MalaAkademia.glogow.pl - Najlepsze kursy w Głogowie! Nauczymy Cię! Skutecznie.
Baner Konferencja i warsztaty „Twój pomysł, nasze pieniądze – ZAŁÓŻ WŁASNĄ FIRMĘ” 22.03.2017 g.10.00 Zamek w Głogowie
2016-02-21 Targi Ślubne @Hala Głogów (fot.A.Karbowiak)-4

Walentynkowy Głogów

Dzień Świętego Walentego jeszcze do niedawna był po prostu takim samym, jak inne, zimowe dni. Jednak na przełomie XX i XXI wieku coraz popularniejsze w Polsce stało się obchodzenie Walentynek. 14 lutego zakochani obdarowują się więc prezentami, chodzą na długie spacery czy organizują romantyczne kolacje we dwoje. Są jednak alternatywy do takiego spędzania dzisiejszego święta.

Najważniejsze w Walentynkach jest to, aby dać do zrozumienia ukochanej osobie, że jest dla nas ważna. Nie liczy się sam prezent, ale chęć jego ofiarowania, a tym samym wyznania miłości. Nie wszyscy jednak mają swój obiekt westchnień przy sobie i też nie wszyscy chcą spędzać to święto w tradycyjny już sposób. Oto, co w to wyjątkowe, wtorkowe popołudnie można zrobić w Głogowie.

Walentynkowy protest przeciwko przemocy

Organizatorzy akcji One Bilion Rising – Nazywam się Miliard corocznie 14 lutego starają się udowodnić, że problem przemocy i wykorzystywania kobiet i dziewcząt jest niestety aktualny i nie można o tym zapominać. Chcą protestować przeciwko niemu oraz włączyć w to resztę społeczeństwa. Głogowski apel organizowany jest przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz Związkiem Harcerstwa Polskiego w Głogowie.

Koordynatorem akcji jest pani Martyna Rybka, która tak opowiada o tym przedsięwzięciu: Akcję organizujemy po raz czwarty. W tym roku również stwierdziliśmy, że chcemy poza wspólnym tańcem, dołożyć kilka elementów profilaktycznych, edukacyjnych, uświadamiających tak, by akcja miała większe przełożenie na lokalną sytuację. Czasami przedsięwzięcia międzynarodowe są nam odległe. Uważamy, że nas to nie dotyczy. Zatem przeniesienie tematu na lokalny poziom ułatwi zrozumieć ten problem jeszcze bardziej. Połączyliśmy dwie akcje w jedną „Głogowski apel przeciwko przemocy wobec kobiet”, którego jednym z elementów będzie protest w formie tańca w ramach akcji One Billion Rising. Poza tym zapraszam na: debatę „Wolni od przemocy”, podczas, której wraz ze specjalistami będziemy rozmawiać o problemie przemocy wobec kobiet. Do tego odbędą się: warsztat z samoobrony dla kobiet, warsztat z pomocy przedmedycznej, dyżur specjalistów (prawnik i psycholog) oraz happening „Niemi świadkowie”. Zaczynamy o godzinie 16:00 przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Głogowie.

Więcej o tej akcji pisaliśmy na: http://tutajglogow.pl/2017/02/13/walentynkowy-one-bilion-rising-po-raz-czwarty-w-glogowie

Walentynkowa akcja patriotyczna

 „Zakochaj się w Armii Krajowej, Pokochaj Polskę” to wspólna akcja Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów oraz Młodzieży Wszechpolskiej Głogów. Tak organizatorzy zachęcają do swojego przedsięwzięcia: O godzinie 16:00 pojawimy się na Rynku Starego Miasta i poprosimy głogowian, aby w Dniu zakochanych pomyśleli także o ojczyźnie i pokochali Armię Krajową. Będziemy w mundurach jako żołnierze AK oraz sanitariuszki. Rozdawane będą plakaty „Kocham Polskę” oraz książeczki opracowane przez IPN o żołnierzu Armii Krajowej Mjr Hieronimie Dekutowskim ps. „ZAPORA”. Szczególnie zapraszamy najmłodszych głogowian – będzie okazja zrobić sobie wspólne zdjęcie z „żołnierzami AK” oraz sanitariuszkami z oddziału Mjr „Łupaszki”, potrzymać replikę broni z tamtych czasów czy przymierzyć mundur.

Natomiast o godzinie 18:00 pod Pomnikiem Podziemia Niepodległościowego w Głogowie nastąpi wspólne oddanie hołdu Podziemnej Armii. Złożone zostaną kwiaty, zapalone znicze oraz odmówiona modlitwa za wszystkich żołnierzy Armii Krajowej.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż właśnie 14 lutego 1942 rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego utworzono Armię Krajową – największą podziemną armię okupowanej Europy.

