MalaAkademia.glogow.pl - Najlepsze kursy w Głogowie! Nauczymy Cię! Skutecznie.
Baner Konferencja i warsztaty „Twój pomysł, nasze pieniądze – ZAŁÓŻ WŁASNĄ FIRMĘ” 22.03.2017 g.10.00 Zamek w Głogowie

Głogów otwiera Okno Życia

Już w najbliższy piątek, 24 marca w Głogowskim Szpitalu Powiatowym zostanie otwarte tzw. Okno Życia. Tego rodzaju miejsca pozwalają na bezpieczne i anonimowe pozostawienie nowo narodzonych dzieci. Pierwsze w Polsce Okno Życia zostało otwarte w roku 2010, lecz ich historia sięga zamierzchłej przeszłości.

Głogowskie Okno Życia powstało z inicjatywy Zielonogórsko-Gorzowskiego Caritasu, zaś w uroczystości jego uruchomienia weźmie udział biskup Tadeusz Lityński. Data inauguracyjna z pewnością nie została wybrana przypadkowo – 24 marca to Narodowy Dzień Życia, święto ustanowione w 2004 roku.

Okna Życia są otwierane od zewnątrz. Często wyposaża się je w ogrzewanie i klimatyzację, wykłada miękkimi poduszkami lub tkaniną, która pozwala bezpiecznie i wygodnie ułożyć niemowlę. Następnie uruchamiany jest specjalny alarm (najczęściej automatyczny), który informuje personel danej placówki, że ktoś skorzystał z Okna. Co ciekawe, alarm nie włącza się od razu po skorzystaniu, lecz po kilku chwilach. Tak aby zachować pełna anonimowość. Wpisuje się to zresztą w ideę Okien Życia.

Zaalarmowany personel placówki przychodzi po dziecko, po czym zawiadamia pogotowie i policję. W międzyczasie dziecko jest poddane kontroli stanu zdrowia. Później pozostaje już przekazanie sprawy do sądu i ośrodka adopcyjnego. Warto dodać, że w takich sprawach sądy działają priorytetowo.

Okna Życia posiadają bardzo ciekawą historię. Otóż pierwsze takie miejsca powstawały już w XIII wieku, czyli w epoce późnego średniowiecza. Ich pomysłodawcą był Francuz, niejaki Gwidon z Montpellier – założyciel Zakonu Ducha Świętego z Montpellier.

Pomijające historię Gwidona i jego zwolenników, warto zauważyć pewne podobieństwa pomiędzy ówczesnymi, a obecnymi Oknami Życia. A zwłaszcza pomiędzy czynnością pozostawienia dziecka w oknie. Analogia jest wręcz uderzająca. Otóż w średniowieczu osoba przynosząca dziecko wkładała je do środka specjalnego bębna, a następnie obracając nim dawała sygnał dzwonkiem osobie czuwającej przez całą dobę wewnątrz szpitala. Noworodek poddawany był czynnościom ewidencyjnym. Sprowadzały się one najczęściej do… nacinania stóp dziecka ostrym lancetem (przeważnie w kształt malutkich krzyży). Służyło to identyfikacji malca, a także pomagało na jego odnalezienie w sytuacji gdyby ktoś go porwał i przehandlował.
Następnie noworodka przekazywano tzw. mamce, która go karmiła i pielęgnowała. Docelowo – i tutaj kolejne podobieństwo – dziecko oddawano do rodziny zastępczej; tak jak dzisiaj.

I tak oto historia zatacza koło. Pierwsze w Polsce Okno Życia powstało w roku 2010. Dzisiaj jest ich 60. Od piątku Głogów będzie dysponował kolejnym.

2017-01-06 Orszak Trzech Króli w Głogowie- Rynek (fot. JAWA)

Kolejny raz w Głogowie 6 stycznia odbył się Orszak Trzech Króli. Mieszkańcy miasta licznie przybyli na to wydarzenie. Zgromadzony tłum zajmował praktycznie cały plac przed Rynkiem. Wierni mogli zobaczyć tam drugą część Jasełek (pierwsza miała miejsce na Pl. 1000-lecia). Dodatkowo dla przybyłych przygotowany był poczęstunek oraz gorące napoje, co niewątpliwie się przydało, ponieważ był to bardzo mroźny dzień. 

