MalaAkademia.glogow.pl - Najlepsze kursy w Głogowie! Nauczymy Cię! Skutecznie.
Baner Konferencja i warsztaty „Twój pomysł, nasze pieniądze – ZAŁÓŻ WŁASNĄ FIRMĘ” 22.03.2017 g.10.00 Zamek w Głogowie
TutajGLOGOW.pl 2017-03 Targowisko Miejskie w Głogowie GOU Głogów

Prawa konsumenta na głogowskim targowisku miejskim

Targ przy ul. Kazimierza Sprawiedliwego cieszy się wielką popularnością. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego, kiedy można tam kupić niemal wszystko. Niestety część handlarzy nie jest do końca uczciwa i bez namysłu wykorzystuje nieznajomość prawa swoich klientów. Co wolno, a czego nie wolno sprzedawcom na głogowskim targowisku? Oto krótki poradnik. 

Już za dwa dni – 15 marca – obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta. Nie oznacza to, że w każdym sklepie będziemy obsypywani prezentami. Światowy Dzień Konsumenta odnosi się do praw konsumenckich. Okazuje się bowiem, że znajomość tematu jest w dalszym ciągu znikoma.

Tymczasem prawo konsumenckie dotyczy nas na każdym niemal kroku. Zakupy robi każdy, w wielu miejscach. W supermarketach, sklepach osiedlowych, ale także na targach.

Do tych ostatnich należy targowisko przy ul. Kazimierza Sprawiedliwego – jedno z czterech głogowskich targowisk. Mieszkańcy lubią to miejsce ze względu na bogatą ofertę różnorodnych towarów. Problem pojawia się, kiedy zakupioną rzecz chcemy reklamować.

Paragon. Potrzebny jest paragon, myśli większość. Ale paragonu nie ma. Co wtedy?

– W takiej sytuacji klient może liczyć tylko na uczciwość sprzedawcy – informuje Mirosława Ligocka, kierowniczka targowiska przy ul. Kazimierza Sprawiedliwego, administrowanego przez spółkę miejską Głogowskie Obiekty Usługowe – Ewentualnie można podejść do naszego biura mieszczącego się na targu i zgłosić swoją skargę. Jeśli sprzedawca nie wręczył klientowi paragonu, my interweniujemy.

Okazuje się jednak, że paragon nie jest konieczny, aby zwrócić towar. Wystarczy choćby jeden świadek – znajomy, rodzic, małżonek – który potwierdzi dokonanie zakupu. Nie zmienia to jednak faktu, iż wydawanie paragonu jest obowiązkiem każdego sprzedającego. To zaś oznacza, że każdy handlujący na targu powinien mieć zainstalowaną kasę fiskalną. Jedynie dochód z tytułu sprzedaży poniżej 20 tys. zł zwalnia od konieczności stosowania urządzenia.

– Sprzedawcy na naszym targowisku posiadają kasy fiskalne – komentuje Ligocka – Nie ukrywam jednak, że nie wszyscy. Jeśli klient ma wątpliwości w stosunku do danego handlarza może odwiedzić nasze biuro lub do nas zadzwonić i wspólnie będziemy się starali rozwiązać problem.

Warto pamiętać, że reklamacja dotyczy także artykułów spożywczych. Nie tylko ciuchów, naczyń, czy sprzętu elektronicznego. W sezonie zdarza się, że klienci wracają do domu z reklamówkami warzyw i owoców, które są świeże tylko w części. Dlaczego? Przyczyny mogą być różne. Handlarz może wypełnić połowę reklamówki niedojrzałymi warzywami i przykryć je dojrzałymi. Może sprzedać nadkruszone orzechy, a na wierzch dosypać ładne i świeże.

Istotne jest, aby pamiętać, że zwrócić można wszystko. I nie trzeba posiadać paragonu. Należy też wiedzieć, że przysługuje nam prawo do pełnej informacji o produkcie. Czy to odzież, warzywa, czy też antyki – dość powszechnie spotykane na głogowskim targowisku – handlarz ma obowiązek odpowiedzieć na każde pytanie związane ze sprzedawanym towarem. Mało tego, do każdego sprzętu RTV czy AGD, do każdego kosmetyku lub produktu pochodzącego z zagranicy musi być dodany opis lub instrukcja w języku polskim.