Walentynkowe propozycje kinowe

Dla wszystkich tych, którzy jednak wolą w bardziej tradycyjny sposób spędzić to święto, ale nie koniecznie w restauracji czy kawiarni, przedstawiamy ofertę głogowskich kin:

 • „La la land” – musical (Na tle kolorowego i tętniącego życiem Los Angeles rozgrywa się romantyczna historia dwojga marzycieli – Sebastiana i Mii, którzy próbują zrealizować swoje sny o karierze w showbiznesie. Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu dla siebie nawzajem) – Jubilat;
 • „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” – film biograficzny (Michalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim „Sztuka kochania” podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL) – Jublilat i Cinema 3D;
 • „Ciemniejsza strona Greya”dramat/romans (Jamie Dornan i Dakota Johnson powracają jako Christian Grey i Anastasia Steele w filmie „Ciemniejsza strona Greya”, drugiej części ekranizacji światowego bestsellera E.L. James. Pierwsza część serii, „Pięćdziesiąt twarzy Greya” stała się międzynarodowym przebojem, zarabiając na całym świecie ponad 560 milionów dolarów. „Ciemniejsza strona Greya” pokazuje nieco ciemniejsze oblicze zarówno Christiana, jak i Anastasii. Kiedy po bolesnym rozstaniu Christian próbuje nakłonić Anę do powrotu, ona stawia nowe warunki. Próby odbudowania związku, zyskania stabilizacji i spokoju torpedują postaci z przeszłości Christiana, które pojawiają się nagle, w najmniej spodziewanych okolicznościach chcąc rozbić to, co budują młodzi) – Cinema 3D.

 

2015-01-23 Zima w Twierdzy - Ostrów Tumski (fot.P.Dudzicki)

Głogowskie ferie 2017 – SZANSA, MCWR i Zima w Twierdzy

Już za kilka dni uczniowie odetchną z ulgą. Najbliższe dwa tygodnie będą odpoczynkiem od zadań domowych czy stresu związanego z niezapowiedzianymi kartkówkami czy odpytywaniem. Będzie można się wyspać, ale również ciekawie spędzić czas, co swoim programem udowadniają różnego rodzaju głogowskie placówki i organizacje.

Oto, co przygotowały na 2 tygodnie ferii Stowarzyszenia SZANSA i Miejskie Centrum Wspierania Rodziny. Jak co roku organizowana również będzie akcja Zima w Twierdzy Głogów.

Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie

Podczas całych ferii zimowych Stowarzyszenie SZANSA zaprasza wszystkich małych konstruktorów na zajęcia z robotyki, gdzie tworzyć będą konstrukcje z LEGO. Dzieci od 8 do 15 roku życia mogą w nich uczestniczyć po wcześniejszym zapisaniu ich telefonicznie bądź osobiście w biurze Stowarzyszenia. Warsztaty będą odbywać się od poniedziałku do piątku: grupa starsza od 9.00 do 11.00, grupa młodsza od 11.30 do 13.30 w siedzibie SZANSY czyli przy ulicy Perseusza 13 (nad filią Biblioteki Miejskiej).

szansa logo

Miejskie Centrum Wspierania Rodziny

Na ulicy Folwarcznej 7 MCWR przygotowało całodniowe zajęcia pod nazwą „Zimowa Akademia Uśmiechu”. Uczestnikami mogą być dzieci w wieku od 7 do 13 lat a zajęcia odbywać się będą od poniedziałku 13 lutego do piątku 24 lutego między godziną 7.00 a 15.00. W palach są takie atrakcje, jak: wycieczki tematyczne, kino, muzeum, O.K. Park, zawody zręcznościowe, turniej sportów zimowych, wyjście na basen, kreatywne warsztaty (plastyczne, kulinarne, muzyczne, techniczne, wokalne, filmowe) oraz codzienne warsztaty profilaktyczne.

Zima w Twierdzy Głogów

Program „Zimy w Twierdzy 2017”, jak co roku, opiera się na zwiedzaniu miasta oraz jego okolic, a przy tym poznawaniu nie tylko topografii terenu, ale przede wszystkim historii naszego regionu. W wycieczkach uczestniczyć mogą za równo młodsi, jak i starsi mieszkańcy Głogowa.

13 lutego 2017, poniedziałek, godz.10.00 – zbiórka przy Bloku Koszarowym (CIT). Trasa prowadzić będzie po głogowskich podziemiach (CIT, fosa miejska, kazamata, poterna, szpital podziemny).

14 lutego 2017, wtorek, godz.16.00 – zbiórka przy ruinach kościoła św. Mikołaja a tam Walentynki w Twierdzy Głogów (teren Starego Miasta).

15 lutego 2017, środa, godz. 16.00 – zbiórka na ul. Białej przy Castoramie a później Zimowe zdobywanie Górkowa (dla zdobywców grill).

16 lutego 2017, czwartek, godz.16.00 – zbiórka przy Mechaniku przy fontannie a następnie wyprawa szlakiem głogowskich szkół: Mechanik, LO I, Gimnazjum nr 1, warsztaty ZSE.

17 lutego 2017, piątek, godz.10.00 – zbiórka na parkingu przy MOK a następnie kulig w Jakubowie lub wycieczka do Sanktuarium w Grodowcu (w zależności od pogody).

18 lutego, sobota, godz.10.00 – zbiórka przy Pomniku Dzieci Głogowskich i dzień pod hasłem: Francuzi w Głogowie (zwiedzanie Muzeum, prezentacja historyczna i francuski poczęstunek).

20 lutego 2017, poniedziałek, godz.16.00 – zbiórka przy PWSZ a następnie zwiedzanie głogowskich podziemi (dawne ZOO, Stern, zatoka Neptuna, schron Os 417, cmentarz św. Barbary).

21 lutego 2017, wtorek, godz.18.00 – zbiórka w Klubie Batalionowym, aby uczestniczyć w spotkaniu „Irek, jakiego nie znamy” czyli odbędzie się Benefis Ireneusza Dominiaka, popularyzatora historii miasta.