Nie odstraszyły głogowian minusowe temperatury. Bardzo wielu mieszkańców uczestniczyło w Orszaku Trzech Króli albo od samego początku, czyli od wyruszenia spod swojej parafii, albo od Pl. 1000-lecia, gdzie odbyła się pierwsza część Jasełek. Wiele osób również miało odpowiednio przygotowane na tę okazję stroje, nakrycia głowy czy inne dodatki, aby wpasować się w konwencję pochodu. Następnie wszyscy przemaszerowali przez Al .Wolności, aby dotrzeć na Rynek. Tam miała miejsce druga część inscenizacji oraz wystąpienie organizatorów jak i prezydenta Rafaela Rokaszewicza. Sam występ aktorski zasłużył na zauważenie, ponieważ był mocnym punktem programu. Aktorzy bardzo starali się, aby swoje role odegrać zawodowo. Były odpowiednie stroje, charakteryzacja oraz oprawa muzyczna. W międzyczasie pod Ratuszem rozdawane były m.in. gorące napoje (kawa, herbata i kakao), co przydało się zmarzniętym uczestnikom orszaku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia:

TutajGLOGOW.pl Głogów Weekendowy Rozkład Jazdy Kalendarz Wydarzeń

Weekendowy rozkład jazdy

Dzisiaj rozpoczął się pierwszy długi weekend nowego roku. Kolejny czeka Polaków dopiero wiosną. Jest więc dodatkowy dzień, aby odpocząć, nabrać sił do pracy na kolejne dni lub poświęcić czas kulturze i nadrobić zaległości związane ze muzyką, sztuką czy filmem. Można tez wziąć udział w Orszaku Trzech Króli, który właśnie dzisiaj przemaszeruje ulicami Głogowa. 

Mimo zimowej aury i mrozu, który przecież nie dziwi w styczniu, 6 stycznia mieszkańcy naszego miasta mogą wziąć udział w Orszaku Trzech Króli. Wszystkie parafie Głogowa zgromadzą się na Pl. 1000-lecia o godzinie 13.30. Tam przedstawione będą Jasełka. Następnie o godzinie 14.00 wszyscy uczestnicy wyruszą w kierunku Rynku. Przy Ratuszu odbędzie się za to kolejny akt Jasełek, powitanie Orszaku oraz poczęstunek.

Więcej o tym wydarzeniu oraz o zmianach w komunikacji miejskiej w tym dniu wspominaliśmy tutaj: http://tutajglogow.pl/2017/01/05/jutro-w-glogowie-orszak-trzech-kroli.

Jeśli jednak na ten długi weekend głogowianie szukają innych propozycji spędzenia czasu, przedstawiamy alternatywne rozwiązania.

 

Dla dzieci oraz całych rodzin:

 • Najmłodszym z pewnością spodoba się fakt, iż Raj dla Dzieci w O.K. Parku będzie otwarty cały dzień według niedzielnych godzin (10.00-20.00). Dodatkowo czynne będzie także lodowisko (10.00 – 21.00) oraz kręgielnia (14.00 – 22.00) czyli również jak w niedzielę.
 • Trwa nadal pokonkursowa wystawa VII Głogowskiego Festiwalu Szopek. Nagrodzone prace można oglądać od 16 grudnia 2016 do 16 stycznia 2017 w Klubie Batalionowym przy ulicy Wojska Polskiego 58.
 • Od grudnia 2016 do lutego 2017 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie można podziwiać wystawę pn. „Boże Narodzenie w tradycji polskiej”. Muzealia na ekspozycji pochodzą ze zbiorów MAH (ozdoby i świeczki choinkowe), z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu (szopki, obrazy na desce, maski i rekwizyty karnawałowe), z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z/s w Ochli (szopki oraz ozdoby choinkowe), z Muzeum Miejskiego Zabawek w Karpaczu (karty pocztowe i szopki).

 


Mali mieszkańcy Głogowa również będą mogli liczyć na kino i obejrzeć propozycje przygotowane specjalnie dla nich:

 • „Poranki familijne” (cykl sobotnich spotkań, podczas których dzieci uczą się języków obcych, bawią się z animatorami i oglądają polskie bajki z morałem; to rozrywka w pełnym wymiarze, nie tylko dla najmłodszych, ale i dla całej rodziny. Poranki familijne odbywają się cyklicznie, dwa razy w miesiącu w sobotę o 10:00) – Cinema 3D;
 • „Królowa Śniegu 3: Ogień i lód” – film animowany (Chociaż Królowa Śniegu i samozwańczy Król Śniegu zostali pokonani, Kai i Gerda nie mają powodów do radości. Dziewczynka pragnie odnaleźć ukochanych rodziców, porwanych przez Północny Wiatr. Wspólnie z przyjaciółmi wyrusza na kraniec świata, w pełną niebezpieczeństw wyprawę ratunkową. W trakcie wędrówki bohaterowie natrafiają na artefakt, pochodzący z prastarego królestwa trolli. To legendarny Kamień Ognia i Lodu) – Jubilat i Cinema 3D;
 • „Sing” – film animowany (W świecie zamieszkanym przez zwierzęta teatr prowadzony przez koalę Bustera Moona [Marcin Dorociński] popada w tarapaty. Kochając teatr, zrobi on jednak wszystko, by go ocalić. Ostatnią szansą na przetrwanie jest wielki konkurs, który pomoże odnaleźć najpiękniejszy głos świata. Głos, który ocali teatr.
  Do konkursu staną: pewna siebie, przemądrzała i diablo utalentowana mysz Mike [Jankes], nieśmiała Słonica Meena [Katarzyna Sawczuk], utalentowana matka 25 świnek – Rosita [Małgorzata Socha], młody gangsta-goryl Johnny [Adam Zdrójkowski] i Ash [Ewa Farna], punkowa rebeliantka-jeżozwierzyca oraz utalentowany tancerz – świnka Gunter [Jarosław Boberek]. W roli czarnej owcy o złotym sercu – panny Nany Noodleman – wystąpi diva opery Małgorzata Walewska. Animowana komedia-musical to jednak tak naprawdę opowieść o poszukiwaniu gwiazdy, którą każdy z nas ma w sobie, z czego powoli zaczyna zdawać sobie sprawę nawet sam Buster. W filmie pojawi się 65 znakomitych piosenek (współczesnych i klasyków), które z pewnością podbiją serca widzów) – Cinema 3D.

 

Dla dorosłych:

Już 7 stycznia 2017 roku, czyli w najbliższą sobotę w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie odbędzie się Koncert Noworoczny Prezydenta Miasta Głogowa Rafaela Rokaszewicza. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Wyszkoni – znana wokalista, która swoją karierę rozpoczynała w zespole Łzy. Widzowie wysłuchają kolęd, pastorałek oraz przebojów piosenkarki, która obchodzi 20-lecie działalności artystycznej.  Nie zabraknie zapewne takich utworów, jak: „Czy ten pan i pani”, „Biegnij przed siebie”, „Z ciszą pośród czterech ścian” czy „Wiem, że jesteś tam”. Koncert odbędzie się w sali widowiskowej o godzinie 18.00.

 

 

Cały czas głogowskie kina będą otwarte, także głogowianie będą mogli spędzić czas z polskim lub zagranicznym filmem:

 • „Po prostu przyjeźń” – komedia (Alina [Sonia Bohosiewicz] i Marian [Marcin Perchuć] wygrywają do spółki wielkie pieniądze i muszą się nimi jakoś podzielić. Ivanka [Magdalena Różczka], singielka i menadżerka na wysokich obcasach, postanawia mieć dziecko. Pomóc ma jej w tym serdeczny przyjaciel [Bartłomiej Topa]. Filip [Kamil Kula] zaryzykuje twarz i karierę dla kaprysu zwariowanej kolekcjonerki guzików [Aleksandra Domańska]. Stateczny profesor [Krzysztof Stelmaszyk] będzie musiał zdecydować, czy dla przyjaciela [Przemysław Bluszcz] warto złamać zasady. Tymczasem zgrana paczka przyjaciół [Agnieszka Więdłocha, Aleksandra Domańska, Maciej Zakościelny, Piotr Stramowski, Marcin Perchuć] wyrusza w góry, gdzie odkrywa tajemnicę, która na zawsze zmieni ich życie. Jedno jest w tym filmie pewne – liczy się przyjaźń) – Jubilat i Cinema 3D;
 • „1. Łotr. Gwiezdne wojny – Historie” – sf/przygodowy (Film opowiada o wojownikach Sojuszu Rebeliantów, którzy po utworzeniu Imperium Galaktycznego wyruszają na desperacką misję wykradzenia planów Gwiazdy Śmierci. zanim zostanie ona wykorzystana przez zwolenników Imperatora Palpatine’a. Grupa rebeliantów, przyjmuje niebezpieczne zadanie – kradzież planów imperialnej gwiazdy śmierci) – Cinema 3D;
 • „Assassin’s Creed” – film akcji/ fantasy/ przygodowy (Ekranizacja serii bijących rekordy popularności gier komputerowych. Dzięki rewolucyjnej technice, która zapewnia dostęp do zapisanych w genach wspomnień, Callum Lynch [Michael Fassbender] może przeżywać przygody swego przodka, Aguilara z Hiszpanii okresu wielkiej inkwizycji. Odkrywa przy tym, że jest potomkiem tajnego stowarzyszenia Asasynów. Zdobywa niezwykłą wiedzę i umiejętności, które pozwalają mu stawić czoło okrutnej i potężnej organizacji Templariuszy we współczesnym świecie) – Cinema 3D;
 • „Pasażerowie” – sf/przygodowy (Podczas międzyplanetarnej podróży kosmicznej do nowego domu, na nową planetę, dwoje pasażerów, wskutek niezrozumiałych, tajemniczych okoliczności, budzi się z hibernacji dziewięćdziesiąt lat za wcześnie. Jim [Chris Pratt] i Aurora [Jennifer Lawrence] zakochują się w sobie wiedząc, że spędzą na pokładzie resztę życia. Szybko odkrywają, że statek kosmiczny znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a życie pasażerów zależy tylko od nich. Powoli dowiadują się także, dlaczego ich wybudzenie nie było przypadkowe) – Cinema 3D;
 • „Ukryte piękno” – dramat (Odnoszący sukcesy w branży reklamowej nowojorczyk [Will Smith] przeżywa ogromną osobistą tragedię i całkowicie wycofuje się z życia. Jego koledzy z pracy obmyślają nieoczekiwany plan, który ma na celu zmusić go do stawienia czoła rozpaczy w zaskakujący i niezwykle ludzki sposób) – Cinema 3D.

Jutro w Głogowie Orszak Trzech Króli

Jeszcze niedawno wierni przygotowywali się do świąt Bożego Narodzenia a przed nimi kolejne święto, które corocznie obchodzone jest szóstego stycznia i ma przypominać ludziom o 3 mędrcach, którzy przybyli z odległych stron, aby pokłonić się nowemu władcy świata. Świeżą tradycją w całej Polsce są organizowane w tym dniu Orszaki Trzech Króli. W Głogowie również takowy będzie miał miejsce, jednak uwaga na związane z tym zmiany w kursowaniu autobusów.

W Święto Objawienia Pańskiego w piątek 6 stycznia w naszym mieście wyruszy Orszak Trzech Króli Wszystkie parafie Głogowa zgromadzą się na Placu 1000-lecia o godz. 1330. Rozpocznie się on tradycyjnymi Jasełkami, a następnie o godz.1400 wszyscy uczestnicy wyruszą w kierunku Rynku. Każdy wierny zaproszony jest do wyrażenia swojej radości przez przebranie się za tradycyjne postacie z Jasełek. W trakcie pochodu będą śpiewane kolędy. Następnie na scenie przy Ratuszu odbędzie się drugi akt Jasełek, powitanie Orszaku i poczęstunek ciastem oraz ciepłymi napojami. Mile widziane będzie przyniesienie swoich domowych wypieków, które można przynosić wcześniej do swoich parafii (każda indywidualnie określa, kiedy i gdzie).  Proponowane jest zabranie z sobą koron i chorągiewek z lat ubiegłych. Każdy uczestnik także musi pamiętać o stosowaniu się do poleceń prowadzących i służb porządkowych. Przesłaniem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest motto św. Franciszka „Pokój i dobro”.

Orszak Trzech Króli może jednak wpłynąć na płynność ruchu na głogowskich ulicach, dlatego należy pamiętać o tym planując podróż po mieście w godzinach popołudniowych.

Dodatkowo Zarząd Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Głogowie informuje, że autobusy spółki w dniu 6 stycznia 2017 r. kursować będą:

 • zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w niedziele,
 • autobusy linii „56” – nie będą kursować,
 • autobusy linii „50”, „57”, „61” – nie zajadą pod Tesco i Galerię Glogovia.

