Nagrodzeni i wyróżnieni- poznajcie laureatów VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Silesia Cantat Głogów 2018

13 października w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. B. Krzywoustego w Głogowie i kościele pw. NMP Królowej Polski w Głogowie odbył się VIII Ogólnopolski Festiwal Chórów Silesia Cantat Głogów 2018 pod patronatem Prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza oraz Starosty Powiatu Głogowskiego Jarosława Dudkowiaka. Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 9 chórów z całego kraju – między innymi z Poznania, Wrocławia, Kędzierzyna-Koźle, Rydzyny, Świebodzina, Rydzyny i Krzemieniewa. Który z nich okazał się najlepszy? Przedstawiamy laureatów VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Silesia Cantat… 

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Chór Beati Cantores, I Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego w Głogowie oraz parafia NMP Królowej Polski w Głogowie. Dyrektorem artystycznym Festiwalu była Barbara Walendzik, a autorem projektu Tadeusz Kolańczyk.

Partnerzy Festiwalu: Gmina Miejska Głogów, Starostwo Powiatowe w Głogowie oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Dolnośląski we Wrocławiu z siedzibą w Olszynie.

W Jury VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2018 zasiadły: dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon (Uniwersytet Zielonogórski), dr Grażyna Rogala-Szczerek (Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Dolnośląski we Wrocławiu z siedzibą w Olszynie), Edyta Szostak-Kirzyc oraz Barbara Walendzik – sekretarz Jury.

Po przesłuchaniu wszystkich chórów, Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Albumy pamiątkowe:

Chór mieszany KRZEMIEŃ z Krzemieniewa, dyr. Hanna Markowska

Chór ADORAMUS ze Świebodzina, dyr. Zygmunt Miecznik

Chór ECHO KRESÓW Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, dyr. Adam Wołkowski

Nagrody regulaminowe:

BRĄZOWE PASMO

Chór GRODKOVIA z Grodkowa, dyr. Małgorzata Stokłosa

SREBRNE PASMO

Chór CON GRAZIA z Czastar, dyr. Sebastian Sikora

ZŁOTE PASMO

Chór CANTIAMO TUTTO z Wrocławia, dyr. Sebastian Sikora

Chór Kameralny przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, dyr. Anna Grabowska-Borys

Chór Kameralny Collegium Posnaniense z Poznania, dyr. Barbara Nowak

GRAND PRIX VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2018 otrzymał Chór NOVUM z Rydzyny, dyr. Alina Pietrzak.

Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego folklorem polskim Chór NOVUM z Rydzyny, dyr. Alina Pietrzak za utwór Antoniego Grefa Szła dzieweczka do laseczka.

Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego Chór Kameralny przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, dyr. Anna Grabowska-Borys za utwór Józefa Świdra Czego chcesz od nas Panie.

Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu patriotycznego Chór Kameralny Collegium Posnaniense z Poznania, dyr. Barbara Nowak za utwór Józefa Świdra Moja piosnka.

 Jury przyznało również nagrodę pozaregulaminową – wyróżnienie dla dyrygenta Chóru CON GRAZIA z Czastar i Chóru CANTIAMO TUTTO z Wrocławia – pana Sebastiana Sikory za propagowanie chóralistyki amatorskiej – nagrodę ufundowaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Dolnośląski we Wrocławiu z siedzibą w Olszynie.

Zdobywcy Złotych pasm oraz Grand Prix otrzymali puchary ufundowane przez Starostę Powiatu Głogowskiego Jarosława Dudkowiaka, posłankę na Sejm RP Ewę Drozd, posła na Sejm RP Wojciecha Zubowskiego, a także nagrody pieniężne.

Uroczyste zakończenie Festiwalu odbyło się w kościele pw. NMP Królowej Polski w Głogowie. Po odczytaniu werdyktu Jury oraz wręczeniu nagród, laureaci – zdobywcy Grand Prix i Złotego pasma wystąpili przed zebraną publicznością.

Idea Festiwalu SILESIA CANTAT zrodziła się po zakończeniu X Zamkowych Spotkań Chóralnych (2005), odbywających się nieprzerwanie od 1996 roku. Po 10 latach organizatorzy – Stowarzyszenie Chór Beati Cantores, postanowili towarzyskie spotkanie miłośników muzyki chóralnej przekształcić w konkurs.

Pierwsze trzy edycje Festiwalu miały rangę regionalną i odbywały się corocznie (2006-2008) pod nazwą Dolnośląski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT. Począwszy od 4. edycji (2010) Festiwal ma wymiar ogólnopolski i odbywa się co dwa lata. Festiwal SILESIA CANTAT jest jednym z trzech tego typu konkursów odbywających się na Dolnym Śląsku.

W dotychczasowych siedmiu edycjach konkursu uczestniczyło blisko 70 chórów z całego kraju, w tym m.in. z Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp., Warszawy, Gdańska, Bielska-Białej, Krakowa, Szczecina, Świnoujścia, Legnicy, Leszna, Mogilna, Raciborza, Głogowa, Pszczyny, Gorlic i Kłodzka. W I Festiwalu uczestniczył także chór z Mińska na Białorusi. Gościem specjalnym II Dolnośląskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2007 był Międzynarodowy Chór „Silesia Cantat”, a podczas V edycji konkursu wystąpiła Głogowska Rewia Graffiti.

Informacje o poprzednich edycjach Festiwalu, w tym protokoły z posiedzeń Jury oraz aktualności na temat VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2018 znaleźć można na stronie organizatora – Stowarzyszenia Chór Beati Cantores: www.beati-cantores.pl/ogolnopolski-festiwal-chorow oraz na oficjalnym profilu Festiwalu na portalu Facebook www.facebook.com/SilesiaCantat.

 

 

Źródło: informacja prasowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subskrybuj Newsletter TutajGLOGOW.pl

Zapisz się na biuletyn e-mailowy, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami z powiatu głogowskiego.

You May Also Like

Sport Track IV Liga: Rezerwy Chrobrego Głogów tworzą twierdzę!

Cztery mecze i cztery zwycięstwa – tak wygląda domowy bilans czwartoligowych rezerw Chrobrego Głogów. Pomarańczowo-czarni pokonali dziś na swoim boisku Górnika Złotoryja 3:0 i awansowali na szóste miejsce w tabeli Sport Track IV Ligi. W czterech dotychczasowych grach przed własną publicznością, głogowianie zdobyli aż szesnaście bramek.

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie

W najbliższy piątek (7 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie gościć będzie wyjątkowy gość. Z mieszkańcami Głogowa spotka się Hans Joachim Braske, który urodził się w Głogowie, ale 1981 roku wyemigrował do Niemiec. Miejsce spotkania jest nie przypadkowe, bo Hans Joachim Braske jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Organizatorami spotkania jest głogowska “jedynka” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Nie ma już łez, ale wciąż są duże emocje

Podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upamiętnili dzisiaj dziewiąta rocznice śmierci Jana Pawła II. Razem z pracownikami ośrodka przygotowali z tej okazji montaż słowno – muzyczny zatytułowany “Gigant wiary”.