22 lutego 2017, środa, godz.10.00 – zbiórka na parkingu przy MOK a następnie wycieczka do Lubiąża.

23 lutego 2017, czwartek, godz.18.00– zbiórka na placu przy Kolegiacie a następnie wieczorowe zwiedzanie Głogowa (Kolegiata, pomniki, CIT, fosa miejska, ratusz).

24 lutego 2017, piątek, godz. 10.00 – zbiórka w Fosie Miejskiej przy kazamacie (pod mostkiem) i zwiedzanie podziemi kościoła Bożego Ciała oraz zakończenie akcji w Sali Rajców (Synagoga, podziemia Bożego Ciała, Sukiennice, piwnice ratusza).

25 lutego 2017, sobota, godz. 6.00 – zbiórka na parkingu przy MOK a następnie wyjazd na narty do Świeradowa Zdroju.

2015-06-16 Konferencja „(Nie)Bezpieczny Internet” @SM Nadodrze (fot.A.Karbowiak)-45

SZANSA robi hałas przeciwko mowie nienawiści – rozmowa z Dariuszem Grzemnym

Mowa nienawiści w sieci staje się niestety coraz powszechniejszym zjawiskiem. Młodzież narażona na hejty od bezkarnych nieznajomych nie zawsze radzi sobie z taką sytuacją a konsekwencje tego mogą być bardzo poważne. Kluczowym więc jest informowanie młodych ludzi, jak radzić sobie oraz jak pomagać innym, którzy mieli z tym styczność. O tym, jak reagować oraz o finale długoterminowej akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA, opowiada jej koordynator pan Dariusz Grzemny.

Mamy w Głogowie wyjątkowego specjalistę zajmującego się przeciwdziałaniem hejtowi w sieci. Pan Dariusz Grzemny jest wiceprezesem Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA, w którym zajmuje się edukacją o prawach człowieka, edukacją antydyskryminacyjną oraz przeciwdziałaniem mowie nienawiści. Jest także trenerem Rady Europy w Departamencie Młodzieży, w którym prowadzi szkolenia dotyczące problematyki młodzieżowej. Jest również zaangażowany w działania Kampanii Rady Europy przeciwko mowie nienawiści od samego początku, zarówno w kraju, jak i za granicą. Był członkiem grupy sterującej dot. Kampanii „No Hate Speech Movement” przy Radzie Europy oraz w zespole trenerów szkoleń Rady Europy dla aktywistów i blogerów w ramach Kampanii.

Witam serdecznie. Spotykał się Pan z młodzieżą od września. Minęło kilka miesięcy. Co się działo na tych zajęciach? Co one miały na celu?

My się spotykaliśmy przede wszystkim, żeby przeszkolić młodzież, która bierze udział w projekcie. Zależało nam, żeby to byli ludzie gotowi do tego, aby rozmawiać ze swoimi rówieśnikami o tym, w jaki sposób mogą przeciwdziałać mowie nienawiści. Mieli dowiedzieć się, jak mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, aby takiej mowy nienawiści nie doświadczać oraz budować poczucie odpowiedzialności za to, co „ja” robię (za swoje czyny w internecie) a do tego za to, co robią ludzie wokół mnie – moi koledzy i koleżanki. Tych ludzi szkoliliśmy i ci ludzie są przygotowani do tego, aby prowadzić zajęcia edukacyjne z młodzieżą w szkołach w ramach edukacji rówieśniczej.

O jakich zajęciach mowa?

Oni rozmawiali ze swoimi rówieśnikami.  Zajęcia miały miejsce w dziewięciu szkołach w Głogowie i w Serbach. W czasie tych szkoleń młodzież nakręciła też 2 filmy, które są częścią materiału edukacyjnego, który przedstawiamy młodzieży – a raczej oni przedstawiają w szkołach.

Skąd pomysł na zintegrowaną akcję w aż dziewięciu szkołach?

Planowaliśmy, aby te zajęcia nie pozostały na zasadzie pójścia do 2-3 klas, tylko żeby zaangażować też społeczności szkolne w tych placówkach. Padł pomysł na zajęciach, aby to było wspólne działanie wszystkich szkół. Mogliśmy pójść w takim kierunku, aby zrobić w każdej szkole inne działania i dać wolna rękę placówkom. Jednak jest teraz gorący czas, bo kończy się półrocze i za chwilę będą ferie, więc szkoły też są mocno zajęte. Zaproponowaliśmy więc, aby zrobić wspólną akcję, którą jest właśnie napisanie książki na temat mowy nienawiści.

W jakim wieku byli ludzie biorący udział w zajęciach w SZANSIE? Ilu ich było?

To była młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna. Było to piętnaście osób.

Czy oni byli zgrani? Czy podporządkowali się tej idei czy może mieli jakieś zastrzeżenia?

To była grupa bardzo mieszana. Część z tych osób wcześniej brało udział w podobnym projekcie dotyczącym mowy nienawiści, więc oni już wychodzili z wyższej pozycji, bo mieli pewną wiedzę, doświadczenie. Wiedzieli, co działa, a co nie. Część osób za to była nowa i dla nich było to dość ciężkie, żeby wejść w grupę, ponieważ oni jakby startowali z niższej pozycji (szczególnie w zakresie wiedzy). Jednak ci, którzy byli bardziej doświadczeni, zadbali o to, żeby ta wiedza była wspólnie przekazywana – by nie tylko trenerzy przekazywali wiedzę, ale i młodzież dzieliła się swoimi doświadczeniami. Oni są bardzo aktywni tak naprawdę, jeśli chodzi o przeciwdziałanie mowie nienawiści na Facebook’u czy w ogóle w internecie. Wysyłają informacje o akcjach, które podejmują broniąc kogoś albo wchodzą w dyskusję na temat nietolerancji wobec uchodźców czy osób homoseksualnych. Są dość mocno zaangażowani i widzą taką potrzebę.