Ponadto w związku z brakiem zajazdu autobusów spółki pod Tesco i Galerię Glogovia ulega zmianie ich czas przejazdu (dotyczy to tylko kursów, które zgodnie z rozkładem zajeżdżają pod Tesco i Galerię Glogovia). W związku z powyższym:

 • odjazdy autobusów linii nr „50” od przystanku Galileusza w kierunku Jedności Robotniczej będą przyspieszone o około 4 minuty,
 • odjazdy autobusów linii nr „57” od przystanku Wojska Polskiego IV w kierunku Jedności Robotniczej będą przyspieszone o około 7 minut,
 • odjazdy autobusów linii nr „61” od przystanku Wojska Polskiego IV w kierunku Henryka Brodatego będą przyspieszone o około 6 minut.

Dla uczestników Orszaku Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia 2017 Komunikacja Miejska po jego zakończeniu, to jest około godz. 15.00, zapewni dwa autobusy w celu bezpiecznego przetransportowania mieszkańców na osiedle Kopernik i Piastów. Autobusy będą bezpłatne, a ich odjazd nastąpi po zakończeniu uroczystości. Autobusy będą podstawione przy ul. Piotra Skargi i będą oznaczone „PIASTÓW” oraz „KOPERNIK”.

Autobus na osiedle Piastów pojedzie następującą trasą: ul. Piaskowa, Kazimierza Wielkiego, Bolesława Śmiałego, Kazimierza Sprawiedliwego, Henryka Brodatego. Autobus na osiedle Kopernika obierze trasę: ul. Piaskowa, Bolesława Krzywoustego, Obrońców Pokoju, Legnicka, Gwiaździsta, Galileusza, Wojska Polskiego a ostatni przystanek zlokalizowany będzie na Placu 1000-lecia. Autobusy zatrzymają się na wszystkich przystankach na trasie przejazdu.

Należy również pamiętać, iż 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Większość sklepów i punktów usługowych będzie zamkniętych (z wyjątkiem wybranych, zajmujących się np. gastronomią i rozrywką).

Święty Mikołaj jakiego Dolny Śląsk nie zna

Dzisiaj jest Wigilia Bożego Narodzenia. W różnych regionach Polski na świątecznej kolacji spożywa się konkretne, regionalne potrawy, które związane są z lokalnymi tradycjami. Jednak nie tylko kulinarnie nasz kraj różni się w zależności od regionów. Zwyczajowo w ten dzień grzeczne dzieci (choć nie tylko one) dostają upominki, które mogą być położone pod choinką, włożone w buty czy skarpety czy pozostawione w nocy pod poduszką. Może też przynieść je i wręczyć osobiście ktoś, na kogo milusińscy czekają cały rok. W każdym rejonie Polski, w tym i na Dolnym Śląsku, tę ważną funkcję pełni zupełnie ktoś inny.

Każde dziecko, które ma świadomość tego, że w święta dostaje się podarunki, z niecierpliwością czeka na to wielu miesięcy. W małych główkach kłębią się pytania „Jaki prezent dostanę?” oraz równie ważne „Czy byłem wystarczająco grzeczny?”. Jednak w różnych regionach Polski prezenty przynoszą odmienne postacie. Jest to zupełnie zrozumiałe chociażby przez fakt, iż jednej osobie byłoby bardzo trudno sprostać takiemu wyzwaniu. Oto, jak przedstawia się podział, kto i gdzie pełni swoje prezentowe obowiązki:
• Gwiazdor: na niego dzieci czekają głównie w zachodniej Polsce; ciężko pracuje roznosząc prezenty od Pomorza, przez Kaszuby, aż po niektóre części Dolnego Śląska, jednak najbardziej znany jest w Wielkopolsce;
• Dzieciątko (czyli Jezusek): ono praktycznie z właśnie tej funkcji znane jest na Opolszczyźnie i na Górnym Śląsku;
• Gwiazdka: ciężko pracuje w całej południowej Polsce, jednak najwięcej pracy ma w jej wschodniej części czyli na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i w województwie świętokrzyskim;
• Aniołek: chyba pomaga Gwiazdce, bo mają podobny obszar działania, czyli południową Polskę, jednak ten skupia się na terenach typowo górskich, głównie w Małopolsce, Podkarpaciu i na Górnym Śląsku;
• Dziadek Mróz: coraz bardziej zapominany w naszym kraju jegomość, jednak wciąż obecny przy wschodniej granicy, a przede wszystkim na Podlasiu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce;
• Święty Mikołaj: on ma zdecydowanie najwięcej pracy, bo czekają na niego dzieci praktycznie w całej Polsce, poza Wielkopolską, Górnym Śląskiem i Opolszczyzną; on też najbardziej ze wszystkich znany jest dzieciom na Dolnym Śląsku.

