• Start
  • AKTUALNOŚCI
  • Mistrz Świata w brazylijskim jiu jitsu- rozmowa z Bartoszem Derenowskim

Mistrz Świata w brazylijskim jiu jitsu- rozmowa z Bartoszem Derenowskim

Jego życie to mata, intensywne treningi, zawody i długie podróże. Sztuki walki trenuje od kilkunastu lat, ale nawet On sam na początku swojej przygody ze sportem nie przypuszczał, że zajdzie aż tak daleko. Na co dzień pracuje z dziećmi. Do zajęć z najmłodszymi podchodzi bardzo profesjonalnie, uczy dyscypliny, technik walki, ale również samozaparcia, pokory, cierpliwości, dystansu do siebie i umiejętności radzenia sobie z porażką. On również miewa chwile zwątpienia, bywa zwyczajnie, tak po ludzku przemęczony, ulega kontuzjom, ale nigdy się nie poddaje. Walczy ze swoimi słabościami, by być coraz lepszym. Nie robi tego, by zaimponować innym, nie lubi medialnego szumu wokół swojej osoby, komplementy wprawiają Go w zakłopotanie. Jest sympatyczny i naturalnie skromny. Jak sam przyznaje walczy o swoje marzenia…Poznajcie Bartosza Derenowskiego, głogowianina, który został Mistrzem Świata w brazylijskim jiu jitsu.

O zdobyciu tytułu Mistrza Świata marzy chyba każdy sportowiec, co czułeś stojąc na tym najwyższym podium w Abu- Dhabi?

Ja nie robię tego po to, by zdobywać medale i tytuły. Po prostu to kocham. Mój trener po kilku dniach powiedział do mnie „Widzę, że nie jesteś jakoś tak bardzo podekscytowany swoim wystąpieniem”. Dałem z siebie 110% i tak naprawdę nawet gdybym wrócił bez żadnego tytułu i tak bym się cieszył. Wygrałem, więc świetnie, to znaczy, że całe moje starania, ta cała ciężka praca,wstawanie o 6 rano, treningi, obozy, seminaria, godziny w pociągu, wieczne rozjazdy, wyrzeczenia i zwyczajny brak czasu na normalne życie osobiste nie poszły na marne.

To też powtarzam dzieciom na treningach, to co im mówię, pokazuje, wiedza, którą się z nimi dzielę oraz ich własna, ciężka praca może sprawić, że będą coraz lepsi, że będą odnosić coraz większe sukcesy.

Wszystko jest możliwe, każdy z nich może w przyszłości zostać Mistrzem Świata, głęboko w to wierzę. Wcale nie trzeba trenować w największych klubach w Polsce czy na świecie. Ten klub wcale nie musi wyglądać jak z bajki, wystarczy mała salka, kilka metrów kwadratowych, maty i po prostu ciężka praca.

Jak wygląda praca trenera?

Jeśli chodzi o tą najmłodszą grupę to na początku przychodziła dwójka, trójka dzieci, obecnie jest już około 30. Myślę, że Ci młodzi ludzie mogą naprawdę wiele osiągnąć, zwłaszcza, że zaczęli w tak młodym wieku. Grupa dzieciaków jest naprawdę świetna, jest wśród nich kilka prawdziwych perełek, które mam nadzieję, że zostaną ze mną na dłużej, bo widzę w Nich ogromny potencjał.

Jeśli chodzi o grupę starszą to mamy 20 zawodników, z czego 6 regularnie jeździ na zawody, zdobywa tytuły i medale.

Nie jestem trenerem, który spędza czas na rozmowach przez telefon. Przez te 1,5 godziny treningu jestem w pełni zaangażowany w pracę z moimi zawodnikami. O tym, że wykonuje swoje obowiązku bardzo rzetelnie może świadczyć chociażby fakt, że wszyscy opuszczają salę naprawdę wymęczeni.

Mam świetne grupy. Nie przypuszczałem, że to tak się rozwinie. Zwłaszcza, że Głogów nie jest jakąś dużą aglomeracją miejską. Mimo to już zaznaczyliśmy naszą obecność na polskiej mapie klubów- ludzie wiedzą, że istniejemy i odnosimy sukcesy. Jesteśmy coraz bardziej zauważalni. Choć muszę podkreślić, że nie chodzi nam absolutnie o jakiś rozgłoś, nie szukamy poklasku.