Ta sama młodzież brała teraz udział w przygotowaniach akcji, która odbyła się  w ubiegłą środę czyli pierwszego lutego.

Tak. Odbyła się akcja w dziewięciu szkołach (w Głogowie i w Serbach), w czasie której młodzież pisała książkę. Każda szkoła dostała jeden rozdział do napisania – były i trudniejsze i łatwiejsze. Chcieliśmy zobaczyć przekrój takiej dyskusji oraz czym dla nich jest mowa nienawiści – poprzez dialog, dlaczego młodzi ludzie pozwalają na to. Chcieliśmy też przejść do emocji. Ta mowa nienawiści naprawdę wytwarza w ludziach emocje. Dowiadywaliśmy się, do czego może doprowadzić czyli trzeba było skupić się na konsekwencjach emocjonalnych, jak i fizycznych czasami. Ona przenosi się poza internet poprzez to, w jaki sposób można działać, co możesz zrobić ty, jako osoba indywidualna, a jakie działania możesz podjąć ty, jako klasa.

Dobre pytanie. Jakie działania więc mogą podjąć młodzi ludzie? Zobaczą, że kolega czy koleżanka są szykanowani w sieci albo coś im się dzieje złego. Co taki człowiek może wtedy zrobić?

Zadaliśmy przede wszystkim to pytanie młodym ludziom. Akcja o tyle jest ważna, że ona zmusza uczniów do głębszej refleksji na temat mowy nienawiści a nie do malowania plakacików czy po prostu przelania czegoś na papier i tyle. Ważne jest, aby młodzi ludzie ze sobą porozmawiali i dokonali właśnie refleksji, co oni mogą zrobić. Myślę, że takich rzeczy jest bardzo dużo. Przede wszystkim, jeżeli ktoś doświadcza mowy nienawiści, to pierwszą, podstawową zasadą jest zadbanie o tę osobę. To jest sytuacja kryzysowa. Ta osoba może doświadczać bardzo niemiłych emocji i może naprawdę się bać. Trzeba więc o nią zadbać, żeby nie czuła się opuszczona, żeby wiedziała, że nie jest sama. Najważniejsze, żeby z tą osobą być. Jeżeli mówimy o osobach niepełnoletnich, to też wyjściem może być (choć nie zawsze) porozmawianie z kimś, kto się na tym zna, albo z osobą dorosłą, do której ma się zaufanie. To mogą być np. rodzice, ktoś ze szkoły czy psycholog lub pedagog, do którego można przyjść.

Ale nie zawsze jest to takie proste.

Problemem jest to, że mowa nienawiści powoduje, że ludzie stają się bardziej zamknięci w sobie. Nie chcą o tym mówić. Oni doświadczają przemocy. Tym, co można zrobić, to spojrzeć szerzej na ten problem i spróbować mu przeciwdziałać.

I młodzież rzeczywiście aktywnie przeciwdziała mowie nienawiści?

Ja znam takie przypadki młodych ludzi, którzy są w naszej grupie edukatorów, mają po piętnaście czy szesnaście lat i bardzo aktywnie monitorują internet. Sprawdzają Facebook’a i wchodzą w dyskusje. Na zajęciach uczyliśmy się, w jaki sposób dyskutować, jak prowadzić debatę a raczej dialog, ponieważ hejterzy mogą być bardzo agresywni. Edukatorzy zdobyli więc ważną kompetencję, którą jest szukanie argumentacji oraz brak lęku przed wchodzeniem w dyskusje nawet, kiedy jest ona ciężka. Są bardzo profesjonalni odpowiadając, podając fakty, uderzając w emocje, ale nie korzystając przy tym wcale z nienawiści. Bardzo merytorycznie podchodzą do sprawy. Mówią też o swoich emocjach i o to chodzi. Czasami jest tak, że mowa nienawiści rozsiewa się przez to, że nikt na nią nie reaguje, że ktoś z pozycji władzy panuje nad ludźmi, którzy wchodzą w dyskusje i może ich zgasić każdą rzeczą stosując do tego przemoc. Natomiast jeśli widzi, że ktoś się tej przemocy nie boi i jest wstanie wejść na ten sam poziom władzy, to w tym momencie jest to czasami pierwszy kontakt takiej osoby z faktem, że jednak komuś zależy. Wie już, że ktoś nie chce czegoś takiego widzieć i że to nie imponuje. Najważniejsze, żeby tego nie ignorować.

A co,  jeśli takie działania nie wystarczają?

Jeżeli poziom przemocy jest bardzo wysoki, należy to zgłaszać na policji np. jak są groźby, to jest to działanie karalne. Gdy są to mniej szkodliwe rzeczy i boimy się wchodzić w dyskusję, można zawsze zgłosić to do administratora strony czy portalu, który może usunąć taką wypowiedź. Także i tutaj możliwości jest wiele. My, jako dorośli, myślimy sobie, że tutaj są właśnie takie możliwości, ale młodzi ludzie mają lepsze metody, wpadają na lepsze pomysły i wiedzą, co zadziała. Ja znam takie osoby, które skasowały swój profil na Facebook’u. Stwierdziły, że nie chcą być ofiarami takiego czegoś i wolą być poza nim, niż sobie tym życie psuć. Żyją sobie teraz spokojniej. Ale wiadomo, młodzi ludzie chcą mieć poczucie przynależności, chcą się z czymś utożsamiać, chcą być częścią jakiejś grupy czy wspólnoty, a Facebook takie możliwości stwarza.