Należałoby się w tym momencie skupić właśnie na ostatnim dobroczyńcy, który niestrudzenie od wielu już lat odwiedza polskie domy w okresie świąt. Podobno, ten jakże pozytywny święty, jakim jest właśnie Mikołaj, nikogo nie zostawia bez choćby drobnego upominku. Warto przy tej okazji wspomnieć, że owy starszy mężczyzna z białą brodą, czerwoną czapką i kombinezonem oraz zastępem latających reniferów mało ma wspólnego ze swoim pierwowzorem, czyli z biskupem Mikołajem, który żył w odległym średniowieczu.

Mikołaj z Miry czy Święty Mikołaj znany również jako Mikołaj z Bari. Jest świętym zarówno katolickim jak i prawosławnym. Najstarsze informacje o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznych pism, żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry w Licji. Wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wiele stuleci był jednym z najbardziej czczonych świętych na zachodzie i wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari. Współcześnie baśniowa postać wzorowana na świętym Mikołaju jest wykorzystywana w kulturze masowej przy okazji świąt Bożego Narodzenia.

W pierwszej połowie IX wieku, w Konstantynopolu powstał najstarszy żywot, napisany przez archimandrytę Michała. W utworze swoim autor podaje nowe informacje, które na stałe wpisały się w legendę o świętym. Michał twierdził, że Mikołaj urodził się w niewielkim miasteczku Patara w Licji, jako jedyne dziecko szlachetnych, bogatych i pobożnych rodziców. Od dzieciństwa związane z nim były cudowne wydarzenia. Dorastając wyrzekł się kobiet, rozrywek, polityki i handlu a poświęcił pobożności. Po śmierci rodziców rozdał cały odziedziczony majątek. Stawał w obronie pokrzywdzonych oraz wspomagał biednych. Podczas wyborów biskupa w Mirze uradzono, że urząd obejmie pierwsza osoba, która rankiem wejdzie do kościoła, aby się pomodlić. Jako pierwszy wszedł właśnie Mikołaj. Będąc biskupem wspierał naukę o Trójcy Świętej i zwalczał pogaństwo – doprowadził między innymi do zburzenia świątyni Artemidy. Słynął z wielu cudów, dzięki którym pomagał bliźnim w potrzebie. Michał o śmierci Mikołaja tylko krótko wspomina. Wg legendy miała ona miejsce 6 grudnia ok. 345 lub 352 roku naszej ery.

Ten sam autor przytacza też dość popularną legendę o trzech córkach. Zgodnie z jej wersją z IX wieku, młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długich rozważaniach tekstów Pisma Świętego i modlitwie, postanowił uratować cnotę dziewcząt. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to pogardzany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.

Na obrazach Św. Mikołaj przedstawiany jest z brodą, w szatach biskupa z mitrą i pastorałem. Najczęściej w jednej ręce trzyma księgę a drugą wykonuje gest błogosławieństwa. Wśród jego atrybutów występują rekwizyty z legend, jak między innymi trzy złote kule, trzy jabłka, trzy sakiewki, troje dzieci lub kotwica czy okręt. Jest też często przedstawiany w towarzystwie innych świętych, zwłaszcza Marii z Dzieciątkiem lub Anny Samotrzeciej.

Mikołaj był uważany za świętego, który udziela pomocy w każdej potrzebie. Był na przykład przywoływany w rytuałach egzorcystycznych. Popularność kultu spowodowała, że poświęcono mu tysiące kościołów, ołtarzy, kaplic, szpitali i hospicjów. Historycy wyliczyli, że w roku 1500 liczba poświęconych Mikołajowi kościołów, tylko w Europie zachodniej przekroczyła 2000.

Już w średniowieczu uważano Mikołaja za patrona dzieci. W X wieku wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię świętego, które w późnym średniowieczu stały się niezwykle popularne w całej Europie. XII-wieczne zapiski ze środkowej Francji przekazują, że w wigilię 6 grudnia zakonnice roznosiły prezenty dla dzieci z biednych rodzin i zostawiały je wieczorem pod drzwiami. Związek kultu z wręczaniem prezentów jest udokumentowany od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Wieczorem 5 grudnia, w wigilię święta Mikołaja, osoba przebrana za świętego obdarowywała owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci a niegrzeczne uderzała pastorałem. Gdy święty nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać na różne sposoby, że czekają na prezenty. Z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie.