Policja zaleca ostrożność podczas przedświątecznych zakupów

Obecny weekend i kilka kolejnych dni to okres przedświątecznych zakupów. Należy jednak pamiętać, że okazja czyni złodzieja. Niestety również świat przestępczy przygotowuje się do świąt. Wzmożony ruch zwiększa zagrożenie kradzieżami czy to portfeli i portmonetek z zawartością czy często kompletu dokumentów i kluczy. Uważać również należy podczas wirtualnych zakupów w sklepach internetowych. W obydwu przypadkach najważniejsze jest jedno: unikanie pośpiechu.

W XXI wieku mało kto znajduje czas na spokojne chodzenie po sklepach i powolne kupowanie świątecznych prezentów a do tego baczne obserwowanie wszystkich wokół, czy aby na pewno nikt nie chce mu niczego zabrać. Coraz częściej z braku czasu ludzie kupują upominki świąteczne korzystając z internetu. Czy jest to bezpiecznym rozwiązaniem? Co zrobić, aby zakupy przyniosły tylko radość a nie niepotrzebne zmartwienia?

Podczas klasycznych zakupów należy stosować się do kilku prostych zasad:

  • portfele z dokumentami, pieniędzmi bądź telefony komórkowe trzeba przechowywać w wewnętrznych kieszeniach ubrań; nie zaszkodzi też, co pewien czas sprawdzić, czy te rzeczy są na swoim miejscu;
  • damskie torebki, najlepiej trzymać przed sobą lub w ręku (krótko za pasek) oraz unikać wkładania ich do koszyków z zakupami, gdyż zwiększa to ryzyko kradzieży;
  • w samochodach nie można zostawiać na widocznym miejscu torebek, saszetek czy przedmiotów wartościowych; trzeba również pamiętać, aby sprawdzać, czy samochód jest zamknięty i czy włączyliśmy zabezpieczenia, jeśli takie posiadamy.

Zakupy internetowe to w ostatnim czasie popularna forma sprzedaży. Sklep internetowy czy aukcja również wymagają ostrożności:

  • należy uważać na „super okazje” – nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu, musi być takie samo w rzeczywistości lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny (policja ostrzega przed podróbkami);
  • trzeba sprawdzać wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie transakcje czy aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnaleźć można w historii transakcji danego sprzedawcy a tam sprawdzić, czy posiada jakieś negatywy) lub negatywne wpisy na specjalnych stronach internetowych z opiniami o sprzedawcach;
  • jeśli licytuje się na aukcji internetowej, trzeba poczekać do jej zakończenia, nim przeleje się pieniądze sprzedawcy oraz sprawdzić, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze – to również wskazuje na jego wiarygodność;
  • korzystając z serwisów aukcyjnych, nie można dać się namówić na transakcję poza aukcją;
  • powinno się dokładnie sprawdzić informację o warunkach dostarczenia towaru oraz numerach konta do wpłaty; najlepiej dokonać transakcji przy pomocy systemów bezpiecznych wpłat oferowanych przez portale i sklepy – taki sposób chroni przed nieuczciwymi sprzedającymi (pieniądze trafią na konto sprzedawcy, dopiero po dotarciu do nas zamówionego towaru);
  • bardzo ważnym jest ochrona swoich danych osobowych i haseł dostępowych; nie można nikomu wysyłać kserokopii swoich dokumentów oraz podawać haseł np. po kliknięciu w linkach zawartych w wiadomościach mailowych;
  • zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego i sklepu internetowego.