Spotykają się więc młodzi ludzie. Potem jest akcja a następnie książka czyli efekt i podsumowanie.

Tak. Będzie książka, którą musimy opracować w SZANSIE, ponieważ dużo wypowiedzi zebranych w szkołach może się powtarzać. Musimy to więc poddać korekcie, ale chcemy jak najmniej ingerować w wypowiedzi. Jeśli będą one lakoniczne, to takie zamieścimy, bo tak młodzież pisze.

 

To będą więc realne wypowiedzi realnych osób?

Tak. Mają być prawdziwe, a nie ułożone i pięknie sformułowane. Chcemy tę książkę opublikować na razie w formie internetowej – jeszcze nie wiemy, ile będzie miała stron. W tych dziewięciu szkołach w pisanie było zaangażowanych około pól tysiąca osób. To jest dość dużo nawet, jeśli każda osoba napisałaby pół strony. Mogli też wybrać pracę w grupach oraz robienie ilustracji, z czego część osób skorzystała.

Do kogo będzie skierowana ta książka?

To będzie publikacja dla każdego, kto chce poznać świat młodzieży czyli jak ona widzi świat hejtu. Często jest tak, że dorośli chcą robić pogadanki, które niestety niewiele dają.

Czy często jest tak, że rodzice, opiekunowie czy wychowawcy przekazują: „Co się przejmujesz? To tylko kilka słów!”?

Nie. Chyba tak nie jest.  Wiele szkół, które biorą udział w tej akcji, mają w swoim programie właśnie przeciwdziałanie mowie nienawiści w internecie. Widzą ten problem i chcą coś z tym zrobić. Jednak jest to świat bardzo młodzieżowy i ciężko osobom  dorosłym dotrzeć  do niego.

Czyli właśnie młodzieżowi edukatorzy mogą mieć do niego łatwiejszy dostęp?

Na to liczymy, ponieważ rozmawiają ze swoimi rówieśnikami. Wiedzą, jak młodzi ludzie komunikują się w sieci i co tam robią. To jest łatwiejsze, niż dla nas – dorosłych. My jednak startujemy z pozycji jakby władzy dorosłej, starszej osoby, która przychodzi ich umoralnić. Natomiast ci młodzi tego nie robią, tylko z nimi rozmawiają, jak równy z równym.

Liczycie, że otworzą się osoby, które doznały hejtu lub były jego świadkami, czy bardziej sprawcy np. zdadzą sobie sprawę z tego, że jednak robili coś złego?

Myślę, ze nie zakładamy niczego – czy się ktoś ujawni czy nie. Pytania tych rozdziałów są tak sformułowane, że za równo rozmawiamy o sprawcach, jak i o ofiarach. Prosimy o różne historie, które oni znają. Mogą całkowicie anonimowo to napisać. Takie historie są chyba najważniejsze. Nie chodzi nam o to, żeby ładnie pisali definicje, ale o to, jak oni to widzą i czują.

Ale zebranie materiału do książki to nie jest koniec akcji.

We wtorek siódmego lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu, zapraszamy przedstawicieli wszystkich szkół, które brały udział w akcji (tej z pierwszego lutego) do nas do SZANSY na podsumowanie tej akcji, ale także na wspólne zastanowienie się nad tym, co dalej możemy zrobić, jakie działania możemy podjąć w szkołach przeciwko mowie nienawiści. Będą to prowadzić właśnie młodzieżowi edukatorzy.

Czy dla SZANSY to  jest koniec działań?

Nie. To jest kolejna rzecz, jaką robimy i myślę, że to będzie kontynuowane. To jest niestety problem, który nie znika i który się nasila. Trzeba więc o tym mówić i być głośno, a więc SZANSA robi hałas przeciwko mowie nienawiści.

Bardzo dziękuję.

Ja również.

Więcej na temat akcji, która odbyła się 1 lutego br. można przeczytać tutaj: http://tutajglogow.pl/2017/02/05/glogowska-mlodziez-przeciwko-mowie-nienawisci

Głogowska młodzież przeciwko mowie nienawiści

Kiedyś ludziom żyło się spokojniej, bez natłoku informacji bombardującego ze wszystkich stron. Świat bez internetu i wszechobecnych mediów nigdzie się nie spieszył a przynajmniej nie tak, jak w XXI wieku. Od najmłodszych lat uczy się dzieci posługiwania sprzętem elektronicznym, co ułatwia im później wejście do wirtualnego świata. Jest on dobrodziejstwem wiedzy i informacji, ale i niesie za sobą szereg zagrożeń, jak chociażby stanie się ofiarą hejtu. Pod skrzydłami SZANSY, zapobieganiem temu zjawisku oraz rozwiązywaniem całego problemu, zajęła się właśnie głogowska młodzież.