A jakie były Twoje początki, jak zaczęła się ta wielka pasja i miłość do sztuk walki?

Zaczynałem, podobnie jak wielu innych zawodników. Nikt mnie do niczego nie namawiał, nie była to jakaś sugestia ze strony moich rodziców. Była to moja samodzielna decyzja. Powód, dlaczego wybrałem sztuki walki był bardzo przyziemny i prozaiczny. Byłem bardzo nadpobudliwy i po prostu chciałem gdzieś wyładować swój nadmiar energii. I tak się zaczęło. Na początku trochę boksowałem, później było judo, zapasy. Ale to właśnie brazylijskie jiu jitsu okazało się być dla mnie dyscypliną idealną. Moje początki były zresztą bardzo udane, bo już na pierwszych zawodach wywalczyłem złoty i srebrny medal.  Większość zawodników niechętnie wspomina swój debiut. Stres, emocje, wszystko to powoduje, że wygrana na pierwszych zawodach nie zdarza się zbyt często. Ja byłem wtedy bardzo zadowolony z siebie, dodało mi to wiary i chyba złapałem tego „bakcyla”. Zachciałem walczyć o więcej…I choć wielu miało nade mną przewagę, bo zaczynali trenować już w wieku kilku lat, jednak swoją ciężką pracą i systematycznymi treningami udało mi się ich dogonić. Dwa lata temu postanowiłem, że będę spełniać swoje marzenia i tego się trzymam.

Czy możesz opisać jak zwykle wygląda Twój dzień?

Wstaję rano, około 6 i zaczynam swój pierwszy trening. Jeśli nie prowadzę akurat zajęć, trenuje w Poznaniu 2,3 razy dziennie, 6-7 dni w tygodniu. Tak więc w wolnym czasie to marzę tylko o tym, by się położyć, wysapać i dobrze zjeść.

Ale tak naprawdę to nawet w wolnym czasie myślę o treningach, robię plany na przyszły tydzień, miesiąc. To jest już taki life style. Nic innego nie robisz, o niczym nie myślisz. Nawet kiedy jestem bardzo zmęczony- trenuje. Taka jest właśnie droga do sukcesu, ciężka i pod górkę. Trudno mi znaleźć w tym wszystkim czas na życie prywatne.

Kontuzje to nieodzowny element tego sportu?

Niestety to jest właśnie ta druga strona medalu. Brazylijskie jiu jitsu to bardzo efektowna sztuka walki, ale ponieważ jest to również mocno kontaktowy sport to kontuzje są na porządku dziennym. Cały czas borykam się z moim kolanem.

Właściwie był moment, że mój wyjazd na Mistrzostwa Świata stał pod znakiem zapytania. Na kilka tygodni przed, podczas zawodów w Londynie pękła mi łękotka i miałem zerwane więzadło. Całe szczęście dzięki odpowiedniej rehabilitacji i profesjonalnej opiece fizjoterapeutów udało mi się nie tylko wrócić to formy, ale i wygrać te zawody i zdobyć tytuł Mistrza Świata.

Plany na najbliższe miesiące?

Do końca sezonu przede mną jeszcze 3 występy. Po przyjeździe z Mistrzostw Świata zrobiłem sobie tydzień wolnego i teraz przygotowuje się do następnych zawodów, to jest Puchar Polski. Nie wyobrażam sobie siedzieć i nic nie robić. Brazylijskie jiu jitsu jest coraz bardziej popularnym sportem w naszym kraju. A  zawody na arenie międzynarodowej,takie jak  Mistrzostwa Europy czy Świata są organizowane naprawdę na najwyższym poziomie, z ogromnym rozmachem: potężne hale, wielkie trybuny, telebimy i transmisje na żywo. Ranking tych imprez przypomina Olimpiady.

Jeśli chodzi o moje plany wakacyjne, to sezon letni jest dla mnie takim momentem, kiedy odrobinę zwalniam tempo, ale oczywiście przynajmniej raz dziennie regularnie trenuje.