Z apelem policja zwraca się również do pieszych i kierowców: Zachowajmy wzajemną cierpliwość i ostrożność w trakcie zwiększonego ruchu. Bądźmy kulturalni i wyrozumiali dla innych użytkowników dróg. Nie spieszmy się – lepiej dojechać 10 minut później niż wcale. Na parkingach przysklepowych, a przede wszystkim przy dużych marketach, bądźcie ostrożni, ale i wyrozumiali dla pieszych i innych zmotoryzowanych – apeluje podinspektor Bogdan Kaleta z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

 

2014-07-21 Wieża ratuszowa kopuła (fot.P.Dudzicki)

Od nowego roku zmiany w opłatach targowych na głogowskich targowiskach

Kilkadziesiąt groszy więcej będą musieli zapłacić przedsiębiorcy handlujący na targowiskach Zielony Rynek, przy ul. Kazimierza Sprawiedliwego i przy ul. Saturna w Głogowie. Natomiast o 50% zostanie obniżona opłata na targowisku Wały Chrobrego. – Chcemy ożywić ruch na tym targowisku i zachęcić handlowców – wyjaśnia zastępca prezydenta Głogowa Piotr Poznański. Zmiany w opłatach targowych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Decyzję w sprawie zmian opłat targowych podjęli radni na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej, które odbyło się 27 października.

Zgodnie z uchwałą od 1 stycznia 2016 r. na wszystkich głogowskich targowiskach, poza Wałami Chrobrego, stawki dzienne wzrosną o ok. 2,5%.

Jest to podwyżka czysto inflacyjna. Opłaty nie były podnoszone od 3 lat. Musieliśmy je wprowadzić, ponieważ wszystkie koszty rosną. Podwyżka naprawdę nie jest taka duże – wyjaśnia Jerzy Sztangret, dyrektor Głogowskich Obiektów Usługowych, które administrują miejskimi targowiskami.

Stawka dzienna po podwyżce wyniesie kilkadziesiąt groszy więcej, np. przedsiębiorca handlujący warzywami i owocami za zajęcie stoiska płacił dotychczas 10 zł, teraz zapłaci 10,20 zł, przy sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych opłata za zajęcie stoiska wynosiła 16 zł, teraz wzrosła do 16,40 zł.

Podwyżki to nie jedyne zmiany dotyczące opłat targowych. Władze Głogowa oraz Głogowskie Obiekty Usługowe chciałyby ożywić ruch na targowisku Wały Chrobrego, dlatego przygotowało specjalne oferty dla przedsiębiorców, którzy chcieliby właśnie tam prowadzić handel.

Targowiska w Głogowie cieszą się bardzo dużą popularnością. Z targowiskami na ul. Kaziemierza Sprawiedliwego, Saturna i z Zielonym Rynkiem nie ma żadnych problemów. Jeśli chodzi o Wały Chrobrego, to bardzo trudno jest znaleźć handlowców, którzy chcieliby tutaj handlować. Trudno jest także o klientów. W tych okolicach mieszka niewielu ludzi. Chcemy to targowisko utrzymać przy życiu, dlatego od kilku lat prowadzimy wiele akcji, żeby pobudzić tam handel. Kilka razy do roku organizowane są tam jarmarki tematyczne: wielkanocne, adwentowe, majowe, miodowe, pchle targi, podczas których osoby prywatne mogą korzystać z miejsc targowych za darmo – tłumaczy Jerzy Sztangret.

Teraz dodatkową zachętą dla handlowców ma być także obniżenie opłat targowych o połowę oraz darmowy handel podczas pchlich targów.

Przygotowaliśmy jeszcze jedną propozycję, która polega na tym, że jeżeli ktoś wykupi opłatę targową na Zielonym Rynku, na targowisku na Osiedlu Kopernik lub Osiedlu Piastów, po południu na targowisku na Starym Mieście będzie mógł handlować za darmo, w ramach wcześniej wykupionego biletu – wyjaśnia Piotr Poznański.

Sklep spożywczy zakupy Głogów

Weekendowe zakupy bez wychodzenia z domu? Na Dolnym Śląsku to łatwiejsze niż u sąsiadów

Polacy w tym roku wydadzą 30 mld złotych na zakupy w internecie. Nic dziwnego więc, że również wielkie sieci hipermarketów coraz mocniej interesują się dostarczaniem zakupów prosto do domu kupującego.