Definicji „hejtu” jest wiele, jednak zasadniczo skupiają się one na tym, iż jest to zjawisko polegające na anonimowej cyberprzemocy. Aby ona zaistniała muszą pojawić się trzy czynniki: zmotywowany sprawca (hejter, który swoim komentarzem w internecie chce kogoś obrazić, wyśmiać, przestraszyć lub nawet skłonić do zachowań autodestrukcyjnych), odpowiednia okazja (temat wywołujący emocje czy postać, którą można obrazić lub wyśmiać – za równo z życia publicznego, jak i tzw. szary obywatel) oraz poczucie braku odpowiedzialności i bezkarności swoich czynów. W takiej sytuacji hejter może popuścić wodze wyobraźni i z różnych wewnętrznych pobudek nim kierujących, wylać swoje negatywne komentarze w sieci.

Niestety zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne w życiu nie tylko celebrytów, którzy mogą być obrażani chociażby za sam wygląd, ale i wśród młodych ludzi, którzy mając konta na profilach społecznościowych, jak i wypowiadając się na różnego rodzaju blogach, forach, portalach czy serwisach, narażeni są na negatywne komentarze ze strony anonimowych obserwatorów. Niestety konsekwencje takich czynów mogą być bardzo poważne. W skrajnych przypadkach młodzi ludzie, nie wytrzymując presji, decydują się na samookaleczenia a nawet podejmują próby samobójcze.

W miarę powiększania się skali problemu, narasta zapotrzebowanie na akcje, które pomogą młodzieży zrozumieć ten problem oraz aktywnie mu przeciwdziałać. Z taką inicjatywą wyszło Stowarzyszenie dla dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie. Od września szkolili się tam młodzieżowi edukatorzy, którzy teraz mieli szansę wykorzystać swoje umiejętności. 1 lutego br. w 9 szkołach w Głogowie oraz w Serbach (I Liceum Ogólnokształcące w Głogowie, Gimnazjum Dwujęzyczne w Głogowie, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie, Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie, Zespół Szkół w Serbach – Gimnazjum Gminne w Serbach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogowie, Szkoła Podstawowa nr 12 w Głogowie z Oddziałami Integracyjnymi, Gimnazjum nr 4 w Głogowie) zorganizowano akcję pod nazwą „Postaw się nienawiści”. W tym samym czasie, między godziną 10 a 12 uczniowie pisali jeden rozdział książki przeciwko mowie nienawiści. Każda szkoła miała inny temat, dzięki czemu zebrano pokaźny materiał do stworzenia publikacji, która już niebawem pojawi się w internecie. Akcja została zrealizowana w ramach projektu „Postaw się hejtowi!” współfinansowanemu ze środków The Velux Foundations w ramach programu grantowego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Mówi pani Maria Ławniak, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie: Sam problem hejtu jest już obecny wśród dzieci szkół podstawowych. My, jako szkoła, interweniujemy kiedy już coś się zadziało, bo dzieci mówią o swoich problemach. Mówimy im o konsekwencjach prawnych, ale i moralnych, aby ich uwrażliwić. Profilaktyka jest bardzo ważna. Ta akcja jest tego przykładem. Z SZANSĄ współpracujemy od wielu lat. Akcji na różne tematy było dużo a każda z nich była trafiona. Na temat mowy nienawiści, w takim wymiarze, akcji nie mieliśmy. Rozmawiamy z dziećmi, ale aby zaangażować w jednym czasie tak dużą ilość dzieci, to nie było (w akcji w ciągu 2 godzin lekcyjnych udział wzięły 3 klasy V i 3 klasy VI). To, że wszyscy razem się zebrali, dało możliwość wzajemnego komunikowania się. Dzieci słuchały swoich wypowiedzi a to też miało swoje znaczenie.

Pedagog z SP 2 dodaje również: Jestem bardzo zadowolona i cieszę się, że nasza szkoła została wytypowana do tej akcji. Dobrze, że było to na terenie naszej placówki. Trudniej byłoby ze wszystkimi wyjść, a tak dzieci były u siebie. Ale tu też nie chodzi tylko o moje zadowolenie. Widziałam, że były zadowolone same dzieci. One czasami nie mają chęci do różnych akcji a tu było zainteresowanie. Temat był trafiony a dzieci na tym skorzystały.

Nie jest to jednak zakończenie przeciwdziałania przemocy w sieci. W SZANSIE już 7 lutego spotkają się uczniowie – przedstawiciele wszystkich 9 szkół, które wzięły udział w akcji przeciwko hejtowi. Stowarzyszenie spodziewa się około 100 osób, które podzielą się swoimi wrażeniami z akcji oraz wspólnie zastanowią się nad rozwiązaniem problemu cyberprzemocy. Jednak na tym akcja się nie skończy. W najbliższym czasie powstanie książka ukazująca, jak młodzież widzi ten problem oraz jak jemu przeciwdziałać. W czasie akcji 1 lutego część młodych ludzi poza wypowiedziami pisemnymi, przygotowała również ilustracje, które także będą umieszczone w tej publikacji. Zaangażowanie tak dużej ilości osób w dialog o tym narastającym problemie, jest niewątpliwie sukcesem. Problemu tego nie wolno bagatelizować, ale aktywnie mu przeciwdziałać, o czym przypomina Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Szansa w Głogowie.

 

Kolejny rekord WOŚP- sukces głogowskiego sztabu

Coraz więcej sztabów przedstawia rozliczenia, a przez to i swoje sukcesy, związane ze zbiórką organizowaną już 25 raz przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W całej Polsce padają kolejne rekordy hojności i dobroczynności. Już teraz wiadomo, że również głogowianie mogą czuć się dumni. W niedzielnej zbiórce zebrano dużo więcej pieniędzy, niż chociażby w zeszłym roku. Przedstawiamy dokładne rozliczenie zbiórki WOŚP organizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie.

