalistów

Głogowska Klinika Okulistyczna VITA-MED, która każdego dnia diagnozuje i leczy choroby narządu wzroku u swoich pacjentów troszczy się także o podnoszenie kwalifikacji oraz dostęp do najnowszych informacji naukowych lekarzy okulistów z całego regionu. Na zaproszenie kliniki, do Głogowa przyjeżdżają najlepsi specjaliści w zakresie okulistyki, którzy dzielą się swoją wiedzą i cennym doświadczeniem. Spotkania naukowe, podczas których omawiane są zagadnienia współczesnej okulistyki, a także najnowocześniejsze metody leczenia i terapii chorób oka cieszą się dużą popularnością wśród lekarzy okulistów. Wysoka frekwencja dopisała również podczas ostatniej, sobotniej konferencji poświęconej diagnostyce i terapii w codziennej praktyce optometrysty.

To cenna wiedza nie tylko dla lekarzy ratujących nasz wzrok, ale także dla każdego z nas, bo uświadamia jak istotna jest profilaktyka i jak ważny jest zawód optometrysty. W dobie smartfonów, tabletów i godzin spędzonych przed szklanym monitorem nasze oczy są coraz częściej przemęczone i osłabione, a wady wzroku przestały być problemem jedynie seniorów. Gabinety okulistyczne odwiedzają coraz młodsi pacjenci, a widok małych dzieci w poczekalni już nikogo nie dziwi…

Optometryści z całego regionu przyjechali na szkolenie do VITA-MED

VITA-MED od wielu lat organizuje specjalistyczne konferencje, tematyka sobotniego spotkania dotyczyła zagadnień z dziedziny optometrii.

Wykład inauguracyjny zaprezentował dr. Jarosław Kachnowicz z kliniki VITA-MED. Dr Kachnowicz przedstawił zespół optometrystów, który pracuje w głogowskiej placówce, a także omówił główny zakres obowiązków i specyfikę pracy optometrysty.

Optometrsyta zajmuje się przede wszystkim wykonaniem pomiarów niezbędnych do zdiagnozowania wad wzroku oraz prowadzeniem badań przesiewowych w celu wykrycia ich oraz wszelkich odstępstw od normy. W dużym uproszczeniu, optometrysta w swojej pracy skupia się przede wszystkim na doborze odpowiednich okularów, soczewek i rehabilitacji w konsultacji z lekarzem okulistą.

Mgr Sylwia Kropacz-Sobkowiak z Pracowni Fizyki i Optometrii na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poruszyła problem aplikacji soczewek kontaktowych wśród dzieci. Mali pacjenci coraz częściej odwiedzają gabinety okulistyczne. Praca z dziećmi, a także edukacja rodziców i udzielanie im praktycznych rad oraz wskazówek jest nieodzownym elementem pracy lekarza optometrysty i okulisty.Jak często sprawdzać dziecku wzrok, jakie wybrać soczewki, jak je zakładać i ściągać?– odpowiedzi na te wszystkie pytania udzieliła podczas swojego wykładu Pani Sobkowiak.

Kolejne wystąpienie było poświęcone prezbiopii. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa, którą posługują się specjaliści to określenie wad wzroku, dotykające niemal wszystkich osób po 40-tym lub 50-tym roku życia. Przedstawiciel firmy Alcon, mgr Tomasz Suliński podzielił się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z codziennej pracy z pacjentami. Jak się okazuje wiele osób w dalszym ciągu bagatelizuje problemy związane z widzeniem. Do specjalisty udajemy się dopiero wówczas, gdy nasz słaby wzrok uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie- nie możemy czytać, prowadzić samochodu czy normalnie pracować.

Drugą część konferencji otworzył dr Dariusz Rutkowski z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej i Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących. Podczas swojego wykładu dr Rutkowski wyjaśniał, jak można zmniejszać ograniczenia związane ze słabowzrocznością.Dr Rutkowski poprowadził również znakomite warsztaty dotyczące tego, jak być skutecznym przewodnikiem dla osoby niewidomej.

O roli mediów społecznościowych w relacjach optometrysty z pacjentem opowiedziała mgr inż. Justyna Nater, członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Pani Justyna prowadzi również bardzo popularnego bloga www.dbajowzrok.pl.

Część edukacyjną konferencji zakończył wspólny wykład dr Ewy Bobińskiej -Kachnowicz oraz dr Jarosława Kachnowicza z głogowskiej klinki okulistycznej VITA-MED. Zagadnienia związane z refrakcyjnymi implantami wewnątrzgałkowymi były ostatnim poruszanym tematem tego dnia.

Bardzo cieszę się z tak dużego zainteresowania naszymi konferencjami― powiedziała podsumowując sobotnie spotkanie dr. Ewa Bobińska- Kachnowicz i dodała ― Misją naszej kliniki jest nie tylko leczyć na najwyższym poziomie, ale również możliwie najaktywniej uczestniczyć w rozwoju okulistyki i nauk pokrewnych.

Współpraca dla dobra i komfortu pacjentów

Dr Jarosław Kachnowicz wspólnie z Paniami optmedtrystkami z VITA-MED spotkali się również z dziennikarzami. Podczas krótkiej konferencji prasowej dr Kachnowicz przedstawił model współpracy okulisty z optometrystą, jaki stosowany jest w głogowskiej klinice VITA-MED.

Skuteczną praktyką większości rozwiniętych krajów Zachodu jest, że optometrysta staje się kimś w rodzaju lekarza pierwszego kontaktu od wzroku.