Na Dolnym Śląsku obecne są aż cztery z pięciu sieci oferujących e-zakupy. W najlepszej sytuacji są Wrocławianie, którzy mogą do swoich domów zamówić zakupy z sieci Tesco, Alma, Piotr i Paweł i E.Leclerc – wynika z analizy portalu Dealmond.com. Ale również mieszkańcy Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Świdnicy, czy Świebodzic nie muszą udawać się do sklepu, żeby zrobić zakupy na cały tydzień.

Oznacza to, że choć nadal jest wiele miast czekających na możliwość zrobienia zakupów spożywczych przez sieć, sytuacja w województwie jest znacznie lepsza niż u naszych sąsiadów. Zarówno w województwie wielkopolskim, jak i opolskim i lubuskim, można skorzystać z oferty hipermarketów tylko w miastach wojewódzkich i ewentualnie w pobliskich miejscowościach.

Gorzej niż na Mazowszu, lepiej niż na Podlasiu

Według badań, co nie jest zaskoczeniem, najłatwiej jest skorzystać z oferty wielkich sklepów bez wychodzenia z domu w województwie mazowieckim. Wszystkie sieci oferujące dowóz zakupów działają na terenie Warszawy. W nieco gorszej sytuacji są mniejsze miasta na Mazowszu. Sieć „Piotr i Paweł” oferuje usługi  dla mieszkańców Płocka i Radomia. Ci ostatni mogą skorzystać jeszcze z oferty E.Leclerc.

Najmniejszy wybór mają z kolei mieszkańcy województw lubuskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Mogą oni korzystać z oferty jednego z hipermarketów i to tylko w miastach wojewódzkich.

2015 rok będzie przełomowy

Z zakupów artykułów spożywczych przez internet korzysta coraz więcej Polaków. Według badań firmy Gemius dwa lata temu tylko 8% internautów zdecydowało się na zakupy w ten sposób, rok temu było to 13%, a w tym roku już co czwarty Polak korzystający z internetu robi zakupy przez sieć. Miesięcznie przeciętny „koszyk” z zakupami jest wart 70 złotych. Największą popularnością cieszą się artykuły o wydłużonej dacie ważności, znacznie gorzej owoce, warzywa i świeże pieczywo.

Biorąc pod uwagę, że cały sektor e-commerce rośnie z roku na rok o 25% i w tym roku według prognoz będzie wart 30 mld złotych, coraz więcej sklepów stara wielkopowierzchniowych się dostosować swoją strategię do obecności w sieci. – Jak wynika z naszej analizy, obecnie tylko 5 z 13 sieci hipermarketów i dyskontów spożywczych ma swój odpowiednik w internecie. Wszystko jednak wskazuje na to, że 2015 rok będzie pod tym względem przełomowy, ponieważ do uruchomienia sprzedaży internetowej szykuje się Biedronka, co może dać szanse na zakupy bez wychodzenia z domu wszystkim osobom z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców – przewiduje Bartosz Kicior z Dealmond.com.

 

 

 

Nadchodzące Wydarzenia

Mar
28
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 28@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 28@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Mar 28@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Mar 28@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Mar 28@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!
17:00 Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Mar 28@17:00 – 18:30
Kreatywka - zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat @ Sala plastyczna MCK Mayday
KREATYWKA, zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat wtorki, godz. 17.00 – 18.30 sala plastyczna MCK Mayday prowadząca: Agnieszka Wilczyńska-Urbanowska Opłata: 35zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!
19:30 Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 28@19:30 – 20:30
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday zaprasza na zajęcia zumby, które prowadzi Mateusz Śmikiel. Lekcje odbywają się w każdy wtorek oraz czwartek w sali koncertowej. wtorki, godz. 19:30 – 20:30 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz.[...]
20:00 Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Mar 28@20:00 – 22:00
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na próby „Teatru Jednego Mostu”, które odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godz. 20:00 – 22:00 w sali widowiskowej MOK. Instruktorem grupy jest Michał Wnuk. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Mar
29
śr
10:00 Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Mar 29@10:00 – 12:00
Chór Radocha zaprasza wszystkich zainteresowanych seniorów na zajęcia, które odbywają się w każdą środę w godz. 10:00 – 12:00. Opiekun grupy: Helena Kamińska. Zapraszamy!
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 29@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 29@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Mar 29@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!

X