25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Głogowie zaskoczył chyba wszystkich. Pobito rekord z poprzedniego roku o ponad dwadzieścia osiem tysięcy złotych. Oto, jak przedstawia się rozliczenie zebranych środków:

 • kwota z puszek: 96.762,36 zł;
 • spotkanie licytacyjne: 22.445,00 zł;
 • łączna zebrana kwota: 119.207,36 zł.

Powyższy bilans wynikał z 2 dni przeznaczonych na zbiórkę organizowaną w Głogowie:
14.01.2017 r. w MCK MAYDAY i 15.01.2017 r. w MOK GŁOGÓW. Szefową głogowskiego sztabu była Agnieszka Lewandowska. W tym roku WOŚP zbierał: DLA RATOWANIA ŻYCIA I ZDROWIA DZIECI NA ODDZIAŁACH OGÓLNOPEDIATRYCZNYCH ORAZ DLA ZAPEWNIENIA GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW.

Przedstawiamy dokładny wykaz, ile udało się zebrać pieniędzy w czasie niedzielnej zbiórki:

 1. Kwota zebrana z puszek (razem: 78.275,85zł):
 • 62.051,47 – wolontariusze WOŚP,
 • 765,30 – uczniowie z SP 10 w Głogowie z opiekunem Panem Krzysztofem Jaskułą,
 • 1.057,52 – uczniowie z SP 12 w Głogowie z opiekunami Panią Eweliną Kujawa i Martą Manycz-Madzik,
 • 972,58 – uczniowie Szkoły Podstawowej w Przedmościu z opiekunem Panią Barbarą Furmanek,
 • 1.894,64 – Przedszkole Publiczne nr 9 w Głogowie z Przedstawicielami: Agnieszka Masny, Szymon Masny, Irena Olszewska, Kamila Walas, Natalia Walowska,
 • 175,67 – Kawiarnia SŁODKA,
 • 9.602,02 – Firma OVB Głogów,
 • 1.756.65 – Ochotnicza Straż Pożarna.
 1. Kwota zebrana w MOK (razem 11.827,29zł):
 • 3.589,84 – punkt bankowy,
 • 3.683,47 – kiermasz podarowanych rzeczy,
 • 1.244,18 – sprzedaż podarowanych balonów,
 • 2.381,27 – FOTOBUDKA,
 • 928,53 – CLOWNY PING i PONG.
 1. Kwota zebrana w MOK podczas działań artystycznych to 3.774,43zł. Razem w MOK Głogów zebrano 15.601,72zł.
 2. Kwota zebrana w MCK MAYDAY (razem: 2.884,79zł):
 • 384,79 – kwota zebrana do puszek podczas koncertu,
 • 500,00 – kwota z mini licytacji

Razem w MOK + MAYDAY (bez Wolontariuszy zbierających na mieście) zebrano kwotę 18.486,51zł. Podczas spotkania licytacyjnego w MOK zebrano 22.445,00zł – są to wpłaty zadeklarowane. Razem w sztabie MOK Głogów doliczono się rekordowej kwoty: 119.207,36zł. Dodatkowo należy dodać obcą walutę oraz precjoza (biżuterię). Na uwagę zasługuję również fakt, iż w zeszłym roku, podczas 24. Finału WOŚP zebrano: 90.453,95zł.
Różnica w stosunku do ubiegłego roku wynosi więc aż 28.753,41zl.

Organizatorzy proszą również chętnych wolontariuszy o zgłaszanie się do MOK Głogów od dnia 18.01.2017 r. z identyfikatorami po odbiór kart rozliczeniowych. Wszystkim, którzy przyczynili się do tak wspaniałego wyniku SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! – czytamy na oficjalnej stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie.

Rekordowy wynik sztabu WOŚP w Kotli

Po niedzielnym 25 Finale, sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wciąż liczą, ile pieniędzy zebrano dla ratowania zdrowia i życia dzieci i osób starszych. Są jednak miejsca, w których już wiadomo, że zostały pobite rekordy: pozytywnej energii, zjednoczenia, ale i hojności.

10 433,09 zł, 200 koron czeskich oraz 4,53 euro to kwota, jaką zebrał Sztab Kotla w ramach 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab zarejestrował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. GOKiS do współpracy zaprosił Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kotli, Przedszkole Niepubliczne Chatka Puchatka” z Głogówka, OSP Kotla, sołectwa gminy Kotla oraz wolontariuszy. Mówi Iwona Adamczak, dyrektor GOKiS w Kotli i jednocześnie szefowa sztabu: Kwota zebrana w tym finale była większa, niż w roku ubiegłym o ponad 3 tysiące złotych. Bardzo dziękuję za ten gest wszystkim darczyńcom.