Objawy okulistyczne, które sprowadzają naszych pacjentów do naszych optometrystek i okulistów są objawami, które wiążą się z dyskomfortem widzenia świata, ale mogą zapowiadać wiele rzeczy, od błahych (…) do tych bardziej poważnych. Mogą zapowiadać choroby neurologiczne, naczyniowe i ogólne takie jak nadciśnienie i cukrzyca. Przebieg cukrzycy jest oceniany poprzez badania okulistyczne precyzyjniej niż jakakolwiek inna specjalność. Każdy diabetolog, internista pracujący z osobami chorymi na cukrzycę potrzebuje konsultacji okulistycznej(..) – powiedział dr Jarosław Kachnowicz z kliniki VITA-MED.

Przestrzeń działania optometrystów nie ogranicza się tylko do dobrania pomocy optycznych i do wypisywania recept na okulary (…). Optometryści mogą dodatkowo, znając patologię narządu wzroku, fizjologię, analizować przebieg różnych chorób i uczestniczyć w diagnostyce. Cały nasz sprzęt pozwala zdiagnozować choroby okulistyczne i choroby ogólne jeszcze na wiele lat wcześniej niż pojawią się objawy, które doprowadzą do tego, że pacjent zorientuje się, że coś się z nim dzieje lub doprowadzą do tragedii. Bo tragedią, którą sprowadza do nas również wielu pacjentów jest to, że nagle ktoś traci wzrok, poprzez krwotok, zaawansowaną jaskrę czy zaćmę (…) – mówił podczas spotkania z dziennikarzami dr Kachnowicz .

Pacjenci, którzy zgłaszają się do kliniki VITA-MED pierwszy kontakt mają właśnie z lekarzem optometrystą. Optometrsyta przeprowadza dokładny wywiad oraz wnikliwą ocenę widzenia, czyli sprawdzenia ostrości wzroku, sporządza pomiary optyczne oka, pomiary rogówki, krzywizny rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz dobiera próbną korekcję.

Dopiero po tak wnikliwym wywiadzie i serii wstępnych badań pacjent przychodzi do lekarza okulisty w celu dalszej diagnozy i przeprowadzania szczegółowych badań specjalistycznych.

Dzięki takiej współpracy dostęp do opieki nad wzrokiem staje się dla pacjenta dużo szybszy i prostszy,jak mówi dr. Kachnowicz – (…) cała praca jest już wówczas finalizowana, ja już nie poszukuje, nie wyciągam od pacjenta informacji, dopytuje rzeczy które mnie interesują, które pozwolą mi ocenić zaawansowanie choroby i ewentualnie rozważyć strategię leczenia. Jest to kapitalny sposób do tego, że te dwa zawody ze sobą współpracowały. Naszą ideą jest zdrowie oczu naszych pacjentów i to się udaje u nas realizować w sposób fantastyczny – zakończył dr Kachnowicz.

Tagi:, ,

Beata Bugała

Dawniej stewardessa spędzająca większość swoich dni nad Ziemią. Dziś przede wszystkim mama i kobieta twardo stąpająca po Ziemi. Miłośniczka podróży i pasjonatka mody. Rodowita Głogowianka, która od lat interesuje się losami miasta i jego mieszkańców. Z babską ciekawością i dociekliwością Sherlocka Holmesa obserwuje, co dzieje się w Głogowie. Pisze o wydarzeniach, które są na ustach wszystkich mieszkańców, a także o tych mniej popularnych, wartych bliższego poznania...

Skomentuj

Nadchodzące Wydarzenia

Paź
21
nie
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Paź 21@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:00 Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Paź 21@14:00
Głogowska Amatorska Liga Halowa @ Hala Widowiskowo-Sportowa im. Ryszarda Matuszaka, Gimnazjum nr 2
Serdecznie zapraszamy na spotkania Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej. W sezonie 2015/2016 rozgrywki składają się z czterech poziomów – Extraligi, I, II oraz III ligi. Mecze rozgrywane są w soboty i niedziele na parkiecie hali widowiskowo-sportowej[...]
Paź
22
pon
15:15 MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
Paź 22@15:15 – 16:00
MOK: Dziecięca sekcja plastyczna @ MOK, sala plastyczna
DZIECIĘCA SEKCJA PLASTYCZNA: Dzieci 4-7 lat poniedziałki i środy, godz. 15.20 – 16.00 sala plastyczna MOK prowadząca Joanna Kinder Bezpłatnie, po uprzednim zapisaniu dziecka w BOK. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Paź 22@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 22@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:00 Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
Paź 22@16:00 – 17:30
Treningi Judo w Borku @ Świetlica Wiejska w Borku
UKS Głogowski Klub Judo zaprasza na treningi, które odbywają się w Świetlicy Wiejskiej w Borku. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa) w godz. 16:00-17:30. Więcej szczegółów na plakacie. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Paź 22@16:30 – 18:30
Laboratorium kreacji artystycznej @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia teatralne „Laboratorium kreacji artystycznej”, które odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 16:30 – 18:30. Koszt to 30 zł za miesiąc. Zajęcia prowadzi Aleksandra Leosz. LABORATORIUM KREACJI ARTYSTYCZNEJ poniedziałki,[...]
Paź
23
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 23@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Paź 23@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Paź 23@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
17:00 Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Paź 23@17:00 – 18:30
Kreatywka - zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat @ Sala plastyczna MCK Mayday
KREATYWKA, zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat wtorki, godz. 17.00 – 18.30 sala plastyczna MCK Mayday prowadząca: Agnieszka Wilczyńska-Urbanowska Opłata: 35zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
19:30 Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Paź 23@19:30 – 20:30
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday zaprasza na zajęcia zumby, które prowadzi Mateusz Śmikiel. Lekcje odbywają się w każdy wtorek oraz czwartek w sali koncertowej. wtorki, godz. 19:30 – 20:30 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz.[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!