Bezpieczne święta według rad dolnośląskiej policji

Biegając od sklepu do sklepu, kupując świąteczne upominki i produkty niezbędne do stworzenia wigilijnej wieczerzy, ludzie zapominają, że ich nieobecność w domu w czasie świąt może być bacznie obserwowana przez czyhających na okazję przestępców. Do tego sama podróż do miejsca, w którym ludzie będą świętować, także może być pełna zagrożeń. Policja również na Dolnym Śląsku przypomina, jak bezpiecznie spędzić nadchodzące święta Bożego Narodzenia oraz noc sylwestrową.

Święta Bożego Narodzenia już dosłownie za momencik a świąteczna atmosfera króluje od wielu dni. Dolnośląska policja w tych dniach szczególnie apeluje o ostrożność i przezorność. Wyjeżdżając na święta i odwiedzając rodziny i znajomych, nie wolno zapomnieć o kilku ważnych w kwestii bezpieczeństwa sprawach. Każdy powinien dołożyć wszelkich starań, aby te święta, również w omawianej kwestii były bezpieczne. Oto, co proponują stróże prawa:

 • wyjeżdżając na dłużej należy oddać mieszkania pod dozór zaufanych sąsiadów;
 • koniecznie trzeba pamiętać o zamknięciu okien oraz drzwi wejściowych na wszystkie posiadane zamki (a następnie sprawdzić, czy to zrobiliśmy);
 • nie powinno się wyruszać w drogę bezpośrednio po powrocie z pracy – szczególnie z nocnej zmiany;
 • w czasie jazdy samochodem na dłuższym dystansie, należy wprowadzać krótkie odpoczynki; w czasie nich można przewietrzyć auto a na miejsca postoju wybierać uczęszczane parkingi;
 • ważnym jest fakt, że nawet przespana noc nie gwarantuje „spalenia” alkoholu wypitego poprzedniego dnia;
 • trzeba przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachowywać bezpieczną prędkość, należyty odstęp od pojazdu poprzedzającego i szczególną ostrożność przy wyprzedzaniu, gdyż są to główne przyczyny wypadków i kolizji; powinno się przy tym pamiętać o trudnych warunkach pogodowych;
 • przed każda podróżą należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, do którego warto zabrać ciepły koc, termos z gorącym napojem oraz naładowany telefon komórkowy;
 • w należyty sposób trzeba zabezpieczyć swój samochód; dobrze jest zasugerować odwiedzającym nas osobom, szczególnie tym przyjeżdżających z innych części kraju lub z zagranicy, do pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym lub na terenie ogrodzonej posesji;
 • nie można pozostawiać w samochodach rzeczy wartościowych lub rzucających się w oczy, które mogą być kuszącą zachętą dla złodziei korzystających z ludzkiej nieuwagi i roztargnienia w czasie świątecznego odpoczynku

          Policja przypomina, że gdy mamy podejrzenia, iż zostało popełnione lub może zostać popełnione przestępstwo, nie należy wahać się i zadzwonić na policję np. na nr 997, bo być może uda się zapobiec nieszczęściu.

Nadchodzące Wydarzenia

Mar
28
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 28@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 28@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Mar 28@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Mar 28@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Mar 28@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!
17:00 Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Mar 28@17:00 – 18:30
Kreatywka - zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat @ Sala plastyczna MCK Mayday
KREATYWKA, zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat wtorki, godz. 17.00 – 18.30 sala plastyczna MCK Mayday prowadząca: Agnieszka Wilczyńska-Urbanowska Opłata: 35zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!
19:30 Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 28@19:30 – 20:30
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday zaprasza na zajęcia zumby, które prowadzi Mateusz Śmikiel. Lekcje odbywają się w każdy wtorek oraz czwartek w sali koncertowej. wtorki, godz. 19:30 – 20:30 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz.[...]
20:00 Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Mar 28@20:00 – 22:00
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na próby „Teatru Jednego Mostu”, które odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godz. 20:00 – 22:00 w sali widowiskowej MOK. Instruktorem grupy jest Michał Wnuk. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Mar
29
śr
10:00 Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Mar 29@10:00 – 12:00
Chór Radocha zaprasza wszystkich zainteresowanych seniorów na zajęcia, które odbywają się w każdą środę w godz. 10:00 – 12:00. Opiekun grupy: Helena Kamińska. Zapraszamy!
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 29@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 29@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Mar 29@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!

X