Podobnie jak w latach poprzednich, na ulice gminy wyszło 30 wolontariuszy. Najwyższa kwota uzbierana do jednej puszki wyniosła 382,93 zł. Wolontariusze ruszyli do akcji z samego rana i sukcesywnie stawiali się w sztabie orkiestry w GOKiS Kotla. Tam też na mieszkańców czekały liczne atrakcje. Dzięki ciastom upieczonym i przekazanym dla sztabu niemal przez wszystkie sołectwa gminy Kotla możliwa była ich sprzedaż za datki do puszki. Gorąco dziękuję za ten trud i za to, że zawsze możemy liczyć na naszych mieszkańców – dodaje szefowa sztabu. Kawiarenkę z ciastem, popcornem i napojami obsługiwały panie wolontariuszki Aleksandra Twardy, Katarzyna Bartczak i Magdalena Kawałkowska. Na kiermaszu można też było zakupić drobne prace plastyczne oraz urocze serduszka z piernika przygotowane przez panią Annę Skibę i Beatę Paszkowską. Specjalną atrakcję ufundował dzieciom pan Jacek Wołoszyn za datek do puszki można było przejechać się w szoferce TIR-a.

W tym samym czasie na scenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli trwały prezentacje przedszkolaków z Przedszkola Niepublicznego Chatka Puchatka” w Głogówku, uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kotli, klasy pani Doroty Baranieckiej, Pauliny Ciunajcius, Ludmiły Woźniak, Iwony Rutkowskiej i Aleksandry Twardy, grupy tanecznej pani Angeliki Ryś oraz teatralnej pani Elżbiety Bock-Łuczyńskiej działającej przy GOKiS, gitarzysty Witolda Smorawińskiego i małej skrzypaczki Martynki Przybylskiej. W międzyczasie odbywały się licytacje gadżetów WOŚP i innych podarowanych przedmiotów, z których zebrano 3 170 zł. Jak zawsze można było liczyć na strażaków OSP Kotla, którzy podczas finału odpalili pokaz sztucznych ogni, który jako tradycyjne światełko do nieba” zakończył 25. Finał WOŚP w Kotli.

 

Nadchodzące Wydarzenia

Mar
28
wt
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 28@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 28@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Mar 28@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]
15:30 Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
Mar 28@15:30 – 20:00
Głogowska Rewia Graffiti @ MOK, sala widowiskowa
GŁOGOWSKA REWIA GRAFFITI: wtorki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia czwartki, 15.30 – 20.00 – MOK – sala widowiskowa i Wentylatornia Opłata: 75zł Prowadzący: Mieczysława i Zdzisław Krawczonkowie Na zajęcia wokalno-taneczne[...]
16:30 AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS
Mar 28@16:30 – 19:30
AMICUS: Daj się wybiegać! @ Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom AMICUS | Głogów | Województwo dolnośląskie | Polska
„Daj się wybiegać” to akcja prowadzona przez Głogowskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Amicus”. Wszystkie zainteresowane osoby mają możliwość spacerowania ze zwierzętami, co zapewni im potrzebną dawkę ruchu. Zapraszamy!
17:00 Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Kreatywka – zajęcia plastyczne d... @ Sala plastyczna MCK Mayday
Mar 28@17:00 – 18:30
Kreatywka - zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat @ Sala plastyczna MCK Mayday
KREATYWKA, zajęcia plastyczne dla dzieci 7-12 lat wtorki, godz. 17.00 – 18.30 sala plastyczna MCK Mayday prowadząca: Agnieszka Wilczyńska-Urbanowska Opłata: 35zł/miesięcznie Serdecznie zapraszamy!
19:30 Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 28@19:30 – 20:30
Wtorkowa zumba w MCK Mayday @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday zaprasza na zajęcia zumby, które prowadzi Mateusz Śmikiel. Lekcje odbywają się w każdy wtorek oraz czwartek w sali koncertowej. wtorki, godz. 19:30 – 20:30 – sala koncertowa MCK MAYDAY czwartki, godz.[...]
20:00 Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Mar 28@20:00 – 22:00
Teatr Jednego Mostu @ MOK, sala widowiskowa
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na próby „Teatru Jednego Mostu”, które odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godz. 20:00 – 22:00 w sali widowiskowej MOK. Instruktorem grupy jest Michał Wnuk. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Mar
29
śr
10:00 Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Chór Radocha @ Wentylatornia MOK
Mar 29@10:00 – 12:00
Chór Radocha zaprasza wszystkich zainteresowanych seniorów na zajęcia, które odbywają się w każdą środę w godz. 10:00 – 12:00. Opiekun grupy: Helena Kamińska. Zapraszamy!
10:00 Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Sztuki walki z Bartoszem Derenow... @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
Mar 29@10:00
Sztuki walki z Bartoszem Derenowskim @ Młodzieżowe Centrum Kultury MAYDAY (MCK Mayday)
JUŻ DZIAŁAJĄ w MCK MAYDAY! Zajęcia różnego rodzaju SZTUK WALKI, prowadzone przez BARTOSZA DERENOWSKIEGO. BARTOSZ DERENOWSKI – utytułowany zawodnik w brazylijskim Ju Jitsu i SUBMISSON FIGHT. Medalista Mistrzostw Europy, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Polski. Zajęcia[...]
12:00 Happy Hours
Happy Hours
Mar 29@12:00 – 17:00
Happy Hours
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od 12.00 do 17.00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie mrożoną[...]
12:00 Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Mar 29@12:00 – 17:00
Piwnica Artystyczna: Happy Hours @ Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św. Mikołajem codziennie oferuje głogowianom Happy Hours. Od godz. 12:00 do 17:00 lane będzie czeskie piwo oraz w pełni naturalne soki w obniżonej cenie. Dodatkowo pracownicy gorąco zapraszają na letnie ochłodzenie[...]

Twitter

POWIADOM NAS

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!

X