909.rocznica już jutro- a Ty co wiesz o Obronie Głogowa?

Jutro mija 909. rocznica obrony Głogowa. Dokładnie 24 sierpnia 1109 roku potężne wojska stanęły przed wałami Głogowa. Ich cel był jasny – zdobyć gród! O pamiętnym sierpniu sprzed 900 lat i o bohaterskiej postawie walecznych głogowian przypomina Dariusz Andrzej Czaja. Oto lekcja historii o naszym mieście- jako mieszkańcy Głogowa warto tę wiedzę posiadać i pamiętać o wydarzeniach, które rozegrały się w miejscu, gdzie dziś mieszkamy…

Ku zaskoczeniu grodzian, napastnicy przeprawili się przez Odrę, niespodziewanie atakując część oddziałów polskich stacjonujących w podgrodziu. Głogowianie nie dopuścili jednak do wkroczenia Niemców do grodu.

Bolesław Krzywousty miał płomiennie przemówić do swoich wojów, z którymi stacjonował w bezpiecznej odległości od Głogowa, przygotowując ich do wojny podjazdowej. Taktyki więc książe nie zmienił i pozwolił nieprzyjaciołom dalej oblegać Głogów. Do zdobycia tak potężnego grodu, Henryk musiał zbudować maszyny oblężnicze. Część z nich przywiózł ze sobą z zachodu, a część budowana była z drewna pochodzącego z pod głogowskich lasów.

Na prośbę grodzian, Henryk zgodził się na kilkudniowy rozejm, podczas którego głogowianie wysłali poselstwo do swojego księcia w sprawie poddania grodu. W zamian, na czas negocjacji, Niemcy żądali jednak zakładników. Henryk miał w tym więc swój cel, a Polacy liczyli, że uzyskają czas na wzmocnienie grodowych fortyfikacji.

Książe Bolesław „wysłuchawszy poselstwa o daniu zakładników, uniesiony gniewem, zagroził mieszczanom szubienicą, gdyby ze względu na nich gród poddali” i takie stanowisko zostało doniesione Henrykowi”.

Gdy głogowianie poprosili o wydanie jeńców, zgodnie z relacją kronikarską miał odrzec: „Owszem jeśli mi gród oddacie to zakładników nie będę zatrzymywał, lecz jeśli mi opór stawiać będziecie to i was i zakładników w pień wytnę”.

Odmowa głogowian równała się z rozkazem szturmu na gród, a król wydał rozkaz: „co znaczniejszych pochodzeniem zakładników oraz syna grodowego przywiązać do maszyn oblężniczych”. Tak władca Niemiec miał szanować rycerski honor, jakże przestrzegany w Średniowieczu. Podstęp ten jednak się nie udał, bo głogowianie nie oszczędzali swoich krewnych…

Mimo stałego oblężenia grodu, sytuacja po stronie niemiecko- czeskiej stawała się z każdą chwilą coraz bardziej dramatyczna. Rosła liczba ofiar, zasoby żywności topniały, a w okolicy grasowały oddziały Krzywoustego. W połowie września Henryk zaniechał oblężenia grodu i podjął marsz w kierunku Wrocławia…

Bezpośrednią przyczyną najazdu na Polskę w 1109 roku była pomoc udzielona Węgrom rok wcześniej przez Krzywoustego w czasie ich walk z Niemcami. Po tym wydarzeniu Henryk ogłosił w całym kraju „ wyprawę generalną” przeciwko państwu Bolesława, a pretekstem była postawa Zbigniewa ( brata Bolesława), który zbiegł na dwór niemiecki prosząc króla o zbrojną interwencję.

 

 

Źródło: tekst Dariusz A. Czaja

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.