Ponieważ w ciągu roku udało mi się zwiedzić pół globu to nie myślę o kolejnych podróżach. Myślę, że na jakiś czas zaszyję się w domowym zaciszu, nad jeziorem, w gronie najbliższych. Właśnie tak naładuje swoje baterie na przyszły sezon…

Naszemu Mistrzowi dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki za kolejne te małe i te większe sukcesy…

 

Beata Bugała

Dawniej stewardessa spędzająca większość swoich dni nad Ziemią. Dziś przede wszystkim mama i kobieta twardo stąpająca po Ziemi. Miłośniczka podróży i pasjonatka mody. Rodowita Głogowianka, która od lat interesuje się losami miasta i jego mieszkańców. Z babską ciekawością i dociekliwością Sherlocka Holmesa obserwuje, co dzieje się w Głogowie. Pisze o wydarzeniach, które są na ustach wszystkich mieszkańców, a także o tych mniej popularnych, wartych bliższego poznania...

Skomentuj

Nadchodzące Wydarzenia

Wrz
19
śr
18:00 Kurs aktorski w Miejskim Ośrodku... @ MOK, sala baletowa
Kurs aktorski w Miejskim Ośrodku... @ MOK, sala baletowa
Wrz 19@18:00 – 20:00
KURS AKTORSKI środy, godz. 18.00 – 20.00, sala baletowa MOK, prowadząca: Aleksandra Leosz koszt: 40zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
19:00 Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Fitness Total Body Workout @ Gimnazjum nr 2 w Głogowie
Wrz 19@19:00 – 20:00
Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach Fitness Total Body Workout, które odbywają się w każdy poniedziałek oraz środę w Gimnazjum nr 2 w Głogowie. Zyskaj radość energię, popraw kondycję, spal setki kalorii i bądź fit![...]
Wrz
20
czw
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 20@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Wrz 20@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
14:30 ZOO-Origami @ BLOG
ZOO-Origami @ BLOG
Wrz 20@14:30
ZOO-Origami @ BLOG | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
ZOO-Origami! W każdy czwartek o godz. 14:30 zapraszamy na zajęcia składania papierowych zwierzaków. Przyprowadź swoje dziecko do BLOGa, czyli Biblioteki Lokalnej Osiedla Głogowskiego przy ul. Perseusza 13.Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
15:30 Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Balet – dziewczynki i chłopcy 4-... @ MCK Mayday, sala fitness
Wrz 20@15:30 – 16:00
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na zajęcia baletu dla dzieci w wieku 4-5 lat. Lekcje odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 15:30 – 16:00. Opiekunem grupy jest Sara Matelska. Koszt: 45[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Wrz 20@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
15:45 Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Zajęcia teatralne dla dzieci – U... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 20@15:45
Zajęcia teatralne dla dzieci - Uśmiechnięty Teatrzyk @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
„UŚMIECHNIĘTY TEATRZYK” – to warsztaty teatralne dla dzieci 6-9lat. poniedziałki, godz. 16.00 – 17.00 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz. 15.45 – 16.45, sala koncertowa MCK MAYDAY prowadząca Agnieszka Urbanowska-Wilczyńska koszt: 30zł/miesięczniePodziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Wrz 20@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!Podziel się:FacebookTwitterGoogleE-mailDrukujWięcejTelegramLinkedInPinterestPocketSkypeRedditWhatsAppTumblr
17:00 Szkółka szachowa dla dzieci i mł... @ MOK, sala plastyczna
Szkółka szachowa dla dzieci i mł... @ MOK, sala plastyczna
Wrz 20@17:00 – 20:00
Szkółka szachowa dla dzieci i młodzieży @ MOK, sala plastyczna
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w zajęciach szkółki szachowej. Lekcje odbywają się w każdy czwartek w godz. 17:00 – 20:00, a udział w zajęciach jest całkowicie darmowy! Szkółkę prowadzi Piotr[...]
17:30 Samoobrona dla kobiet i dziewcząt @ Świetlica Wiejska w Borku
Samoobrona dla kobiet i dziewcząt @ Świetlica Wiejska w Borku
Wrz 20@17:30
Samoobrona dla kobiet i dziewcząt @ Świetlica Wiejska w Borku
Samoobrona dla kobiet i dziewcząt w Świetlicy Wiejskiej w Borku! – Walcz o swoje prawo do nietykalności i bezpieczeństwa. – Naucz się bronić w każdej sytuacji. – Odzyskaj swoją kondycje. – Zadbaj o siłę i[...]
18:30 Czwartkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Czwartkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wrz 20@18:30 – 20:30
Czwartkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday zaprasza na zajęcia zumby, które prowadzi Mateusz Śmikiel. Lekcje odbywają się w każdy wtorek oraz czwartek w sali koncertowej. wtorki, godz. 19:30 – 20:30 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz.[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!