Gorąco zachęcamy do używania prawdziwych nazwisk przy komentowaniu (inicjał dla imienia i pełne nazwisko jest OK, tak jak przy podpisie). Monitorujemy i usuwamy znaczne naruszenia, ale nie spędzamy zbyt wiele czasu na weryfikacji wszystkich użytkowników i sposobów, w jaki mogą unikać używania własnego nazwiska (np. poprzez użycie wiarygodnych, ale fałszywych nazwisk).

Nic pożądańszego a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa.
Autor: Adam Mickiewicz

Tak długo, jak dyskusja pozostaje cywilizowana, pozwalamy na anonimowe komentarze, tak jak czasami pozwalamy na anonimowe źródła. W tych przypadkach staramy się rozważyć zasadność anonimowego komentarza – na ile przyczynia się on do rozwinięcia dyskusji, a na ile próbuje wybić dyskurs i traci na autentyczności poprzez zamaskowane tożsamości użytkownika.

Zachęcamy, aby dodawane komentarze były merytoryczne i rozsądnej długości, tak aby inni użytkownicy mogli je przeczytać.

Najtrudniej zbić argumenty kogoś mówiącego nie na temat.
Autor: Stefan Kisielewski

Zalecamy także, by przed zamieszczeniem komentarza wziąć głęboki oddech, szczególnie jeśli czujesz się wyjątkowo emocjonalnie w chwili publikacji swojej wypowiedzi. Twój komentarz będzie już zawsze związany z twoją nazwą użytkownika i może pojawić się w innym miejscu czy mediach. Zwłaszcza, jeśli Twoja opinia rozwija dalszą dyskusję, nie jesteśmy skłonni, aby go usunąć po publikacji. Tak więc zalecamy postępować ostrożnie.

Eskalacja wszelkich napięć rozpoczyna się wraz z porzuceniem dialogu.
Autor: Julius Döpfner

Proszę również pamiętać, że portal TutajGLOGOW.pl stara się aspirować do miana rzetelnego medium informacyjnego. Zatem ton wypowiedzi jaki propagujemy w naszych dyskusjach internetowych jest bliższy kulturalnej i przede wszystkim merytorycznej wymiany zdań, jaki znajdziemy w rozmowie spierających się ekspertów, niż wojownicze podejście widoczne na niektórych innych stronach internetowych.

Oznacza to, że koncentrujemy się na meritum stosowanych argumentów, niż na prezentujących je osobach. Oznacza to również unikanie obelg i innych form uwag ad hominem. Zachęcamy do przedstawienia swoje punktu widzenia tak dynamicznie i aktywnie, jak to tylko konieczne – bez bycia niegrzecznym.

Nie cenzurujemy komentarzy, zanim zostaną one opublikowane, ale prosimy powiadom nas jeśli zauważysz wypowiedzi, które naruszają te wytyczne.

Jeśli napotkasz konkretny artykuł lub komentarz opublikowany przez innego użytkownika, który wyda Ci się być niemądry albo głupi albo arogancki, prosimy – wysil się proszę i dołóż wszelkich starań, aby wyrazić swoją opinię w sposób możliwie dosadny i jednocześnie kulturalny, bez użycia obelżywego języka. Chodzi o to, aby zachować wysoki poziom dyskusji z poszanowaniem różnych punktów widzenia, a nie tylko szukać taniego poklasku i pozornie zyskiwać argumenty poprzez poniżanie rozmówców. Sarkazm zazwyczaj wywiera znacznie większe wrażenie na jego autorze, niż na pobocznych odbiorcach.

Bardzo niechętnie nakładamy jakiekolwiek limity ilości możliwych wpisów danego użytkownika, ale prosimy Was o powściągliwość. Dyskusje zdominowane przez częstotliwość komentarzy czy wylewność poszczególnych autorów stają się zdecydowanie mniej interesujące i przydatne dla pozostałych odbiorców.

Czasami bardziej odpowiednią formą wymiany zdań czy opinii może być dla Ciebie korespondencja wiadomości e-mail bezpośrednio z konkretna osobą, a nie prowadzenie mocno zindywidualizowanej rozmowy na otwartym forum czy w komentarzach. Nadmierna produktywność jednego użytkownika przez krótki okres czasu może skłonić nas do moderacji jego aktywności i ograniczenia jego możliwości publikacj.

Bezwzględnie będziemy usuwać wiadomości, które zawierają jedną z następujących elementów:

  • Potencjalnie oszczercze wypowiedzi i próby zniesławienia
  • Obsceniczność, sprośność, język rasistowski lub mający cechy mowy nienawiści
  • Wszelkie ataki osobiste, obelgi i groźby
  • Promocję wszelkich działań komercyjnych
  • Informacje pochodzące z innego źródła i wykorzystane bez zezwolenia
  • Prywatne dane osobowe publikowane bez zgody zainteresowanego
  • Komentarze niezwiązane z podjęta w danym materiale tematyką
  • Wszelkie hiperłącza (linki) do materiałów, które nie są bezpośrednio związane z dyskusją

Publikując swoje wypowiedzi, zgadzasz się przestrzegać tych wytycznych. Ludzie, którzy naruszają te wytyczne mogą stracić przywilej publikacji swoich treści na łamach portalu TutajGLOGOW.pl.

Jeśli chcesz zgłosić działanie, które Twoim zdaniem narusza nasze wytyczne, prosimy daj nam znać.